نمناک سرگرمیآیا میدانید ریشه تاریخی ضرب المثل آب زیر کاه
آب زیر کاه ، ابتکارات
در این مطلب قصد داریم داستان جالب یکی از قدیمی ترین ضرب المثل های ایرانی با موضوع جالب آب زیر کاه را برایتان بازگو کنیم.

چه کسانی آب زیر کاه هستند؟

ضرب المثل آب زیر کاه همیشه مورد استفاده همه ما قرار گرفته و کم و بیش از مفهوم آن اطلاع داریم اما شاید ریشه تاریخی آن را که به زمان های دور و دراز برمیگردد ندانیم ،در این مطلب قصد داریم داستان جالب این ضرب المثل را برایتان بازگو کنیم.

آب زیر کاه به کسانی اطلاق می شود که زندگی و حشر و نشر اجتماعی خود را بر پایه مکر و عذر و حیله بنا نهند. آب زیرکاه از ابتکارات قبایل و جوامعی بود که به علت ضعف و ناتوانی جز از طریق مکر و حیله یارای مبارزه و مقابله با دشمن نداشتند. به همین دلیل برای آن که بتوانند حریف قوی پنجه را مغلوب کنند، در مسیر او باتلاقی پر از آب حفر می کردند و روی آب را با کاه طوری می پوشاندند که هیچ عابری تصور نمی کرد آب زیر کاهی ممکن است در آن مسیر و معبر وجود داشته باشد. باید دانست که ایجاد این گونه باتلاق های آب زیرکاه صرفاً در حول و حوش قرا و قصبات مناطق زراعی امکان پذیر بود تا برای عابران وجود کاه موجب توهم و سوءظن نشود و دشمن با خیال راحت و بدون دغدغه خاطر در آن گذرگاه پوشیده از کاه گام بر می داشت و درون آب زیرکاه غرق می شد.

آب زیر کاه

 ریشه تاریخی ضرب المثل آب زیرکاه

آب زیر کاه در قرون و اعصار قدیمه جزء حیله های جنگی بود و سپاهیان متخاصم را از این رهگذر غافلگیر و منکوب می کردند.

البته این حیله جنگی در مناطق باتلاقی و نقاطی که شالیزاری داشت - مانند گیلان و مازندران - بیشتر معمول و متداول بود تا همان طوری که گفته شد، موجب سوءظن دشمن نگردد. طریقه اش این بود که در مسیر قشون مهاجم باتلاقهای پراکنده و متعدد و کم عرض حفر می کردند و روی باتلاقها را با کاه و کلشن می پوشانیدند. بدیهی است عبور از این مناطق موجب می شد که قسمت مقدم مهاجمین یعنی پیشتازان و سوارکاران در باتلاقهای سرپوشیده فرو روند و پیشروی آنها دچار کندی شود تا برای مدافعان فرصت و امکان آمادگی و تجهیز سپاه فراهم آید. فی المثل اسپهبد فرخان بزرگ، فرزند دابویه، معاصر عبدالملک مروان، که بعد از پدر بر مسند حکومت طبرستان نشست و از گیلان تا نیشابور را در حیطه تصرف آورده بود؛ برای جلوگیری از عصیان و سرکشی دیلمی ها و سایر طاغیان و سرکشان:«از آمل تا دیلمستان چنان به اصطلخ (گویش مازندرانی به معنی استخر) و خندق و مثل هذا استوار گردانید که جز پیاده را عبور ممکن نبودی».

معنی ضرب المثل جالب آب زی کاه چیست؟

ریشه تاریخی ضرب المثل آب زیر کاه
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 8
برگرفته از خراسان - تبیان - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 8 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف