نمناک سبک زندگیکار و زندگی آگلونما ؛​ گیاهی مقاوم در آپارتمان
آگلونما ، گل آگلونما
آگلونما یک گونه گیاه آپارتمانی از تیره گل شیپوریان است این گیاه همیشه سبز و پایا با برگهای زینتی می باشد برگهای آن (مستطیلی نیزه ای )می باشد و گلهای این گیاه سفید و در تابستان آشکار می شود.

راهنمای نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی آگلونما

حضور گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون خانه انرژی مضاعفی به همراه دارد و می تواند شادابی را به فضا وارد کند. تعدادی از گیاهان هستند که جایگاه ویژه و شناخته شده تری در بین ما ایرانی ها دارند و در منازل بیشتری دیده می شوند. در این مطلب گیاه آگلونما را برایتان معرفی می کنیم:

گل آگلونما

قبل از هر توضیحی باید بدانید که نام بردن گل آگلونما به عنوان گیاه اصلی اشتباه است؛ چرا که گل مفهوم متفاوتی دارد و اسم گیاه مناسب است. اغلب گیاهان آپارتمانی از دسته گیاهان همیشه سبز هستند و آگلونما هم در این دسته قرار می گیرد. گیاه آگلونما را که ببینید به ظاهر مدیترانه ای آن کاملا پی می برید. آگلونما در برابر سایه و کم آبی مقاوم است و ارتفاعی نسبتا کوتاه دارد.

آگلونما قرمز

برگ های ابلق آگلونما ساقه های کوتاهی دارد که از سطح خاک بیرون زده اند. برگ ها حدود 20 سانتیمتر طول و 10 سانتیمتر پهنا دارند، نیزه ای شکل بوده و به سمت پایین خم شده است. در برخی گونه ها رگه های قرمز هم درون برگ ها دیده می شود.

نور و دمای مورد نیاز برای آگلونما

در شرایط ایده آل نور غیرمستقیم و متوسط رشد مناسب و سلامت آگلونما را تضمین می کند. ولی باید بدانید که آفتاب مستقیم مورد پسند آگلونما نیست. پنجره رو به شمال برای آگلونما انتخاب بهینه محسوب می شود. آگلونما به دلیل منطقه بومی خود یعنی مناطق گرمسیری، نمی تواند دمای پایین زمستانی را تحمل کند و حداقل دمای قابل تحمل آن 10-15 درجه سانتیگراد است. آگلونما را در مکان های تاریک و در کنار شوفاژ یا وسایل گرمایشی نگهداری نکنید.

آگلونما

گیاه آپارتمانی آگلونما

آبیاری برای آگلونما

برای آبیاری آگلونما باید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود. در فصل سرد یعنی پاییز و زمستان، میزان آبیاری کمتر می شود و رشد آگلونما هم کندتر است. آگلونما به دلیل منشا خود نیاز به هوای مرطوب دارد، بنابراین بهتر است اسپری برگی را هر روز انجام دهید.

خاک مناسب گیاه

خاک مناسب برای آگلونما مخلوط خاک گلدانی:خاکبرگ، ماسه، پیت و خاک باغچه است. خاک غنی از نمواد آلی مانند خاکبرگ برای این گیاه خبر خوبی است.

تغذیه و کود دهی

در فصل رویش یعنی بهار و تابستان که رشد آگلونما بیشتر است می توانید هر دو هفته یکبار از کود مایع رقیق برای تغذیه گیاه استفاده کنید. کود مورد نیاز به اندازه 2 گرم در لیتر کافی است.

نکاتی برای نگهداری از گیاه آگلونما

زمانی که حس کردید حجم زیادی از گلدان را ریشه آگلونما پر کرده، وقت آن رسیده که گلدان را تعویض کنید. معمولا هر سه سال یکبار برای تعویض گلدان آگلونما مناسب است.
ممکن است با رشد زیاد آگلونما برگ ها بیشتر از حد معمول آویزان شوند. در این صورت آنها را به چند دسته تقسیم کرده و دور روزنامه بپیچید تا به حالت اولیه بازگردند.
برای تمیز کردن گیاه می توانید با استفاده از اسفنج و آب ولرم برگها را پاک کنید. استفاده از هرگونه مواد شیمیمایی باعث گرفتن روزنه های برگی می شود و تنفس گیاه را مختل می کند.
شیره گیاه آگلونما مقداری سمی است و بهتر است در حین دست زدن به آن احتیاط کنید.

گیاه پزشکی و درمان بیماری

اگر برگ آگلونما پژمرده است و یا نوک برگ قهوه ای شده بدانید که رطوبت گلدان به اندازه کافی تامین نمی شود.
اگر برگ ها پیچیده است یا لبه های آن موجدار شده، دمای هوای محیط سرد است.
اگر می بینید که روی برگ های آگلونما لکه های سفیدی وجود دارد یا رنگ و روی زردی پیدا کرده، علت آن کنه، شته، حشرات ریز و بطور کلی آفت هستند. سم مالاتیون را از فروشگاه کشاورزی تهیه کنید و به اندازه 2 گرم در لیتر آن را در آب رقیق کنید. غبارپاشی سم رقیق شده را هفته ای یکبار ادامه دهید تا کنه ها از بین بروند.
این نکته را هم بدانید که یکی از عوامل زردی برگ ها آبیاری بیش از اندازه است.


تکثیر گیاه آگلونما

برای تکثیر آگلونما بهتر است که در فصل بهار یا تابستان دست به کار شوید. تکثیر آن از طریق قلمه انجام می شود و کار بسیار ساده اس است. هم می توانید ساقه بدون برگ را درون بستر سبکی مانند ماسه بادی قرار دهید و هم قلمه ساقه برگدار را درون بستر جدید بکارید.
گاهی جوانه های جدید از سطح خاک خارج می شود که می توانید از آنها برای تکثیر استفاده کنید. اگر می خواهید این جوانه ها را به گلدان جدیدی منتقل کنید مراقب باشید ریشه ها هوا نخورند و خاک فشرده باشد.
کاشت بذر هم یکی از روش های تکثیر آگلونما است و در این صورت کاشت بذر باید در بهار صورت گیرد.
برای تکثیر آگلونما می توانید تقسیم ریشه هم انجام دهید، این روش در فصل بهار انجام می شود.

آگلونما ؛​ گیاهی مقاوم در آپارتمان

برگرفته از چیدانه - / ر
این مطلب مفید بود ؟ 24 2
نظر کاربران
Rahil khaoom

Rahil khaoom

برای قلمه زنی باید قلمه رو اول بزاریم توی آب ریشه بزنه بعد بشونیم توی خاک ؟؟؟؟

پاسخ دادن 2 1
بهار

بهار

هم از طریق گذاشتن توی آب و ریشه دار شدن میشه کاشت هم اینکه توی ماسه شسته گیاه رو بکاریم و پای اونو همیشه مرطوب نگه داریم. من خودم ابتدا میزارم توی آب وقتی کمی ریشه کرد میکارمش

پاسخ دادن 0 0
Sara

Sara

سلام ببخشید گیاه آگلونما من برگهای بالاییش سبز و سالم و خوبن اما برگهای زیرینش نوکاشون زرد شدن یا حتی وسطای برگا حالت زخمی دارن میشه بگید علتش چیه؟

پاسخ دادن 1 2
محمدی

محمدی

سلام معمولا براثرآبیاری بیش ازاندازه برگهازرد میشوند .بهتراست اجازه دهید خاک گلدان تاعمق ۳ سانتی متر کاملا خشک شود سپس آبیاری نمائید

پاسخ دادن 1 0
Miti

Miti

با سلام و خسته نباشید خدمت شما و ممنون از سایت و راهنمایی های خوبتون
سوالی دارم در رابطه با این نوع گلم
یک برگش زرد کامل شده تا ساقه اما هنوز تو خاک محکمه البته ی برگ دیگه هم بود ک کم کم افتاد
روی چند تا از برگ ها هم خال های زرد افتاده و از نوک کمی زرد شدن
من خاک گلدون و خود گلدون را تقریبا دو هفته ای که تعویض کردم ‌ بزرگتر کردم چون دیدم کنارش جوانه زد و رشدش خیلی کم بود
خاکش خاک برگ و بعضی وقتا کنار گل علفهای ریزی در میاد و من همش سعی میکنم از ریشه درش بیارم و بعضی وقتا روی خاک بعضی جاهاش سفید میشه
من به گلدون هفته ای یا ده روز ی بار اب میدم و از هیچ مکملی تا حالا استفاده نکردم
راستش اوایل برگاش خیلی سبز پررنگ بود اما چند وقتیه کمرنگ دارن میشن
من قبلا هم یه گلدون از این نوع گل از دست دادم اونم همینجوری اولش شروع به زرد شدن کرد و بدش از بین رفت حالا میترسم اینم چیزیش بشه
یه دنیا ممنون

پاسخ دادن 0 0
مجتبی

مجتبی

سلام وقتتون بخیر گل من برگاش پهن نمیشه و بزرگ برگ اضافه میشه ولی پهن نمیشه چکار باید بکنم لطفا راهنماییم کنید مرسی ممنون

پاسخ دادن 1 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف