نمناک سبک زندگیکار و زندگی آموزش و یادگیری در خواب؛ رویا یا واقعیت؟
یادگیری در خواب ، آموزش یادگیری در خواب
بسیاری از افراد ادعا می کنند که می توانند در زمان خواب به شما مطالب جدید را بیاموزند.اما آیا واقعا می توان در زمان خواب نسبت به یادگیری و آموزش مطالب جدید اقدامی انجام داد؟

یادگیری در خواب غیرممکن نیست

شاید بارها تبلیغاتی را تحت عنوان آموزش و یادگیری در خواب را شنیده اید، تبلیغاتی چون یادگیری زبان در خواب که مهمترین آنها زبان انگلیسی است.اما تا چه حد می توان پذیرفت که این موضوع واقعیت دارد؟مگر می شود زمانی که ما در خواب هستیم مغزمان شروع به یادگیری مطالب جدید کند؟مثل این است که بگوییم در زمان خواب یک کتابی زیر بالشت خود بگذاریم و وقتی صبح بیدار شدیم تمام محتوای آن را فراگرفته باشیم. قطعا این آرزو خیلی خوب است ولی واقعیت نخواهد داشت. اما همواره می توان امیدوار بود که غیرممکن وجود ندارد. 

طی سال های گذشته تحقیقات و آزمایش های زیادی انجام شده تا به این نتیجه رسیده اند که انسان توانایی یادگیری در خواب را دارد. با اینکه این یادگیری گستره ی وسیعی ندارد و شاید به صورت کامل انجام نشود، ولی امکان یادگیری در موارد معدود وجود دارد. این موضوع یک وجه اشتراک دارد و آن این است که فرایند یادگیری در خواب برای مواردی است که متکی به صدا هستند.

در ادامه به سراغ موضوعاتی می رویم که امکان یادگیری آن ها در خواب وجود دارد.

آموزش و یادگیری در خواب

1- یادگیری کلمات زبان دیگر

دانشمندان در آزمایش های اخیر خود تلاش کرده اند تا لغات ساده ی زبان هلندی را به افرادی بیاموزند که زبان اصلی آنها آلمانی است. برای این کار از یادگیری در خواب استفاده کرده اند.

آلمانی ها نمی دانستند وقتی در حالت خواب هستند، محققان صدای تلفظ کلمات مورد نظر را برای گروهی از آنها پخش می کنند. از طرفی گروه دیگر تنها در خواب به سر می بردند و صدایی برای آنها پخش نمی شد. سپس هر دو گروه بیدار شده و آزمون مربوط به کلمات و معنی آنها برگزار شد. گروهی که در طول خواب به صدای کلمات گوش داده بودند عملکرد بهتری در پاسخگویی داشتند.

دانشمندان برای اینکه مطمئن شوند فرایند یادگیری در خواب صورت گرفته و ارتباطی با گوش دادن ندارد، گروه دیگری از افراد را انتخاب کرده و کلمات مورد نظر را هنگام انجام کارهای دیگر مانند پیاده روی برای آنها پخش کردند. جالب اینجا است که این گروه نمی توانستند مانند گروهی برای یادگیری در خواب انتخاب شده بودند، کلمات را به خاطر بیاورند.

2- محل قرارگیری اشیا 

سال 2013 میلادی، محققان با انتخاب 60 فرد بزرگسال از آنها خواستند تا با استفاده از کامپیوتر یک شی مجازی را روی محلی از نمایشگر قرار دهند. بعد از انتخاب مکان مورد نظر و قرار گرفتن سوژه در آن قسمت، صدای خاصی شنیده می شد. سپس دو آزمایش دیگر انجام شد که در آنها شرکت کنندگان به مدت 1.5 ساعت می خوابیدند. در طول خواب اول طبق معمول هیچ صدایی به گوش نمی رسید. اما در طول خواب دوم صدایی که زمان جابجایی شی در نمایشگر نواخته شده بود برای آنها پخش می شد. جالب اینجا است که هیچکدام این صدا را نشنیدند. 

جای تعجب ندارد که بعد از هر خواب حافظه ی افراد تضعیف می شود. اما آنهایی که در معرض صدای پخش شده هنگام انتخاب محل آیتم مورد نظر قرار گرفته بودند همچنان حافظه ی قوی تری داشتند. جالب اینجا است که وقتی به آن گفته می شد آن شی مجازی چقدر اهمیت دارد، حافظه ی آنها قوی تر می شد.

3-  مهارت های موسیقی 

در بخش دیگر، محققان با انتخاب گروهی از افراد تلاش کردند تا با استفاده از روش های به کار رفته در بازی ویدیویی گیتار هیرو، ملودی های نواختن گیتار را به این افراد آموزش دهند. تمامی داوطلبان در حالت خواب قرار گرفتند. بعد از اینکه بیدار شدند از آنها خواسته شده بود تا گیتار بنوازند. 

در این حالت نیز هیچ گروهی اطلاع نداشت که وقتی خواب بوده برای آنها آهنگی نواخته شده یا تنها در خواب به سر می برده است. سپس از هر دو گروه خواسته شد که ملودی مورد نظر را بنوازند. گروهی که در خواب این موسیقی را شنیده بودند شروع به نواختن گیتار کردند. جالب اینجا است گروهی که در خواب این ملودی را فراگرفته بودند، بدون اینکه هیچ پیش زمینه یا خاطره ای از آن داشته باشند، به طور کامل قطعه ی مورد نظر را اجرا کردند. 

4- حفظ طولانی مدت خاطرات

دانشمندان معتقدند مغز ما از یک سیستم برچسب گذاری خاصی استفاده می کند که براساس آن می تواند خاطرات مهم تر را از موارد کم اهمیت جدا کند. مواردی که با برچسب «مهم» در مغز ما جای می گیرند، مستقیما به حافظه ی بلند مدت می روند در حالی که موارد کم اهمیت با خاطرات بعدی جایگزین می شوند.

اما محققان می گویند برای بهره گیری از این سیستم، امکان هک کردن آن وجود دارد. طی تحقیقاتی که اخیرا انجام شده به این نتیجه رسیده اند افرادی که در ارتباط با خاطره ی خود حتی اگر کم اهمیت باشد، صدایی را بشوند می توانند برای مدت بیشتری آن را به یاد بیاروند.

ابتدا گروهی از داوطلبان آیکن ها را در محل مشخصی از نمایشگر قرار دادند. کامپیوتر مورد نظر به گونه ای برنامه ریزی شده بود که با قرار گرفتن هر آیتم در محل مشخص، صدایی را پخش کند. به عنوان مثال با تغییر محل آیکن گربه صدای این حیوان پخش می شد یا با انتخاب آیکن زنگ و مشخص کردن محل آن، صدای زنگ زدن به گوش می رسید. سپس شرکت کنندگان به خواب می رفتند. دانشمندان صدای برخی از آیکن ها را برای گروهی از داوطلبان پخش کردند در حالی که گروه دیگر صدایی نمی شنید.

افرادی که طی خواب صداها را شنیده بودند خیلی راحت تر آیکن ها را به خاطر می آوردند. حتی یک صدا می توانست برای به یاد آوردن چند خاطره نیز کاربرد داشته باشد.

اما سوال اصلی اینجا است که وقتی می خوابیم چه اتفاقی برای مغز ما می افتد؟ در زمان هایی از خواب شبانه، فعالیت های مغز ما کاهش می یابد و بیشتر زمان در فازی به نام خواب موج آهسته قرار دارد.

اما دانشمندان معتقدند در فاز خواب موج اهسته برخی از خاطرات و یادآوری های کوتاه مدت ما در حافظه ی بلند مدت قشر پیشانی (قسمت جلوی مغز) قرار می گیرد. در برخی از این آزمایش ها، وقتی محققان روی فعالیت موجی مغز داوطلبان خوابیده (مانند پخش کلمات هلندی یا پخش ملودی گیتار) مطالعه می کنند، بیشتر از زمان خواب موج آهسته ی افراد بهره می گیرند.

یعنی هر چه زمان خواب موج آهسته ی ما بیشتر باشد امکان یادگیری توانایی های جدید و به خاطر سپردن موارد مهم تر بیشتری وجود دارد.

آموزش و یادگیری در خواب؛ رویا یا واقعیت؟

آموزش و یادگیری در خواب؛ رویا یا واقعیت؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از زومیت-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف