نمناک سبک زندگیکودک اختلال هرزه خواری یا پیکا در کودکان
هرزه خواری ، پیکا
اختلال هرزه خواری که به آن پیکا هم میگویند نوعی اختلال خوردن است که کودک شروع به خوردن خاک, گچ و مو میکند.

آشنایی با اختلال هرزه خواری یا پیکا

هرزه خواری و پیکا به معنی اشتیاق و تمایل به خوردن مواد غیرعادی و غیرطبیعی می باشد، که دارای مواد مغذای کم یا فاقد مواد مغذی هستند.در صورتی که مصرف مواد غیر خوراکی در فردی که سن وی بیش از 24- 6 ماه است، به مدت یک ماه یا بیشتر مشاهده شود، فرد مبتلا به پیکا می باشد.

در روانشناسی به خوردن مواد غیر خوراکی مانند خاک، گچ دیوار و ... اختلال هرزه خواری یا پیکا می گویند که نوعی اختلال خوردن به حساب می آید. درمان پیکا را در زیر می خوانید.

هرزه خواری

هرزه خواری در کودکان


شاید کودکانی را دیده باشید که گچ دیوار را می خورند یا مدام موهای شان را می جوند. ممکن است عاشق خوردن یخ باشند یا خاک باغچه را در دهان خود بگذارند. در روانشناسی به این حالت، هرزه خواری گفته می شود که این اختلال، یکی از اختلالات خوردن محسوب می شود.
هرزه خواری در سنین شیرخوارگی و اوایل کودکی شروع می شود و البته احتمال بهبود خود به خودی آن بسیار بالا است.
در اختلال هرزه خواری، کودک به مدت حداقل یک ماه، مواد غیر خوراکی را دهان می برد و می خورد. مثلا میخ، سکه، دکمه، مداد، کاغذ، خمیربازی، علف، خاک، شن، مو، نخ، پارچه، یخ، گچ و نظیر اینها را می خورد.


در واقع هر چه دستش برسد را می خورد!
هرزه خواری معمولا بین دوازده تا بیست و چهار ماهگی شروع می شود و در بچه های بزرگ تر حتی خوردن سنگ یا مدفوع نیز دیده شده است.
این کودکان معمولا دچار کم خونی فقر آهن، انگل روده، انسداد روده و مسمومیت با سرب هستند. در این اختلال، خوردن مواد غیر خوراکی نامتناسب با سن کودک است.
یعنی معمولا کودکان زیر هجده ماه تمایل به گذاشتن همه اشیا در دهان خود دارند و در واقع با دهان شان اشیا را می شناسند، اما این حالت بعد از هجده ماهگی و بصورت متداوم احتمالا بیانگر ابتلای کودک به هرزه خواری است.


علت شناسی
این اختلال در کودکانی که دچار تاخیر در رشد اجتماعی و گفتاری هستند شایع تر است. کمبودهای تغذیه ای و کمبود مواد معدنی در بدن مثل روی و آهن ممکن است باعث هرزه خواری شود. برخی روانشناسان نیز هرزه خواری را مکانیزم جبرانی برای ارضای نیازهای دهانی کودک مطرح می کنند. عواملی چون فقر، غفلت و بی توجهی والدین به کودک، خطر ابتلا به هرزه خواری را در کودک بیشتر می کند.
هرزه خواری در کودکان کم هوش تر شایع تر است و برخی مواقع در کنار اوتیسم یا اسکیزوفرنی دیده می شود.
پیکا (هرزه خواری) معمولا در کشورهای ضعیف از نظر اجتماعی- اقتصادی بیشتر دیده می شود و در «زنان باردار» هم ممکن است رخ دهد.


درمان پیکا
برای درمان از رفتار درمانی، ممانعت فیزیکی، دارو درمانی، ایجاد بیزاری در کودک نسبت به ماده خاص، آموزش و آگاهی درباره عوارض خوردن این مواد و غیره می توان کمک گرفت.
معمولا پس از اتمام دوران بارداری یا افزایش سن کودک، این اختلال پایان می پذیرد.
کلمه «پیکا» در لاتین به معنای زاغ است. زاغ پرنده ای است پراشتها و همه چیزخوار. برای همین هرزه خواری را به نام این پرنده نام گذاری کرده اند، البته تلفظ انگلیسی صحیح این کلمه، «پایکا» هست ولی در اکثر متون فارسی، پیکا نوشته شده است.

اختلال هرزه خواری یا پیکا در کودکان

اختلال هرزه خواری یا پیکا در کودکان
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 4
برگرفته از زندگی آنلاین -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 3 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف