نمناک اخبارعلمی 5 مهر چه اتفاق عجیبی در آسمان می افتد + عکس
اتفاق عجیب ، ماه گرفتگی قرمز
شب 5 مهر اتفاق عجیبی در آسمان خواهد افتاد. این اتفاق آخرین بار 30 سال پیش رخ داده بود. به گفته ی دانشمندان ناسا ممکن است یک نسل حتی از وجود آن بی خبر باشند.
تاریخ انتشار : 30 شهریور 1394

اتفاق عجیب شب 5 مهر در آسمان

اگر در روز 5 مهر ماه کمی قبل از نیمه ی شب به آسمان نگاه کنید، ماه را به رنگ قرمز در آسمان خواهید دید. این پدیده که بسیار نادر است در واقع اتفاق افتادن همزمان دو پدیده ی ماه گرفتگی و ابر ماه است که این منظره ی عجیب را ایجاد می کند.
شب 5 مهر ماه در آسمان شب شاهد اتفاقی عجیب خواهیم بود. این پدیده که بسیار نادر است آخرین بار 30 سال قبل اتفاق افتاده است. نوآح پترو، دانشمند سازمان فضایی ناسا در این باره می گوید:
این پدیده نادر است چرا که ممکن است یک نسل حتی از وجود آن بی خبر باشند.
آخرین باری که این پدیده رخ داده است در سال 1982 میلادی بوده و ناسا پیش بینی می کند تا سال 2033 میلادی این اتفاق رخ نخواهد داد.
 
ماه قرمز

ماه قرمز ، اتفاق عجیبی در آسمان

 
ابر ماه و ماه گرفتکی به تنهایی پدیده هایی عادی هستند که هر کدام به طور سالانه چند بار رخ می دهند اما علاقمندان باید دهه ها منتظر بمانند تا اتفاق افتادن این دو را به طور همزمان شاهد باشند.
ابر ماه در واقع خطای چشم است و زمانی رخ می دهد که ماه بر روی نقطه ی خاصی از مدار خود در نزدیکی زمین قرار می گیرد. دکتر پترو این گونه ادامه می دهد:
مدار ماه دایره ی کامل نیست و ماه زمانی نزدیک تر به زمین است و زمانی دورتر از آن. ماه در دورترین فاصله ی خود apogee و در نزدیک ترین فاصله پریگی( perigee) نام دارد.
 
ماه در حالت پریگی (perigee) ابر ماه نامیده می شود چرا که 14 درصد بزرگ تر و 30 درصد روشن تر دیده می شود. در این حالت ماه 50 هزار کیلومتر نزدیک تر از موقعیت اپوگی( apogee )قرار می گیرد.
 
در ماه گرفتگی، ماه به مدت یک ساعت در سایه ی زمین قرار می گیرد. البته ماه در این مدت ناپدید نمی شود بلکه نور بصورت بازتابی به سطح آن می رسد و هاله ای قرمز رنگ بر روی آن ایجاد می شود. پترو می گوید:
 
این اتفاق کاملا طبیعی است و ممکن است در طی بعضی سال ها سه تا چهار بار نیز رخ بدهد. این اتفاق باعث پدیده ی خاصی بر روی زمین نخواهد شد و تنها یک اتفاق نادر است.
 
5 مهر ماه را به یاد داشته باشید تا شاهد این پدیده ی نادر در آن روز باشید.

5 مهر چه اتفاق عجیبی در آسمان می افتد + عکس

5 مهر چه اتفاق عجیبی در آسمان می افتد + عکس
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 21
برگرفته از باشگاه خبرنگاران /ن
این مطلب مفید بود ؟ 17 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف