نمناک اخبارجامعه خودکشی 100 جوان کم سن و سال در یک روستای کوچک
خودکشی ، خودکشی جوانان
ماجرای ناراحت کننده خودکشی 100 جوان و نوجوان در یک روستای کانادا نشان دهنده افزایش آمار خودکشی در جوانان است.
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1395

 آمار عجیب خودکشی در یک روستا

شاید قدمت این پدیده چیزی کمتر از عمر بشر نباشد اما هنوز ما بر سر یک دو راهی گیر کرده و نمی دانیم که باید دراین باره اطلاع رسانی کنیم یا به کل همه چیز را تکذیب کرده و آسمان ابری را صاف جلوه دهیم؟

همزمان با روی کار آمدن جاستین ترودو در کانادا، وی قول داد تا رابطه جامعه با بومیان آنجا پس از قرن ها تبعیض بهبود یابد. استفان ساکور گزارش داده که عده زیادی از زنان بومی در چند دهه اخیر مفقود شده و یا به قتل رسیده اند و همچنین آمار خودکشی نیز روندی صعودی را طی کرده است.

خودکشی

خودکشی جوانان یک روستا

دسترسی به آتاواپیسکات (Attawapiskat) بسیار دشوار است. نسل های مختلفی از سیاستمداران کانادایی در طول دهه های گذشته آمدند و رفتند ولی کسی به آتاواپیسکات اهمیت نداد. اما نام این روستا که در جنوب "هادسن بِی" واقع شده در سال های گذشته به دلایلی دردناک در رسانه ‎های مطرح شده است.

دختری 13 ساله به نام "شریدان هوکیما" در اکتبر سال گذشته به سمت یک زباله دانی رفت و خودش را به دار آویخت. از آن روز به بعد، بیش از 100 نفر از جمعیت 2000 نفری آتاواپیسکات اقدام به خودکشی کرده اند که اکثر آن ها نوجوان بوده و حتی یک مورد فقط 11 سال سن داشت!

جکی هوکیما، معلم و بومی آتاواپیسکات و خاله شریدان، به من پیشنهاد داد تا اطراف را نشانم دهد. اول از یک جاده خاکی پشت کابین های چوبی که در حیاط پشتیِ آن چند عدد قایق و تیپی [نوعی کلبه مخروطی شکل که توسط سرخ پوستان آمریکا غالبا از پوست حیوانات برای سکونت ساخته می شود] بود، عبور کردیم. یک پسربچه بیرون یک کلبه داشت چند بسته را روی یک موتور چهار چرخ قرار می داد.

جکی می گوید:«آنجا مرکز تصفیه آب است. تنها جایی است که می توان آب آشامیدنی از آنجا تهیه کرد. املاحی از آب لوله خارج می شود خیلی خطرناک است، به همین دلیل مردم اینجا حتی با آن دوش هم نمی گیرند، چه برسد به اینکه بخواند از آن بنوشند. اینجا انواع مرض را می گیریم:از جوش زدن گرفته تا سرطان.»

انتهای آن مسیر خاکی به یک مجموعه ورزشی می رسد:یک باشگاه ورزشی صحرایی، دمبل و چند دستگاه وزنه زنی و البته بوی بد عرق ورزشکاران! من با جوانی 19 ساله به نام اسکایلر هوکیما آشنا می شود که به شدت اخم کرده و دارد پشت بازو کار می کند. شریدان خواهر کوچک او بود. اسکایلر می گوید:«انگار واقعی نیست و اصلا اتفاق نیفتاده، اما واقعیت دارد.»

خودکشی

آمار خودکشی در کانادا

سکوت سنگینی فضا را پر کرد. پرسیدم:«چرا انقدر زیاد از این اتفاق ها رخ می دهد؟»

او جواب داد:«مشکلات خانوادگی، زورگویی، مواد مخدر، مشروبات الکلی؛ بچه ها احساس می کنند کسی به آن ها اهمیت نمی دهد یا انگار برای هیچ کس مهم نیستند.»

به ماه آوریل برمی گردیم؛ 11 نوجوان بومی در بازه زمانی یک آخر هفته دست به خودکشی زدند. روز قبل از اینکه من به اینجا بیایم، یک دختر نوجوان رگ دستش را زد و او بالگرد امدادی به کمک او شتافتند. هفته قبل هم یک پسر تلاش کرد خودش را به دار بیاویزد.

جکی مرا سوار یک کانو کرد و با هم در رود آتاواپیسکات پارو زدیم. نسل هاست که مردم در این رود ماهیگیری می کنند و همچنین به شکار غاز و گوزن آمریکای شمالی می روند. از کنار چهار دختر رد شدیم که داشتند آب بازی می کردند و صدای خنده شان همه جا را پر کرده بود.

جکی برای آن ها دست تکان می دهد و می گوید:«تو متوجه نمی شوی اما آن دختران از درون اذیت می شوند. نسل جوان اینجا خودش را گم کرده و احساس مهم بودن را فراموش کرده اند. آن ها حس می کنند از فرهنگشان دور شده اند و به کمک نیاز دارند.»

خودکشی

علت خودکشی جوانان

جاستین ترودو در ماه ژوئن در یکی از مراسم بومیان حاضر شد

جاستین ترودو گفت که کمک در راه است. وی قول شروع روابطی تازه با جمعیت 1.4 میلیون نفریِ بومیان را به آن ها داده است. او گفته که بودجه بیشتری را به بومیان اختصاص خواهد داد و تمرکز بر روی تحصیلات و سلامت روانی آن ها را بیش از پیش خواهد کرد.

او حتی به یک جنبه تاریک دیگر زندگی بومیان کانادا در جامعه مدرن این کشور پرداخت:آمار بالای خشونت علیه زنان بومی "فرست نیشن." در طول 30 سال گذشته بیش از 4000 زن بومی مفقود شده و یا به قتل رسیده اند. بسیاری از آنان پس از ورود به شهرهای مدرن کانادا به مشکل برمی خورند. پلیس، دادگاه ها و نهادهای ارائه دهنده خدمات اجتماعی همگی پرونده سیاه در محافظت و مراقبت از این زنان دارند.

ساندرا منیفدرز که 9 سال پیش خواهرش "جکی کرزیبال" در کلگری به قتل رسید، می ‎گوید:«به ما یاد داده اند ساکت باشیم، اما ما می خواهیم به آن ها بگوییم که شما نمی توانید جلوی ما را بگیرید. دیگر ساکت نخواهیم ماند.»

هر سال، ده ها زن بومی کانادایی ناپدید شده و یا به قتل می رسند. جسد برخی حتی داخل رودخانه ای انداخته می شوند که از شهر وینیپگ عبور می کند. یکی از آن اجساد متعلق به دختری 15 ساله به نام تینا فونتاین است که جسدش در اوت 2014 پیدا شد.

خودکشی 100 جوان کم سن و سال در یک روستای کوچک

خودکشی 100 جوان کم سن و سال در یک روستای کوچک
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 6
برگرفته از فرادید -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف