نمناک سبک زندگیگردشگری جاذبه های گردشگری زیبای شهر رشت + تصاویر
رشت ، بارندگی
رشت یکی از شهرهای زیبای شمال کشور و مرکز استان گیلان است، بسیاری از مردم ایران که دوستدار زندگی در شمال کشور هستند، می توانند این شهر فوق العاده را برای زندگی انتخاب کنند

جاذبه های گردشگری و طبیعی شهر رشت

شهر رشت با توجه به جاذبه های طبیعی و تاریخی خود، یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری ایران به شمار می رود. باهمراه باشید تا با حقایق و نکات جالبی از این شهر آشنا شوید.

شهر رشت مرکز شهرستان رشت و استان گیلان محسوب می شود. این شهر به دلیل میزان بارندگی سالانه اش، به شهر باران نیز شهرت دارد. رشت از جاذبه های طبیعی، تاریخی و انسانی متعددی بهره می برد؛ همین امر، این منطقه را به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل کرده است.

در این مقاله، به برخی از حقایق و نکات جالبی از شهر باران پرداخته ایم.

رشت

1. جمعت رشت بر اساس سرشماری در سال 1335 شمسی، 100 هزار نفر بود. این در حالی است که امروزه این شهر از جمعیتی یک میلیون نفری برخوردار است.

2. 76 درصد جمعیت این منطقه، شهری و 24 درصد آن روستایی است.

3. بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر شمال ایران در بین شهرهای ساحلی، شهر رشت است.

4. در بین شهرهای کشور، میزان بیشترین تراکم جمعیت نسبت به مساحت برای رشت است.

5. رشت سومین شهر گردشگری ایران محسوب می شود. سالانه 12 تا 15 میلیون نفر گردشگر به این منطقه سفر می کنند.

رشت

6. شهر رشت در قسمتی از جلگه ی گیلان قرار دارد که در دشت های جنوبی دریای خزر و در حاشیه‏ ی غربی دلتای سفیدرود واقع شده است.

7. رشت دارای تابستان های گرم و شرجی و زمستان های سرد و مرطوب است. میانگین سالانه ی حداکثر دما 20 و حداقل دما 11 درجه برآورد می شود.

8. همچنین این شهر با متوسط بارندگی 135 روز از سال در صدر شهرهای بارانی کشور قرار دارد. میانگین سالانه ی بارندگی در این شهر 1359 میلی متر است.

9. در رشت دو رودخانه ی گوهررود و زرجوب جریان دارند که در شرق و غرب این شهر قرار گرفته اند. این دو رودخانه، در ناحیه ی پیربازار رشت به یکدیگر می رسند و سپس وارد تالاب انزلی می شوند.

 رشت

10. طبق اسناد موجود، نام قدیم این شهر «بیه» بوده است. بیه طبق لغت نامه ها، به منطقه ی بین دو رودخانه گفته می شود.

11. شهرداری رشت یکی از قدیمی ترین شهرداری های کشور محسوب می شود که در سال 1286 شمسی تاسیس شد. امروزه این شهر دارای پنج منطقه ی شهرداری است که هر کدام از آن ها به سه ناحیه تقسیم می شوند.

رشت

12. برای وجه تسمیه ی رشت نظریه های گوناگونی وجود دارد. یکی از نظریه ها برگرفته از مفهوم «رشت»، به معنی «قرار گرفته در جای پست و گود» است؛ که به اقلیم جلگه ای این منطقه اشاره دارد.

همچنین طبق نظریه ی علی اکبر دهخدا چون ساخت اصلی شهر در سال 900 هجری بوده و کلمه ی «رشت» در حساب ابجد 900 است، این نام انتخاب شده است.

نظریه ی دیگری به معنی کلمه ی «رش» اشاره دارد که در زبان گیلکی به معنی «باران بسیار» است.

13. زبان مردم این منطقه، گیلکی است. از طرفی اکثر مردم رشت، شیعه هستند؛ با این وجود، عده ای از آن ها اهل سنت و تعداد کمی زرتشتی، مسیحی و یهودی هستند.

رشت

14. رشت در گذشته قطب تولیدات نساجی ایران بود. در سالیان اخیر بسیاری از کارخانجات بزرگ صنعتی در رشت به حالت تعطیل درآمده اند. امروزه شهر رشت به عنوان یکی از قطب های کشاورزی در سطح کشور مطرح است. همچنین این منطقه، از تولید کنندگان بزرگ فولاد و نانو داروهای ضد سرطان کشور نیز محسوب می شود.

15. رشت با تولید 10 درصدی برنج، رتبه ی نخست را در زمینه ی تولید برنج کشور دارد.

رشت

16. در شهر رشت تعداد 19 واحد دانشگاهی دولتی و غیر دولتی وجود دارد.

17. شهر صنعتی رشت در سال 1353 شمسی در جنوب این منطقه تاسیس شد. این شهر صنعتی که در جنوب شهر رشت واقع شده است، یکی از پنج شهر صنعتی بزرگ کشور و دومین شهر صنعتی خصوصی ایران به شمار می رود. در حال حاضر تعداد 280 واحد صنعتی در این شهر وجود دارد که از این تعداد 140 واحد در حال فعالیت هستند.

18. مهم ترین صنایع دستی این منطقه، دستبافت های پشمی، حصیر بافی، چادر بافی و چموش دوزی هستند.

 رشت

19. شهر رشت در سال 2015 به عنوان شهر خلاق در زمینه ی خوراک شناسی، به یونسکو پیوست. بر اساس استانداردهای یونسکو، شهر خلاق شهری است که از نوآوری و توانمندی های شهروندان در توسعه ی شهری استفاده می کند. رشت، تنها شهر ایران به همراه 18 شهر دیگر جهان است که در زمینه خوراک شناسی در یونسکو ثبت شده است.

20. در انتها جالب است بدانید، در سال 1290 شمسی، اولین اتوبوس در ایران توسط یک تاجر بلژیکی در شهر رشت به کار گرفته شد.

جاذبه های گردشگری زیبای شهر رشت + تصاویر

جاذبه های گردشگری زیبای شهر رشت + تصاویر
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7
برگرفته از کجارو -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف