نمناک سبک زندگیکار و زندگی آداب میهمان نوازی در دین اسلام
میهمان نوازی ، اداب مهمان نوازی
یکی از آداب توصیه شده توسط ائمه، اجازه ندادن به میهمان برای کار کردن در امور منزل است در ادامه این مطلب نکته های جالبی در این باره می خوانید.

توصیه اسلام در مورد میهمان نوازی

میهمان دوستی و میهمان نوازی از جمله برترین صفات انسانی است. این ویژگی در سیره پیشوایان اسلام بسیار دیده می شود و جایگاه ویژه ای نزد معصومان داشته است؛ چرا که این خصلت پسندیده دارای کارکردهای مفید و مهمی در ابعاد مختلف فردی و اجتماعی است.


یکی از توصیه ها و سفارش های معصومان اجازه ندادن به میهمان برای کار کردن در امور منزل است که این البته یک توصیه اخلاقی است.

اداب مهمان نوازی

دید و بازدید از رسوم اصلی ایرانیان در ایام نوروز است و در روایات بسیاری بر صله ارحام تاکید شده و حتی ائمه هدی بارها نوروز را به سبب این رسم نیکو ستوده اند. اما میهمانی رفتن هم مناسکی دارد که باید به آن ها توجه کرد و ملزوماتش را بجا آورد.

 
یکی از آداب توصیه شده توسط ائمه، اجازه ندادن به میهمان برای کار کردن در امور منزل است. این البته یک توصیه اخلاقی است و جنبه ایجابی ندارد اما رعایت آن قطعاً پسندیده و نیکو خواهد بود.

اِبنُ أبی یَعفورَ:رَأیتُ عِندَ أبی عَبدِاللّه علیه السلام ضَیفا، فَقامَ یَوما فی بَعضِ الحَوائِج، فَنَهاهُ عَن ذلِکَ ، و قامَ بِنَفسِهِ إلی تِلکَ الحاجَةِ، و قالَ علیه السلام :نَهی رَسولُ اللّه صلی الله علیه و آله عَن أن یُستَخدَمَ الضَّیفُ؛


ابن ابی یعفور می گوید:در خانه امام صادق علیه السلام میهمانی دیدم . روزی او برای انجام کاری برخاست . حضرت به او اجازه ندادند و شخصاً آن کار را انجام دادند و فرمودند :رسول خدا صلی الله علیه و آله از به کار گرفتن میهمان، نهی فرموده است.
 
 
«کافی(ط-الاسلامیه) ج6، ص283، ح1»
 
 
از طرف دیگر رسول اکرم (ص) خودشان هم فرموده اند:اَلضَّیفُ یُلطَفُ لَیلَتَینِ، فَإذا کانَت لَیلَةَ الثالِثَةُ فَهُوَ مِن أَهلِ البَیتِ یَکُلُ ما أَدرَکَ؛ میهمان تا دو شب پذیرایی می شود، از شب سوم جزو اهل خانه به شمار می آید و هر چه رسید بخورد.

«کافی(ط-الاسلامیه) ج6، ص283، ح1»

آداب میهمان نوازی در دین اسلام

آداب میهمان نوازی در دین اسلام
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف