نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها ابتلا به بیماری ورم روده با مصرف زیاد گوشت قرمز
بیماری ورم روده ، ورم روده
مصرف زیاد گوشت قرمز فرآوری نشده با افزایش خطر ابتلا به بیماری ورم روده ارتباط دارد.

ارتباط گوشت قرمز با ابتلا به بیماری ورم روده

بیماری ورم روده به نوعی به بیماری التهابی روده اشاره می کند که موجب التهاب و زخم در دستگاه گوارش می شود. کولیت زخمی یا ورم روده، بیماری است که سطح داخلی روده بزرگ و رکتوم را درگیر می کند. علائم بیماری معمولا به تدریج بروز می کنند. بیماری ورم روده یا کولیت می تواند به ضعف و ناتوانی بیمار منجر شود و عوارض جدی داشته باشد که جان بیمار را تهدید می کند. درمان ورم روده به طور قطعی وجود ندارد اما روش هایی برای کنترل علائم و نشانه های آن و فروکش کردن بیماری وجود دارند. یکی از راههای پیشگیری از ورم روده کاهش مصرف گوشت قرمز است چراکه مصرف زیاد گوشت قرمز می تواند عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد. یکی از معروف ترین خطرات مصرف زیاد گوشت قرمز، ابتلا به سرطان روده ی بزرگ است که میتوان با کاهش مصرف گوشت قرمز از خطرات احتمالی آن کاست.

خطر ابتلا به بیماری ورم روده با مصرف زیاد گوشت قرمز

محققان دانشکده پزشکی هاروارد در این مطالعه داده های رژیم غذایی بیش از 46 هزار مرد را در آمریکا تجزیه و تحلیل کردند. 764 نفر از این افراد در طول دوره زمانی 26 ساله به وضعیتی به نام دیورتیکولیت مبتلا شدند.

بیماری ورم روده

مصرف زیاد گوشت قرمز برای روده ها مضر است

دیورتیکولیت به التهاب دیورتیکول گفته می شود؛ دیورتیکول بیرون زدگی های کوچک کیسه مانند هستند که در جداره سیستم گوارشی شکل می گیرند. دیورتیکول ها اغلب در قسمت پایینی روده بزرگ تشکیل می شوند و وجود آنها خصوصا در سنین بالای 40 سال شایع است، اما به ندرت مشکلی ایجاد می کند.

محققان دانشکده پزشکی هاروارد متوجه شدند، افرادی که بیشترین میزان گوشت قرمز را مصرف می کردند در قیاس با افرادی که کمترین میزان مصرف را داشتند، با افزایش 58 درصدی خطر ابتلا به دیورتیکولیت روبرو بودند، هر چند چگونگی تاثیر گوشت قرمز بر ابتلا به این بیماری مشخص نیست.
 
آنها با تاکید بر لزوم انجام مطالعات بیشتر اعلام کردند که ممکن است گوشت قرمز بر باکتری های روده تاثیر بگذارد که به نوبه خود می تواند سیستم ایمنی بدن را تغییر دهد و دیواره روده را تحریک کند.
محققان افزودند:تعویض گوشت قرمز با گوشت ماکیان و یا ماهی در رژیم غذایی خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد

 

ابتلا به بیماری ورم روده با مصرف زیاد گوشت قرمز

ابتلا به بیماری ورم روده با مصرف زیاد گوشت قرمز
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از شریان نیوز / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف