نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان استرس چگونه بر گلبول های خونی اثر می گذارد؟
استرس ، گلبول های سفید
استرس می تواند روی سلامت فیزیکی، روحی و احساسی شما اثرگذار باشد. استرس بر بدن شما تأثیرگذار است، استرس می تواند تعداد گلبول های قرمز را کاهش و تعداد گلبول های سفید خون را افزایش دهد.

تاثیرات استرس بر گلبول های خونی چگونه است

یک متخصص هماتولوژی گفت:استرس زیاد به طور غیر مستقیم می تواند تعداد گلبول های قرمز را کاهش و تعداد گلبول های سفید خون را افزایش دهد.

با اشاره به اینکه تعداد گلبول های خون به طور مستقیم تحت تاثیر استرس قرار نمی گیرند، گفت:استرس چند فرم دارد و به طور معمول استرس ناشی از حوادث به دلیل اینکه بدن را در حالت تهاجمی قرار می دهد، باعث افزایش گلبول های سفید می شود.
وی ادامه داد:با افزایش استرس و ترس در افراد به دلیل اینکه ضربان قلب بالا می رود، تعداد گلبول های سفید نیز افزایش می یابد؛ چرا که قلب در حالت تهاجمی قرار دارد.
این متخصص افزود:از طرفی استرس مزمن از نظر روحی بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد و به دلیل اینکه فرد به طور مداوم نگران و مضطرب است، باعث سوء تغذیه و دردهای سایکوسوماتیک (دردهای جسمی و روانی) می شود که این گونه استرس ها روی سیستم بدن تاثیر می گذارد.
داوری با اشاره به اینکه استرس به طور مستقیم نمی تواند باعث کمبود گلبول های قرمز شود، افزود:استرس می تواند باعث ایجاد زخم معده و به دنبال آن سوءتغذیه شود که خود این سوءتغذیه موجب سوءجذب می شود و سوءجذب ناشی از سوءتغذیه هم موجب می شود تا مواد غذایی نظیر آهن و سایر مواد مورد نیاز جذب نشوند و به دنبال آن خون سازی بدن دچار مشکل شود و کم خونی را ایجاد کند.

استرس

تاثیر استرس بر گلبول های خون

وی با اشاره به اینکه در استرس های مزمن به دلیل اینکه روی غده تیروئید تاثیر می گذارد، این موارد باعث می شود سیستم هورمونی و سپس سیستم خون سازی هم تحت تاثیر قرار گیرند و نتوانند آن طوری که باید عملکرد داشته باشند.
این متخصص تصریح کرد:به طور کلی استرس به واسطه تاثیری که روی سایر ارگان های بدن می گذارد، می تواند روی میزان گلبول های سفید و قرمز تاثیر گذارد بطوری که استرس حاد موجب افزایش گلبول های سفید و به طور غیر مستقیم باعث کاهش گلبول های قرمز می شود.

استرس چگونه بر گلبول های خونی اثر می گذارد؟

استرس چگونه بر گلبول های خونی اثر می گذارد؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از سلامت نیوز-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف