دیگران چه می خوانند..؟
نمناک تکنولوژیاختراعات اختراعاتی که شاید کمتر به آنها توجه کرده ایم
اختراع ، اختراعات دانشمندان قدیمی
از زمانهای قدیم برخی از اختراعاتی که توسط دانشمندان کشف شده است تاثیر باورنکردنی بر روند زندگی مردم تا کنون داشته ، اما برخی از آنها تا کنون توجه زیادی به مخترع و علت تولید آن شده است.
بازدید : 4,004 نفر

اختراعات دانشمندان قدیمی

اکثر اختراعاتی که تاکنون در جهان ثبت شده و احتیاجات بسیاری از مردم را تاکنون برآورده کرده است برحسب نیاز آن دوره کشف و ساخته شده ، به نوعی احتیاج مادر اختراع می باشد.مثلا کنسرو مواد غذایی که امروزه در تولید انبوه درآمد سرشاری را به وجود آورده بنابر ضرورت دوران جنگ و فحطی مواد غذایی تازه اختراع شد.

پس از انقلاب فرانسه، این کشور درگیر جنگ با کشورهای همسایه شد، دولت این کشور اعلام کرد که به کسی که بتواند راهی ساده برای رساند سالم مواد غذایی بسته بندی شده به میدان های جنگ، بیابد، جایزه ای تقدیم خواهد کرد.

اینجا بود که نیکولاس اپر Nicolas Appert که تصادفا، یک دهه ای بود شخصا به دنبال راه هایی برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی بود، به میدان آمد. او به این فکر افتاد که مواد مختلف غذایی را داخل بطری های شیشه ای بریزد، سرشان چوب پنبه بگذارد و کاملا درب شیشه های را درزگیری کن و بعد شیشه های را گرما بدهد.

مخترع کنسرو

به این ترتیب او در 1804، برای نخستین بار غذای کنسروی تولید کرد.

اولین نمونه کنسرو

اپر بدون اینکه آگاهی در مورد میکروب ها و مکانیسم کارش داشته باشد، راهی آسان برای نگهداری چندماه و حتی چندساله مواد غذایی یافته بود و به این ترتیب برنده جایزه 12 هزار فرانکی دولت فرانسه شد.

مخترع کنسرو

تا 100 سال به همین شیوه و به صورت محدود کنسرو تولید می شود، اما به دنبال آن بازرگانی انگلیسی به نام پیتر دوراند Peter Durand، اختراع اپر را اصلاح کرد و یا شاید بهتر باشد که بگوییم تا حدی هم ایده او را به یغما برد. او در واقع مکانیسم کار را را صنعتی و به جای بطری شیشه ای از قوطی های حلبی استفاده کرد.

حالا جالب است بدانید که تا دهه ها پس از اختراع قوطی های فلزی کنسرو، مردم برای باز کردن کنسرو با چاقو و چکش به جان کنسروها می افتادند.

در واقع 50 سال تمام طول کشید تا یک مخترع آمریکایی به نام ازرا وارنر Ezra Warner در سال 1858، پتنت ای یک دربازکن کنسرو را ثبت کند. البته او این وسیله ظاهرا پیش پا افتاده و ساده را پس از امتحان صدها ایده، ارائه کرد.

اختراع دربازکن کنسرو

اختراعاتی که شاید کمتر به آنها توجه کرده ایم

اختراعاتی که شاید کمتر به آنها توجه کرده ایم
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10
برگرفته از یک پزشک-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 9 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف