نمناک اخبارسیاست آغاز رسمی آتش بس در سوریه از بامداد امروز
آتش بس در سوریه ، اجرای آتش بس سوریه
آتش بس در سوریه مطابق توافقات قبلی بین آمریکا و روسیه به صورت رسمی میان طرف های درگیر در این کشور از ساعت 24 جمعه به وقت دمشق (1:30 بامداد شنبه به وقت تهران) آغاز شد.
تاریخ انتشار : 8 اسفند 1394
بازدید : 5,440 نفر

آغاز آتش بس در سوریه

 

مطابق توافقات قبلی بین آمریکا و روسیه قرار بود «توقف خصومت ها» میان طرف های درگیر در سوریه از ساعت 24:00 جمعه به وقت دمشق (22 جمعه به وقت گرینویچ (01:30 بامداد شنبه به وقت تهران) آغاز شود. آتش بس، مشمول داعش، جبهه النصره و سایر گروه های تروریستی نخواهد شد.

 

در صورتی که این توافق آتش بس با موفقیت اجرایی شود، این اولین بار در طول جنگ 5 ساله سوریه است که قدرت های جهانی با مذاکره موفق به توقف درگیری ها در این کشور می شوند.

 

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و گروه های اصلی معارضان مسلح این کشور قبلاً با این توافق اعلام موافقت کرده اند.

 

پیش از آغاز آتش بس، شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه شماره 2268 به اتفاق آرا از تمامی طرف ها درگیر در سوریه خواسته بود به توافق مسکو - واشنگتن برای برقراری آتش بس در سوریه پایبند بمانند.

 

«استفان دی میستورا»، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در سوریه در نشست شورای امنیت اعلام کرد در صورت پابرجا ماندن آتش بس، مذاکرات بین المللی سوریه از 7 مارس (17 اسفندماه) آغاز خواهد شد.


گزارش هایی از نقض آتش بس در سوریه

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه می گوید گزارش هایی از نقض آتش بس در سوریه دریافت شده است.

 

به گزارش رویترز، دی میستورا در کنفرانس خبری بعد از آغاز اجرای توافق «توقف خصومت ها» در سوریه گفت ظرف چند دقیقه اولیه بعد از آغاز آتش بس گزارش هایی در دمشق و درعا از نقض آتش بس دریافت شده اما این شهر ها، بعداً به وضعیت آرام بازگشته اند.

 

دی میستورا، علاوه بر این، بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت که گزارشی هم از یک مورد دیگر نقض آتش بس وجود دارد. او اضافه کرد کشورهای حمایت کننده از این فرایند صلح، روز شنبه برای بررسی وضعیت «توقف خصومت ها» در ژنو تشکیل جلسه خواهند داد.

 

نماینده سازمان ملل در امور سوریه گفت:«صادقانه دعا کنیم که این توافق موفق شود، چون این آخرین فرصت برای مردم سوریه ظرف 5 سال گذشته برای وقوع اتفاقات بهتر و امیدوارانه تر است.»

 

«دی میستورا» همچنین گفت در صورتی که آتش بس با وقوع درگیری های جدید نقض شود توسل به زور آخرین راه چاره خواهد بود.

آغاز رسمی آتش بس در سوریه از بامداد امروز

آغاز رسمی آتش بس در سوریه از بامداد امروز
:
امتیاز : 3 تعداد رای : 5
برگرفته از فارس - /م
این مطلب مفید بود ؟ 3 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف