نمناک ورزشگوناگون آسیب دیدگی های متداول و مهم ورزشی
آسیب دیدگی ورزشی ، آسیب ورزش
آسیب دیدگی های ورزشی انواع مختلف دارند، اما قسمت های ویژه ای از بدن هستند که بیش از سایر اعضاء در خطر صدمه خوردن می باشند.

آسیب دیدگی ورزشی

در هـر ورزشـی باید انتظار آسیب ها، جراحت ها و خطرات احتمالی آن را داشـتـه بـــاشید، به خصوص در ورزش های گـروهی. هـر ورزشـی کـه طـبـق آمــار در هر 1000 ساعت بیـش از 5 آسـیـب داشته باشد، جزء ورزش های پرخطر با درصـد آسیـب بـالا به شـمار مـی رود.

مهمترین آسیب های ورزشی شامل پارگی تاندون آشیل، درد زانو و آسیب لیگامنت ها، شکستگی شانه، شکستگی ترقوه و گرفتگی عضلات هستند. بنابراین در اینجا رایج ترین آسیب های ورزشی به طور خلاصه که نیاز به توجه در امر درمان مناسب دارد بیان می شوند که برخی از این آسیب ها در خانه درمان می شوند و برخی احتیاج به معاینه پزشک دارند.

مهمترین آسیب های ورزشی

 
پارگی تاندون آشیل
 گفتن علت دقیق پارگی سخت است ولی می تواند بدون هشدار خطر یا به دنبال یک التهاب تاندون ناگهانی اتفاق بیافتد. به نظر می رسد که عضلات پشت پای ضعیف ممکن است در ایجاد این مشکل سهیم باشد.
 اگر عضلات ضعیف خسته هم شوند ممکن است سفت تر و کوتاه تر شوند. بنابراین استفاده بیش از حد می تواند منجر به خستگی عضلانی شود که این خستگی و کوتاهی عضله پشت ساق باعث کوتاه تر و سفت تر شدن آن می شود که در نتیجه این سفتی به همراه فشار و استرس روی تاندون آشیل منجر به پارگی می شود.
  
شکستگی ترقوه و درمانش
 در یک راستا قرار دادن استخوان ها نخستین صف از درمان است. یعنی می توان در یک وضعیت صحیح التیام داد. براین اساس بهبودی در حالی رخ می دهد که استخوان ترقوه و بازو توسط قلاب در جای خود قرار گیرد. بنابراین درمان جراحی در بعضی موارد لازم است مثلاً اگر استخوانها به شدت جابه جا شده باشند یا یک ورزشکار نگران بازگشت سریع به ورزش باشد.
 
مهمترین آسیب های ورزشی
 
 
شکستگی شانه
 شکستگی شانه نوعاً به شکستگی کلی یا جزیی یا استخوان ترقوه یا استخوان بازو اشاره دارد. به طور کلی یک آسیب ضربه ای مانند سقوط یا ضربه به شانه وجود دارد که درد و ناتوانی در بالا بردن باز و نشانه ای از شکستگی شانه است. 
بنابراین درد ممکن است شدید و همراه با سرخی و کبودی باشد. برخی شکستگی ها آشکار هستند و استخوانهای شانه ممکن است از جای خود در رفته باشند که تشخیص دقیق شدت آسیب با اشعه ایکس انجام می شود. 
 
گرفتگی عضلات
اگر شما انقباض عضله داشتید این امر می تواند خطرناک باشد. در برخی موارد یک عضله ممکن است خیلی شدید گرفته شود که منجر به کبودی روی پوست شود. اکثر گرفتگی ها و اسپاسم های عضله انقباضات غیر ارادی هستند.
یک گرفتگی عضله جدی خود به خود رها نمی شود و نیاز به کشش دستی برای کمک کردن به ریکلس و کشیدن عضله کوتاه شده دارد. انقباض ها و گرفتگی ها می توانند خفیف یا خطرناک باشند. به طوریکه آنها می توانند در هر عضله اسکتی اتفاق بیافتند.
گرفتگی در پا ،کف پا و عضلاتی که از روی دو مفصل عبور می کنند شایع تر است. گرفتگی ها می توانند بخشی از یک عضله یا همه عضلات در یک گروه را درگیر کنند.
 
درد زانو و آسیب لیگامنت ها
درد و آسیب های زانو در ورزشکاران بسیار رایج هست. به منظور درمان - دانستن دلیل درد زانو مهم هست تا بتوان یک ارزیابی و تشخیص مناسب داشته باشیم. صدمات لیگامنت زانو در ورزش هایی که نیاز به توقف و شروع یا تغییر جهت های سریع دارند بسیار رایج هست. این نیروهای زیاد بر روی زانو منجر به پارگی لیگامنت ها می شود.
 
به گزارش stopsportsinjuries، براین اساس رباط صلیبی و رباط میانی اغلب بیشتر از همه آسیب می بیند. اما رباط صلیبی خلفی و رباط جانبی داخلی می تواند آسیب ببیند.
 
پیشگیری بهترین درمان است
 اکثر آسیب دیدگی های ورزشی به خاطر گرم نکردن صحیح و انجام حرکات کششی به طریقی نادرست قبل از ورزش کردن است. بالا بردن ناگهانی شدت ورزش هم می تواند به شما صدمه بزند. از این رو بهترین راه پیشگیری انجام حرکات صحیح کششی قبل و پس از ورزش و افزایش شدت ورزش به تناسب مهارت ها و تجاربتان در آن ورزش میباشد.

آسیب دیدگی های متداول و مهم ورزشی

آسیب دیدگی های متداول و مهم ورزشی
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 6
برگرفته از تسنیم-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف