نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده راهکارهای ایجاد آرامش در اتاق خواب
آرامش در اتاق خواب ، تبدیل اتاق خواب به مکانی آرام
داشتن خواب عمیق و راحت یکی از لازمه های سلامت جسم و روح است ؛ برای این منظور باید راه ایجاد آرامش در اتاق خواب و فضای استراحت را ایجاد کنیم.

7نکته برای تبدیل اتاق خواب به جایی پر از آرامش

تکنیکهای برای داشتن خواب بهتر مثل اینکه چه ساعتی بخوابیم و بیدار شویم و از مصرف الکل و نیکوتین اجتناب کنیم را بارها گفته ایم اما این تنها یکی از جنبه های خواب خوب است محیط خواب هم در داشتن یک خواب آرام موثراست .
آرامش در اتاق خواب به مواردی بستگی دارد ، مواردی مثل دمای اتاق ،نور وحتی بوی رخت خواب، تشک راحت و بالشت مناسب همه این ها لازمه یک خواب ایده آل است ؛ در این بخش از نمناک نکاتی را برای تبدیل اتاق خواب به جایی پر از آرامش خواهیم گفت.

نکاتی برای داشتن محیط سالم و ایجاد آرامش در اتاق خواب

آرامش در اتاق خواب

ترفندهایی برای ایجاد آرامش در اتاق خواب

خنک نگه داشتن اتاق
در این مورد سلیقه های افراد مختلف است اما در کل بررسی ها ثابت کرده است که هوای خنک و مطبوع خواب را لذت بخش تر می سازد ، دمای اتاق خواب در بی خوابی تاثیر دارد و متناسب با فصل باید تغییر پیدا کند.
استفاده از تشک مناسب
طبق گزارشات حدود 93 درصد از افراد تشک را لازمه خواب خوب دانسته اند ،استفاده از تشک های نامناسب خیلی نرمی یاسفت باعث کمر درد و گردن درد می شود بهترین راه شناخت تشک استفاده از آن است.
ایجا د رایحه مطبوع و ملایم در اتاق خواب 
اطراف خود را با رایحه های خوب پر کنید تا خواب بهتری داشته باشید .تحقیقات نشان داده روغن اسطوخودوس فشار خون را پایین می آورد ضربان قلب و دمای پوست را تنظیم می کند و باعث می شود احساس تازگی و نشاط کنید؛ برای این منظور مقداری روغن اسطوخودوس را روی دستمال بریزید و زیر بالش قرار دهید یا در محیط پخش شود.
زل نزدن به مانیتور و صفحه گوشی قبل از خواب
امروزه دسترسی آسان به تکنولوژی یعنی گذراندن اوقات زیاد و نگاه کردن به صفحه تلویزیون، لپ تاپ ،تلفن و تبلت در رختخواب قبل از خواب علت شایع بی خوابی و نداشتن خواب با کیفیت است. چراغ ها و وسایل الکترونیکی مانع ترشح ملاتونین می شود قبل از خواب وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید.
آرامش در اتاق خواب
ترک عادت چک کردن گوشی قبل از خواب برای آرامش در اتاق خواب
استفاده مناسب از نور
ریتم شبانه روز با خوابیدن و بیدار شدن تنظیم شده اتاق خواب را تاریک نگه دارید و وقتی به صبح نزدیک می شوید تدریجی روشن تر کنید در این صورت میتوانید بهتر بخوابید و به طور طبیعی بیدار شوید. 
کاهش ورود صداها به اتاق
آلودگی های صوتی از بیرون و داخل منزل مثل صدای تردد ماشین ها ،بوق قطار ،صدای در و دیگر صداها همگی باعث نا آرامی در خواب می شود .وسایل خانگی مثل پنکه هواکش همه جزء تولید کننده های نویز سفید هستند پس برای خواب راحت آنها را به حداقل برسانید.
مرتب کردن رختخواب
مرتب کردن رختخواب ابتدای صبح و بعد از بیدار شدن یکی از کارهای روزمره است باور داشته باشید که این کار حس خوبی را به شما می دهد چرا که شب زمانی که با ورود به اتاق خواب با رختخواب مرتب روبرو می شوید حس آرامش و خواب به سراغتان می آید؛ همین است تغییرات ساده گاهی اوقات تفاوت های زیادی ایجاد می کند.

راهکارهای ایجاد آرامش در اتاق خواب

راهکارهای ایجاد آرامش در اتاق خواب
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ز.ن
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف