آلودگی هوا
آلودگی هوا تأثیرات مخربی برای زنان باردار دارد ممکن است مادر تحمل مشکلات آلودگی هوا را داشته باشد اما جنین از خون مادر تغذیه می کند پس تنفس مادر در هوای ناسالم علاوه بر خودش برای سلامتی جنین خطرناک است.

آلودگی هوا برای زنان باردار خطرناک است

جنین از خون مادر تغذیه می کند و سلامت آن وابسته به میزان اکسیژن در جریان خون مادر است بنابراین هوای ناسالم تاثیرات مخربی بر آن دارد.

آلودگی هوا تاثیرات زیان باری بر سلامت جنین دارد، آلودگی هوا از طریق تنفس وارد ریه مادر شده و از طریق جریان خون جذب جنین می شود و به دلیل اینکه جنین، خون مادر را دریافت می کند مادر نیازمند تنفس در هوای پاک است.

ممکن است مادر تحمل مشکلات آلودگی هوا را داشته باشد و یا با آن سازگار شده باشد، اما به دلیل اینکه جنین از خون مادر تغذیه می کند و سلامت آن وابسته به میزان اکسیژن در جریان خون مادر است، هوای ناسالم تاثیرات مخربی بر آن دارد و از این جهت تنفس مادر در هوای سالم بسیار مهم است.

 

آلودگی هوا

اثرات مخرب آلودگی هوا در بارداری

 

بارداری کم خطر و پر خطر

بارداری به دو دسته بارداری کم خطر و پرخطر تقسیم می شود،برای زنانی که حاملگی پرخطر دارند، تنفس در هوای آلوده خطرناک است. در حاملگی هایی با عدم رشد طبیعی جنین و خطر زایمان زودتر، سابقه نازایی مادر، حاملگی های چندقلو، زنان با مشکلات قلبی و عروقی و بیماری های مزمن مادر، تنفس هوای آلوده بارداری را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد.

در حاملگی های پرخطر که جنین رشد خوبی ندارد مادر نباید در هوای آلوده تردد کنند،به دلیل اینکه میزان اکسیدان های خون در زمان آلودگی هوا بالا می رود بهتر از این دسته مادران اصلاً و یا کمتر در شرایط آلودگی هوا قرار گیرند.

مصرف میوه ها، سبزی ها و غذاهای حاوی آنتی اکسیدان در روزهای آلودگی هوا برای زنان باردار بسیار مفید است،بهتر است زنان باردار در روزهای آلوده کمتر از خانه بیرون روند و مصرف آنتی اکسیدان ها را افزایش دهند؛ هم چنین فعالیت هایی مانند پیاده روی که میزان تنفس را افزایش می دهد نداشته باشند تا میزان سموم دریافتی به حداقل برسد.

اگرچه عوارض آلودگی هوا در زنانی که حاملگی پرخطر ندارند به اندازه زنان با حاملگی پرخطر نیست، اما حتی آن ها نباید در معرض آلودگی قرار گیرند. به طور کلی مادران باردار به هوای سالم نیاز دارند تا در دوران حاملگی شاهد نتیجه بهتری باشند.

اثرات آلودگی هوا بر زنان باردار

2.52
این مطلب مفید بود ؟11
برگرفته از سلامت نیوز/ی
برچسب :
وبگردی