نمناک فرهنگ و هنرموسیقی آدابِ رفتن به کنسرت موسیقی چیست؟
آدابِ رفتن به کنسرت ، ‌ رفتن به کنسرت
قبل از اینکه در یک کنسرت موسیقی کلاسیک و اصیل ایرانی شرکت کنید بهتر است نکاتی مهم درباره آداب رفتن به کنسرت را بدانید.

آداب رفتن به کنسرت

اگر ما هم از طرفداران نسرت های موسیقی کلاسیک و اصیل ایرانی هستید خواندن این گزارش برایتان چندان خالی از لطف نخواهد بود.

شاید این تیتر و آنچه در شبکه های اجتماعی دربارۀ آداب رفتن به کنسرت موسیقی خواندید، برایتان بی اهمیت و شاید هم تمسخرآمیز جلوه کند؛ اما واقعیت این است که حضور در کنسرت واقعاً نیازمند رعایت آداب برای حفظ حقوق خودمان و دیگران است.
 
رفتن به کنسرت موسیقی
 
حال بیایید برای بتوانیم این حقوق را بهتر و بیشتر رعایت کنیم، این آداب را به طور مشخص و یکی یکی مرور کنیم:
 

موبایلتان را در حالت بی صدا قرار دهید

 به محض اینکه وارد سالن می شوید و روی صندلی می نشینید، تلفن همراهتان را خاموش یا روی حالت بی صدا قرار دهید. اگر در حین اجرای ساز و آواز و یا بین اجرای موومان های یک سمفونی تلفن همراهتان زنگ بخورد، نه تنها نگاه همۀ حاضران به سمت شما برمی گردد و زیر لب چیزهایی به شما می گویند، بلکه این صدای ناهنجار به شدت هنرمندان روی صحنه را ناراحت خواهد کرد؛ آن هم در سالن هایی مثل تالار وحدت یا رودکی که حتی صدای عطسه یا سرفۀ شما هم در سالن می پیچد.
 

 لطفاً فیلم نگیرید

 همۀ سالن های اجرا تعدادی عکاس و فیلمبردار حرفه ای دارند و اصلاً نیازی به دوربین موبایل شما نیست! ممکن است شما با دوربین تان به صورت ناخودآگاه از چهرۀ مخاطبان فیلمبرداری کنید و این کار در همۀ سالن های کنسرت ممنوع است و مسئولان اجازه دارند دوربین یا تلفن همراه شما را ضبط کنند.
فیلم گرفتن در کنسرت
 

خوردن و آشامیدن ممنوع

 تصور کنید در حال شنیدن آهنگ مورد علاقه تان هستید که مدت ها منتظر بودید آن را در کنسرت خوانندۀ محبوبتان بشنوید. قطعه در حال نواخته شدن است و یک دفعه شخصی که روی صندلی کناری تان نشسته، در بطری نوشابه را باز می کند و همین صدا کافی است که حال و هوایتان 180 درجه تغیر کند.
 

حین اجرا از جای خود بلند نشوید

 وقتی قصد دارید در میانۀ اجرا سالن را ترک کنید، حتماً صبر کنید تا قطعه تمام شود. فاصلۀ بین صندلی ها خیلی زیاد نیست و در راستای جابجایی شما باید چند نفر دیگر هم از روی صندلی خود بلند شود. در حین اجرای قطعه بلند نشوید تا نظم سالن بهم نریزد.
 آداب رفتن به کنسرت
 

صحبت و تشویق حین اجرا درست نیست

 بهتر است زمانی هنرمند روی صحنه را تشویق کنید که قطعۀ اجرایی اش تمام شده باشد. حین اجرای ساز و آواز وقتی خواننده تحریر می گیرد، او را تشویق نکنید. وقتی در حال تماشای یک سمفونی هستید، تا پایان اجرای سمفونی صبر کنید، میان موومان ها دست زدن کار درستی نیست. صحبت کردن هم که جای خود را دارد.
 
در نهایت اینکه همۀ افرادی که به تماشای کنسرت می آیند، وقت و هزینه صرف کرده اند. پس به حقوق هم احترام بگذاریم.
زمزمه نکنید
 
تا وقتی خواننده از شما درخواست نکرده که در اجرای قطعات او را همراهی کنید، شما به صورت خودسرانه زیر آواز نزنید. این کار اطرافیان شما را ناراحت می کند. آن ها آمده اند، صدای خواننده را بشنوند، نه صدای شما را! شما در کنسرتهای پاپ می توانید، هرچقدر که دلتان می خواهد، جیغ بزنید و با خوانندۀ مورد علاقه تان بخوانید. اما در کنسرت های اصیل خودسرانه این کار را نکنید.
 

کودکان را به کنسرت نبرید

نه نوزادان و بچه های خردسال علاقۀ چندانی به شنیدن سمفونی 9 بتهوون دارند و نه حاضران در سالن از صدای گریۀ آن ها لذت می برند. لطفا بچه ها را به کنسرت نیاورید. با این کار نه خودتان از اجرا لذت می برید و نه دیگران. کنسرت هایی مناسب بچه ها در طول سال برگزار می شود که شما می توانید کودکانتان را به آن اجراها ببرید.

آدابِ رفتن به کنسرت موسیقی چیست؟

آدابِ رفتن به کنسرت موسیقی چیست؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 19
برگرفته از وب سایت موسیقی ما - /ک
این مطلب مفید بود ؟ 15 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف