نمناک سبک زندگیکار و زندگی 4 آبشار بی نظیر و دیدنی ایران + تصاویر
آبشار ، زیباترین آبشار
ایران با طبیعت بسیار زیبا که دارد دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد؛ آبشارهای بلند و خارق العاده ای که در شهرهای مختلف باعث جذب گردشگران از سرتاسر کشور می شوند.
بازدید : 8,326 نفر

آبشارهای دیدنی و زیبای ایران

ایران به دلیل کوهستانی بودن 186 آبشار دارد که در شمار دیدنی ترین جاذبه های گردشگری ایران هستند؛  در بین استان های کشور مازندران و لرستان به ترتیب بیشترین آبشارهای ایران را در خود جایی داده اند.

در ایران، دشت ها، کوه ها، جلگه ها، کویرها و آبشارهای محسور کننده ای را می توان دید؛ اما امروز از بین این دیدنی ها، زیباترین آبشار های ایران را به شما معرفی می کنیم. آبشارهایی که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

1. به زیبایی ریجاب

اگر به دیدن آبشار دائمی ریجاب رفتید مطمئن باشید که مجموعه ای از زیباترین و پرآب ترین آبشارهای ایران را باید در دامنه های زاگرس در غرب ایران را خواهید دید. آبشار پیران در شهرستان «سرپل ذهاب» کرمانشاه یکی از زیباترین آن ها و در عین حال ناشناخته ترین آبشارهای ایران هم در همین دامنه ها قرارگرفته و با حدود 100 متر ارتفاع باید آن را یکی از بلندترین آبشار های ایران دانست. این آبشار را، هم به اسم «ریجاب» و هم به «پیران» می شناسند. برای رسیدن به آن باید از سرپل ذهاب حدود 10 کیلومتر به سمت روستای شالان بروید و بعد از حدود یک ربع پیاده روی به منطقه کوهستانی و بکر آبشار برسید. ممکن است وقتی برای تماشای آبشار می روید، صخره نوردانی را در حال صعود از دیواره های صخره های اطرافش ببینید.

آبشارهای زیبا و دیدنی ایران

درباره ارتفاع این آبشار 3 طبقه بسیار اختلاف است. از صد متر تا صد و هشتاد متر برای ارتفاع این آبشار بیان شده است. اما می توان اینطور تفسیر نمود که اگر تمام طبقات این آبشار را واحد در نظر بگیریم و محل برخورد آب را پایین ترین قسمت بدانیم، می شود گفت «آبشار ریجاب» شاید بلندترین آبشار ایران است.

2. به دست نخوردگی شِوی

آبشار شوی در سردشت دزفول و بافاصلهٔ کمی از استان لرستان در 10 کیلومتری ایستگاه راه آهن تله زنگ و در مسیر راه آهن سراسری تهران – جنوب واقع شده است. شوی یا «تله زنگ» اگر بزرگ ترین آبشار ایران نباشد، دست کم یکی از آن هاست؛ این آبشار هم ازلحاظ طول و هم از عرض، یکی از بی مثال ترین آبشار ایران است که در رشته کوه های زاگرس واقع شده است. آبشار شوی به زبان لری نامی زنانه به معنی لطافت است.

این آبشار با حدود 90 متر ارتفاع. «سرتنگ» سرچشمه می گیرد، از دهانه غاری بیرون می آید و در یک مسیر کوهستانی و سخت، راه طی می کند تا از یکی از دره های شهرستان بخش «سردشت» پایین می ریزد.

آبشارهای زیبا و دیدنی ایران

سختی طبیعتی که شوی در آن جاری است، باعث می شود تا مسافران این آبشار، بکرترین مناظر طبیعت ایران را در مسیر رسیدن به آن و اطرافش تماشا کنند و هر که هم شوی می خواهد باید جور یک راهپیمایی دو تا 6 ساعته در این کوهستان را بکشد. اگر مسیر ریلی را ترجیح می دهید، باید در ایستگاه تله زنگ از قطار پیاده شوید و اگر هم مسیر جاده را دوست دارید باید از سمت دزفول و «شیهون» راهی شوید.

3. آبشار لاتون

آبشار لاتون در شهر آستارا، بلندترین آبشار کشور است و فاصله آن از روستای کوته کومه، حدود شش کیلومتر است که پس از 5/3 ساعت می توان به آن رسید. در این مسافت در حدود 750 متر ارتفاع زیاد می شود. در مسیر صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیو شوان نیز می رسید که تقریبا خالی از سکنه است. 

آبشارهای زیبا و دیدنی ایران

به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است.  حجم آب آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد. اگر به لاتون رسیدید باید خیلی مراقب باشید چون آبشار خطرناکی است و چند وقت پیش کوهنوردی هنگام بالارفتن از این آبشار پرت شد و جان خود را از دست داد.

4. آبشار سمیرم

آبشار سمیرم در جنوب اصفهان گاهی ارتفاعی بیش از 70 متر پیدا می کند. آب این آبشار از چشمه ساران و ارتفاعات بالادست آن سرچشمه می گیرد و از بالای تخته سنگ صخره ای صاف و عظیم به بیرون می جهد. در اطراف این آبشار زیبا که از جهت طبیعی مکان بسیار دیدنی و جذابی است، محلی برای استراحت بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده که این خود باعث جلب گردشگران بیشتر در اطراف این آبشار شده است. همچنین گردشگران غیر از این آبشار می توانند از غاری که نزدیک آن وجود دارد نیز دیدن کنند.

آبشارهای زیبا و دیدنی ایران

غار اشکفت رز با ورودی آبشار سمیرم دو کیلومتر فاصله دارد و از سقف و دیواره های غار آب فرو می ریزد.

4 آبشار بی نظیر و دیدنی ایران + تصاویر

4 آبشار بی نظیر و دیدنی ایران + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 15
برگرفته از دالاهو و هفت صبح-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 15 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف