نمناک اخبارپزشکی و سلامت فعلا مرغ زنده نخرید، “آنفلوانزای مرغی” در راه است؟!
آنفلوانزای مرغی ، آنفولانزای مرغی در ایران
بر اساس اطلاعیه ای که سازمان دامپزشکی منتشر کرده است، “آنفلوانزای مرغی” به مازندران رسیده است. این خبر را وزارت بهداشت نیز تائید کرده است. هرچند رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر این وزارتخانه گفته است: به هیچ وجه مورد انسانی از آنفلوآنزای پرندگان در کشور نداریم.
تاریخ انتشار : 27 خرداد 1394

 سال 1961 نوع خاصی از آنفلوآنزای تیپ A در پرندگان موجود در آفریقای جنوبی شناسایی شد. این بیماری برای مرغ ها بسیار خطرناک ولی برای انسان بی خطر بود. آنفلوانزای مرغی انسان ها را مبتلا نمی ساخت یا شاید اینطور تصور می شد. سال 1997 پزشکان و ویروس شناسان شاهد بروز یک طغیان آنفلوآنزایی بودند که خاطرات مربوط به اپیدمی آنفلوآنزای سال 1918 را در ذهن آنها تداعی می کرد.

این بیماری جدید از آنفلوآنزای تیپ A بود و آنفلوآنزای مرغی یا آنفلوآنزای هنگ کنگی نام گرفت. اولین بیمار مبتلایی که در اثر این بیماری فوت کرد یک کودک سه ساله بود. نکته عجیبی که همه دانشمندان ویروس شناس و پزشکان را متعجب ساخته بود، آن بود که ویروس در این کودک منجر به بروز بیماری شده است که قبلاً تصور می شد فقط پرندگان را مبتلا می سازد. 
 
طبق گزارش ها و آمارهای به دست آمده، از آخرین پژوهش ها، تاکنون 50 تن به بیماری آنفلوآنزای مرغی مبتلا شده اند که حدود 80 درصد آنها جان باختند و تقریبا تمام آنها از منطقه جنوب شرق آسیا و خاورمیانه بوده اند. این ویروس اغلب در فضولات پرندگان یافت می شوند و مرغدارانی که این ویروس را تنفس می کنند به آن مبتلا می شوند. انتقال بیماری از انسان به انسان بسیار به ندرت اتفاق می افتد. آنچه این بیماری را برای انسان خطرناک می کند، این است که ویروس آن به شکلی دچار جهش ژنتیکی و تغییر رفتار شود که بتواند از انسانی به انسان دیگر منتقل شود. در نتیجه این امر، شیوع بیماری بسیار گسترده خواهد شد.  
 
شکار پرندگان مهاجر
 
آنفلوآنزای مرغی و پرندگان مهاجر
 
در سال های اخیر بارها اخباری درباره شیوع آنفلوآنزا های مختلف از آنفلوآنزای خوکی گرفته تا آنفلوآنزای مرغی در ایران منتشر شده است. در دو سال اخیر دو بار شائبه وجود آنفلوآنزای مرغی در شمال کشور به وجود آمد. دو سال پیش این شائبه در مورد پرندگان وحشی که توسط شکارچیان شکار و به فروش می رسیدند به وجود آمد و سال گذشته نیز در اوایل پاییز سازمان حفاظت محیط زیست در اطلاعیه ای که صادر کرد اعلام کرد شکار پرندگان مهاجر که در مناطق شمالی به دلیل احتمال شیوع آنفلوآنزای مرغی ممنوع است. 
 
در مناطق مختلفی از شمال کشور هر ساله پرندگان مهاجر شکار می شوند و در بازار آزاد پرندگان به فروش می رسند. این پرندگان گاهی ذبح شده و گاهی زنده فروخته می شوند تا خود افراد آنها را ذبح کنند. این مساله احتمال غیربهداشتی بودن مصرف این پرندگان را به وجود آورده است هرچند، خبر روز گذشته در مورد پرندگان مهاجر نبود و آن طور که مسئولان اعلام می کنند طیور اهلی دچار آنفلوآنزا شده اند.
 
آنفلوآنزای مرغی در مازندران
 
در پی تلفات غیرعادی طیور بومی در یکی از روستاهای استان مازندران، سازمان دامپزشکی ضمن ایجاد قرنطینه برای جلوگیری از گسترش بیماری آنفلوآنزای طیور به دیگر مناطق کشور اعلام کرد:مردم از خرید طیور زنده که مهم ترین منبع شیوع این بیماری است، جدا خودداری کنند. در اطلاعیه سازمان دامپزشکی آمده است که در پی دریافت گزارش تلفات غیرعادی طیور بومی (مرغ و اردک) در یک روستای استان مازندران، کارشناسان سازمان دامپزشکی با حضور در محل و اعمال ضوابط بهداشتی و قرنطینه ای برای جلوگیری از گسترش آلودگی، نسبت به انجام نمونه برداری های لازم و معدوم سازی طیور مبتلا و تلف شده به شیوه بهداشتی، اقدام کردند و عملیات پاکسازی و ضدعفونی صورت گرفت.
 
طبق تاکید مسئولان سازمان دامپزشکی با توجه به اینکه بازارچه های عرضه پرندگان زنده، مهمترین منبع شیوع این بیماری هستند، مردم جدا از خرید طیور زنده از این بازارچه ها خودداری کنند. همچنین سازمان دامپزشکی خطاب تولیدکنندگان اعلام کرده که مدیریت واحدهای پرورش طیور صنعتی برای پیشگیری با تشدید ضوابط بهداشتی – قرنطینه ای نسبت به محافظت گله های خود اقدام کنند و در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیرعادی در پرندگان، موضوع را به نزدیک ترین شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع رسانی کنند. به گزارش ایسنا  محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز تاکید کرد که تاکنون هیچ مورد انسانی از این بیماری در کشور گزارش نشده است.
 
 آنفلوآنزا از پاکستان آمده است
 
همزمان دبیر انجمن مرغ داران کشور گفت:این بیماری از سمت پاکستان و از طریق وزش باد های شدید به مناطقی از گلستان و مازندران آمده اما کنترل شده است.
محمد یوسفی اعلام کرد:این بیماری دو مرغداری صنعتی در شمال کشور را درگیر کرده است، و تمام مرغ های این دو مرغداری برای جلوگیری از شیوع بیماری معدوم شدند.

فعلا مرغ زنده نخرید، آنفلوانزای مرغی در راه است؟!

فعلا مرغ زنده نخرید، “آنفلوانزای مرغی” در راه است؟!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 16
برگرفته از روزنامه آرمان-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 16 0
نظر کاربران
انوشه

انوشه

هر سال در همين محدوده زمانى اين خبر را أعلام مى كنيد. چرا؟

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف