نمناک اخبارجامعه شایعه جنجالی در مورد آلودگی هوای تهران
آلودگی هوای تهران ، هوای تهران
انتشار خبر و آماری از آلودگی هوای تهران در شبکه های اجتماعی جنجال آفرید و با پاسخ پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست برای شفاف سازی همراه شد.
تاریخ انتشار : 25 آبان 1395

شایعه عجیب در مورد آلودگی هوای تهران

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با رد ادعای خطرناک بودن شاخص آلودگی 180 که در شبکه های مجازی مطرح شده و جنجال آفریده است، گفت:شاخص آلودگی هوای تهران طی روزهای اخیر از 158 بالاتر نرفته است.

محمد رستگاری با اشاره به اینکه اخیرا، خبری در شبکه های مجازی به نقل از «بی بی سی» در پی هدف جنجال آفرینی منتشر شد، افزود:شخصی به عنوان استاد آلودگی های زیست محیطی دانشگاه سوربن درجه کیفیت هوا 150 را به معنی هشدار دانسته و درجه 160 را در حکم تعطیلی مدارس خوانده و اظهار کرده بود که در درجه 170 شهرها باید تخلیه شوند و رسیدن شاخص ها به عدد 180 به معنای درجه هشدار شیمیایی است.

محمد رستگاری با تکذیب این سخنان گفت:بر اساس استانداردهای بین المللی(EPA) میزان غلظت آلاینده ها طبقه بندی را ترتیب داده که تعیین می کند هر میزان آلایندگی چه تاثیری بر روی سلامتی افراد دارد. اگر میزان آلاینده ها هیچ اثر سویی بر روی فرد نداشته باشد آن محدوده را هوای پاک می نامند که شاخص آن صفر تا 50 تعریف شده است.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران ادامه داد:بازه 51 تا 100 را هوای سالم می نامند که بعضا افرادی را که دارای بیماری های زمینه ای هستند را تحت تاثیر قرار می دهد و البته برای اکثریت جامعه هیچ اثر سویی ندارد. اگر غلطت آلاینده ها به گونه ای باشد که برای سالمندان، کودکان و کسانی که دارای بیماری های قلبی و ریوی هستند، اثر منفی داشته باشد به این شاخص که بین 101 تا 150 قرار دارد شرایط ناسالم برای گروه های حساس گفته می شود.

رستگاری تصریح کرد:وقتی که شاخص آلودگی هوا از 150 بالاتر می رود هوا برای تمامی شهروندان یک شهر ناسالم عنوان می شود اما این ناسالم بودن به این معنی نیست که زمینه فوت افراد فراهم شده است اما به افراد توصیه می کنیم که در این شرایط ورزش و فعالیت بدنی نکنند. وقتی شاخص آلودگی هوا بین 200 تا 300 قرار می گیرد در واقع هوا بسیار ناسالم است و زمانی که شاخص از 300 فراتر رود در واقع وضعیت آلودگی هوا خطرناک است.

وی با بیان اینکه این طبقه بندی در بیشتر دنیا مطرح است، عنوان کرد:شاخص آلودگی 180 در واقع شرایط ناسالم برای همه افراد جامعه است اما ما میزان آلودگی بسیار بیشتر از این شاخص را هم تجربه کرده ایم. در سال گذشته شاخص آلودگی 250 به بالا را هم بر اثر گرد و غبار داشته ایم و این امر مشکلی خاصیکه این فرد به اصطلاح کارشناس مطرح کرده است، برای شهروندان ایجاد نکرده است.

رستگاری با بیان اینکه اگر هم اکنون بیشتر سایت های بین المللی را مشاهده کنید، متوجه می شوید در بسیاری از شهرهای اروپایی و آسیایی شاخص آلودگی هوا بیشتر از حد مجاز بوده است، اضافه کرد:به عنوان مثال شما می توانید از سایت AQI وضعیت آلودگی هوا را در شهرهای مختلف مشاهده کنید و می بینید که در بسیاری از کشورها از جمله چین هوا بسیار آلوده است.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با تاکید بر این موضوع که ما نباید به شهروندان اطلاعات غلط ارائه دهیم، تصریح کرد:اما اینکه بگوییم هوا هم مشکلی ندارد، در واقع صحیح نیست و توصیه های ما باید جدی گرفته شود.

محمد رستگاری در خصوص وضعیت فعلی هوای تهران هم اظهار داشت:ازروز شنبه در تلاش هستیم تا با تهمیدات ویژه شاخص آلودگی بالاتر نرود و در روزهای گذشته که شاخص آلودگی هوای تهران در یک بازه130 تا 160 حرکت کرده نمایانگر خطر جدی برای افراد سالم نبوده است و برای گروه های حساس شرایط هشدار است اما گروه های دیگر باید مراقب سلامتی خود باشند بنابراین تفاسیری که برخی افراد نا آشنا و غیر متخصص از اعداد و ارقام مندرج در شاخص آلودگی هوا دارند، مبنای علمی ندارد.

وی خاطر نشان کرد :علاوه بر این اگر سری به سایت های جهانی سنجش و کنترل کیفی هوای شهرهای بزرگ و آلوده جهان بزنید متوجه خواهید شد که وضعیت امروز تهران از بسیاری از شهرها بهتر است. برای مثال در سایت aqicn.org وضعیت شهرهای چین را نگاهی بیاندازید، یا وضعیت یکی از شهرهای اروپایی مانند ایتالیا را، آنها هم با وارونگی هوا و آلودگی هوا در این فصل مواجه اند، اما هیچ کدام از مسوولان دولتی و محلی اقدام به تخلیه شهر نکرده است.

شایعه جنجالی در مورد آلودگی هوای تهران

شایعه جنجالی در مورد آلودگی هوای تهران
:
امتیاز : 1.3 تعداد رای : 8
برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست /ن
این مطلب مفید بود ؟ 2 6
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف