نمناک اخبارجامعه تماشای طولانی تلویزیون و احتمال ابتلا به دیابت
دیابت ، دیابت بارداری
به تازگی محققان دریافته اند که احتمال ابتلا به دیابت در افراد کم تحرک بیشتر از دیگران است. کم تحرکی و نشستن طولانی مدت بر روی متابولیسم بدن تاثیرات منفی دارد و افراد را به خوردن بیشتر هم ترغیب می کند.
بازدید : 2,673 نفر

 دیابت یا بیماری قند یک اختلال متابولیک یا سوخت و سازی در بدن است. در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. عوامل مختلفی در ابتلا به دیابت و یا پیشرفت آن وجود دارد که با آگاهی از آنها و رعایت این موارد می توان بیماری را کنترل کرد.

افزایش احتمال ابتلا به دیابت با نشستن طولانی

بر اساس مطالعات جدید محققان افراد مبتلا به علائم بیماری پیش دیابتی، با صرف هر یک ساعت اضافی در مقابل تلویزیون در هر روز ریسک پیشرفت دیابت نوع 2 را در خود تا 3.4 درصد افزایش میدهند. دیابت نوع 2 جزو آن دسته از بیماری هایی است که باید تمام تلاش را برای پیشگیری از ابتلا به آن به کار بست، چون این بیماری باعث بروز بیماری های دیگری می شود.

این مطالعه جدید مبتنی بر داده های به دست آمده از شرکت کنندگان حاضر در برنامه پیشگیری دیابت بود که بیش از 3211 نفر فرد بزرگسال دارای اضافه وزن در آمریکا بین سال های 1996 و 1999 در آن حضور داشتند. هدف مطالعه به تاخیر انداختن یا پیشگیری از دیابت نوع 2 در بیماران با ریسک بالا بود، که یا از طریق داروهای مخصوص دیابت موسوم به «متفورمین» یا از طریق تغییر در سبک زندگی انجام شد.

در این مطالعه تغذیه سالم و داشتن فعالیت فیزیکی به عنوان موفق ترین شیوه به اثبات رسید، بطوریکه 58 درصد کاهش در روند پیشرفت دیابت در مقایسه با عدم برخورداری از هریک از شرایط فوق را به همراه داشت. در مقابل، داروی متفورمین فقط 31 درصد موجب کاهش روند پیشرفت دیابت شد.

به گفته «بانی راکت واگنر»، مدیر ارزیابی فعالیت فیزیکی این تحقیق در دانشگاه پیترزبورگ، از آنجائیکه اثبات شده فعالیت فیزیکی موجب ممانعت از ابتلا به دیابت می شود، محققان تصمیم گرفتند به بررسی این موضوع بپردازند که ایا نشستن برای یک مدت طولانی هم می تواند ریسک ابتلا به دیابت را افزایش دهد یا نه.

«واگنر» در ادامه تشریح می کند که تحقیق قبلی نشان داده است که نشستن طولانی مدت بدون حرکت تاثیرات منفی بر متابولیسم بدن دارد.

قبل از مطالعه تمامی شرکت کنندگان در برنامه پیشگیری از دیابت همگی مدت زمان مشابهی را صرف تماشای تلویزیون می کردند و به طور میانگین روزی 141 دقیقه مقابل تلویزیون می نشستند.

افراد در این مطالعه به سه گروه تقسیم شدند:افراد شرکت کننده در تغییرات سبک زندگی که مدت زمان تماشای تلویزیون را به 22 دقیقه در روز در طول مدت مطالعه کاهش دادند. در مقابل، افرادی که داروی متفورمین مصرف می کردند مدت زمان تماشای تلویزیون را تا 3 دقیقه در روز کاهش دادند و افرادی که از هیچ شیوه ایی پیروی نمی کردند در روز فقط 8 دقیقه تلویزیون تماشا می کردند.

بیماری دیابت و علل پیشرفت آن

سپس محققین تاثیر نشستن و عدم تحرک را در طول زمان بر روی میزان ابتلا به دیابت مورد بررسی قرار دادند. برای شرکت کنندگان در تمام سه گروه، ریسک پیشرفت دیابت به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون تا حدود 3.4 درصد افزایش می یافت.

به گفته «دیوید ماررو»، رئیس مطالعات انجمن دیابت آمریکا، نشستن طولانی مدت علاوه بر تاثیر بر متابولیسم موجب ترغیب به خوردن بیش از حد هم می شود. البته به گفته این محققان، همه افراد در معرض چنین ریسکی نیستند، بلکه افراد دارای اضافه وزن و نشانه های پیش دیابت از ریسک بیشتری برخوردارند.

این بیماری با ایجاد مشکلات و اختلالاتی مانند بیماری قلبی عروقی، حمله قلبی، آسیب به اعصاب و قانقاریا می تواند زندگی فرد را به خطر اندازد. بنابراین برای داشتن زندگی بهتر و سالم تر، باید از بدن خود خوب مراقبت و برای پیش گیری از این بیماری مهلک میزان متعادل قند خون را حفظ کنیم.

تماشای طولانی تلویزیون و احتمال ابتلا به دیابت

تماشای طولانی تلویزیون و احتمال ابتلا به دیابت
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 4
برگرفته از مهرنیوز -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 3 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف