نمناک دین و مذهباحکام احکام معامله کردن با شخص مست و بی هوش
معامله ، اعمال حقوقی
قصد و رضای طرفین در حین انجام معامله این است که آنها برای انعقاد و شکل گیری قرارداد، دارای اراده ای سالم بوده و رضایت نیز داشته باشند و نیز در محیطی به دور از تهدید، زور، فشار و اجبار تصمیم به انعقاد قرارداد بگیرند.

آیا معامله کردن با فرد مست بی اثر است

جامعه عرصه ی تبادل کالاها و انجام معاملات بین افراد مختلف حقیقی و حقوقی است. نیاز جوامع به وجود ضوابط و قوانین آنان را در طول تاریخ بر آن داشت تا با وضع مقرراتی مرتبط و منسجم ، آرامشی نسبی در عرصه های معاملات بین افراد به وجود آورند.یکی از مسایلی که پیوسته ذهن اندیشه وران را به خود مشغول کرده است ، مساله اهلیت افراد برای معاملات است. اهلیت حسب تعریفی که قانون مدنی ما از آن کرده است، توانایی داراشدن حق است.

توانایی داراشدن به این معناء و مفهوم که افراد در چه زمانی توانایی دارابودن و اجرای حقوق خود را دارند؟چه افرادی و در چه زمانهایی از اجرای حقوق خود ممنوع هستند؟این منع مداوم است یا لحظه ای و در زمان خاصی می باشد ؟
بسیاری سئوالهای دیگر که مباحث مختلفی را در حقوق به وجود آورده است.آنچه اما در این پژوهش مدنظر است ، آیا معامله کردن با فرد مست بی اثر است؟ دیوانه چند نوع است ؟چه آثاری بر معاملات آنها حاکم است و حدود ولایت بر آنها چه مقدار است؟

معامله

معامله کردن با فرد دیوانه

اعمال حقوقی مجنون دائمی و ادواری

پاسخ

بر این اساس باید گفت که مجنون به دو گونه است، دائمی و ادواری. مجنون دائمی، شخصی است که جنون او در ظرف زمان استقرار دارد و دوره ای برای افاقه او موجود نیست.

بر عکس مجنون ادواری، کسی است که جنون او استقرار ندارد و اعمال حقوقی او که در دوره افاقه انجام می دهد، صحیح است. شخص مست و بی هوش و کسی که در اثر به کار بردن مواد مخدر، درک و تمییز خود را از دست داده، مانند مجنون است.

احکام معامله کردن با شخص مست و بی هوش

احکام معامله کردن با شخص مست و بی هوش
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از دادرس-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف