نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها کشف ارتباط بین اختلال خواب و چاقی
اختلال خواب ، خواب
طبق گزارش محققان، بین اختلال خواب و برخی مشکلات پزشکی از جمله چاقی، سندروم پای بی قرار و شیزوفرنی ارتباط ژنتیکی وجود داشته باشد.

اختلال خواب زمینه ساز بروز مشکلات جدی است

بدن انسان در طول روز به 8 ساعت خواب مفید نیازمند است و در کل طول عمر یک سوم از زندگی را در خواب سر می بریم ، گاهی اوقات به دلیل مشغله کاری و فکری از این موضوع غافل می شویم و مهمترین نیاز بدن را نادیده میگیریم ، این نادیده گرفتن باعث اختلالاتی در سیستم بدن می شود و همچنین گاهی بیماری های خطرناکی با خود به دنبال دارد ، پس بهتر است خواب را جدی بگیرید .

تقریبا یک سوم زندگی ما در خواب سپری می شود به اعتقاد بسیاری از پژوهشگران خواب مرحله ای از استراحت و تجدید قواست که این تجدید قوا بیشتر روحی است تا جسمی.
مغز همواره برای بهتر کار کردن به فرصتی برای ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی نیاز دارد به همین خاطر به هنگام خواب سلول های خاصی در مغز فعالیت دارند و هرچه کمبود خواب بیشتر باشد این سلول ها مجبور به فعالیت بیشتری هستند.
به اعتقاد پژوهشگران خواب بیش از هر عامل دیگری در تجزیه و تحلیل اطلاعات مغز اهمیت دارد زیرا داده هایی که در طول روز وارد مغز می شوند در هنگام خواب و در آرامش، دوباره سازماندهی می شوند.
اما عمل بازسازی اطلاعات در مغز افرادی که با مشکلات خواب که متخصصان علم خواب از آن به " اختلالات خواب" یاد می کنند با توان کمتری صورت می گیرد.
بدون خواب استعداد شناسایی انسان تحلیل می رود و پس از سه تا چهار روز بی خوابی مغز دیگر نمی تواند به درستی کار کند و ممکن است شخص دچار توهم شود.

اختلال خواب

اختلال خواب عامل بروز چاقی و سندرم پای بی قرار است

طبق گزارش محققان، به نظر می رسد بین بد خوابی و برخی مشکلات پزشکی از جمله چاقی، سندروم پای بی قرار و شیزوفرنی ارتباط ژنتیکی وجود داشته باشد.

دکتر مارتین روتر، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه منچستر انگلستان، در این باره می گوید:«این علم بالینی گامی مهم به سوی فهم مبنای بیولوژیکی این شرایط و مشکلات است.»

روتر در ادامه می افزاید:«دانشمندان از مدت ها قبل رابطه بین اختلالات خواب و این مشکلات را در مطالعات اپیدمیولوژیکی مشاهده کرده اند. اما برای اولین بار است که این ارتباط بیولوژیکی در سطح مولکولی شناسایی شده است.»

در این تحقیق، محققان ژن های نقشه برداری شده بیش از 112 هزار نفر را به منظور جستجوی ارتباط بین ژن های شرکت کنندگان و عادات خواب شان بررسی کردند.

محققان مناطق ژنوم مرتبط با انواع گوناگون مشکلات خواب (از جمله بیخوابی و خواب آلودگی بیش از اندازه در طول روز) را شناسایی کردند و سپس آن را به برخی مشکلات پزشکی نظیر سندروم پای بیقرار، شیزوفرنی و چاقی ربط دادند.

کشف ارتباط بین اختلال خواب و چاقی

کشف ارتباط بین اختلال خواب و چاقی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از مهر / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف