اختلال جنسیتی
افرادی که از ساختار آناتومیک جنسی خود ناراضی و به دنبال تغییر جنسیت هستند دچار اختلال هویت جنسیتی می باشند که این اختلال در رفتار و پوشش آن ها تاثیر گذار است.

اختلال جنسیتی ،راه های تشخیص و درمان

اختلال هویت جنسیتی به وضعیتی گفته می شود که در آن فرد به طور پایدار از جنسیت بیولوژیک خود ناراضی است و تمایل به جنس مخالف خود دارد. ترانس سکسوئل به گروهی از مبتلایان به اختلال هویت جنسیتی گفته می شود که پیوسته در صدد کسب خصوصیات ظاهری و آناتومیک جنس مخالف خود و رهایی از خصوصیات جنسی آناتومیک خود هستند.

افرادی که در مورد زن یا مرد بودن خود دچار ابهام و تعارض هستند و احساساتشان با وضعیت جسمانیشان مخالف است و همیشه آرزوی خلاصی ظاهر جنسی خویش و زندگی کردن در نقش جنس مقابل را دارند ،در تعامل با خانواده، مدرسه و جامعه دچار مشکلات فراوانی می شوند و جامعه به آنها بعلت عدم آگاهی و شناخت صحیح بر چسب انحراف می زند اما باید بدانید این نوع افراد منحرف جنسی نیستند.

در این بخش از نمناک به موضوع اختلال هویت جنسیتی پرداخته ایم که می توانید با مطالعه آن اطلاعات مفیدی را در این زمینه کسب کنید.

اختلال جنسیتی

اختلال جنسیتی چیست و چه علائمی دارد؟

علت های اختلال هویت جنسیتی

این افراد متمایلند بدن خود را تغییر دهند و مانند عضوی از جنس مخالف در جامعه ظاهر شوند. افرادی که از جنسیت خود ناراضی هستند و تمایل به تغییر جنسیت خود از طریق آرامش ، هورمون و عمل جراحی دارند ترانس سکسوال ، Ts ) ) نامیده می شوند.این اختلال بر اطوار قالبی ، رفتار و پوشش فرد تاثیر می گذارد.

اختلال هویت جنسیتی، در طبقه بندی اختلالات روانی جای دارد که مهم ترین عامل به وجود آمدن آن ژنتیکی است. از دیگر عوامل بروز اختلال جنسیتی مصرف هورمون ها در دوران بارداری است ، به طوریکه اگر در دوران بارداری تستسترون بیش از حد ترشح شود ، هسته اولیه مردانگی در مغز جنین دختر و اگر در دوران بارداری ترشح تستسترون کم باشد ، هسته زنانگی در مغز جنین پسر شکل می گیرد.

از دیگر علت هایی که سبب بروز این اختلال می شود ، ناهنجاری ها کروموزوم ها توسط وراثت ، عدم تعادل هورمونها در طی دوران جنینی و رشد کودکی ، نقص هایی در ارتباط بین فردی نزدیک و طبیعی و سرپرستی کودکان می باشد.

اختلال هویت جنسیتی

عامل ایجاد اختلال جنسیتی چیست؟

علائم اختلال هویت جنسیتی در کودکان

 • تمایل نشان دادن به بودن در جنس مخالف مانند انتخاب اسم جنس مخالف برای خود
 • متنفر بودن از دستگاه تناسلی خویش مانند تمایل به نداشتن آلت مردانه در پسران یا خودداری از نشسته ادرار کردن در دختران ، ترس از رشد اندام های زنانه در دختران
 • معتقدند بعد از بزرگ شدن به جنس مخالف تبدیل می شوند.
 • طرد شدن از طرف باقی کودکان هم جنس
 • انتخاب پوشش و رفتار جنس مخالف
 • اجتناب از تعامل و فعالیتهای اجتماعی
 • احساس انزوا ، افسردگی و اضطراب داشتن
 • علائم بزرگسالان مبتلا به اختلال هویت جنسیتی
 • انتخاب پوشش و رفتار نوعی جنس مخالف
 • کناره گیری کردن از تعامل و فعالیت اجتماعی
 • احساس انزوا ، افسردگی و اضطراب
 • تمایل به زندگی کردن به عنوان جنس مخالف
 • تمایل به خلاص شدن از اندامهای تناسلی خویش

اختلال جنسیتی در کودکان

نشانه های اختلال جنسیتی در کودکان

تشخیص اختلال هویت جنسیتی

برای تشخیص اختلال هویت جنسیتی باید به نزد پزشک متخصص سلامت روان بروید ، او برای تشخیص این مورد از شما تاریخچه پزشکی کامل و آزمایشات روانشناختی می گیرد تا بتواند تمایل پایدار برای جنس مخالف بودن را تایید کند و دلایل احتمالی این اختلال مانند افسردگی ، اضطراب و یا جنون را رد نماید.

روش درمان اختلال هویت جنسیتی

خانواده ها باید کودکان مبتلا به اختلال هویت جنسیتی برای درمان نزد مشاور ببرند تا او با روان درمانی بتواند به عملکرد فرد و بهبود آن کمک کند و افسردگی و اضطراب این کودکان را درمان نماید و اعتماد به نفس آنها را بالا ببرد.

برای درمان اختلال هویت جنسیتی در نوجوانان توصیه به شرکت در یک گروه حمایتی الزامی است . برخی از افراد مبتلا به اختلال هویت جنسیتی تمایل به جراحی تغییر جنسیت دارند ، اما این افراد باید قبل از این جراحی تحت یک ارزیابی گسترده و دوره انتقال قرار گیرند زیرا این عمل جراحی اساسی و غیر قابل بازگشت است .

بعضی از ترنس سکشوال ها به درمان با عمل جراحی پاسخ می دهند و قادرند خصوصیات جنس بیولوژیکی خود را سرکوب و متوقف کنند و خصوصیات بیولوژیکی جنس مخالف را کسب نمایند.

نارضایتی جنسی

روان درمانی با مشاور برای بهبود اختلال جنسیتی کودک

عوارض اختلال هویت جنسیتی

اختلال هویت جنسیتی سبب بروز عوارضی در فرد می شوند که این عوارض عبارتند از :

 • افسردگی شدید
 • اضطراب
 • انزوای اجتماعی
 • اختلال در برقراری ارتباط با دیگران
 • عدم اعتماد بنفس و ایجاد تصویر خود ضعیف
 • ایجاد مشکلاتی در مدرسه و کار

افسردگی شدید

افسردگی و اضطراب از مشکلات اختلال جنسیتی

میزان شیوع اختلال هویت جنسیتی

این اختلال ، اختلال نادر و کمیاب است که ممکن است در سالهای اولیه کودکی و در نوجوانان مشاهده شود. خانواده های بیشتر این کودکان قبل از رسیدن به سنین نوجوانی درمی یابند که فرزندشان به این نوع اختلال مبتلا هستند. این اختلال در مردان به میزان بیشتری نسبت به زنان بروز می کند.

سن شروع اختلال هویت جنسیتی

این اختلال معمولا از سنین کودکی و حتی خردسالی علایمی مانند تمایل به بازی کردن با کودکان جنس مخالف و اسباب بازی های آنها دارد . این افراد با افزایش سن و ورود به مدرسه برخی از حالت های خود را پنهان کنند اما در دوره راهنمایی و دبیرستان و شروع بلوغ جنسی علایم خود را بروز می دهند.

اختلال نارضایتی جنسیتی

شروع اختلال جنسیتی از سنین کودکی

آیا این افراد مجرم یا منحرف هستند؟

این افراد در مسیر ابتلای خود به این اختلال مقصر نیستند و مشکلشان ایشان زمانی شکل گرفته که اختیار و شناختی از درست و غلط بودن باور و رفتار خود نداشته اند. این افراد منحرف جنسی یا شهوت ران نیستند و فقط از درک جنسی در خود مشکل دارند. بسیاری از این افراد تا آخر عمر به دلیل این مشکل رابطه جنسی برقرار نمی کنند.

 

اختلال جنسیتی و دانستنی های کامل در مورد اختلال هویت جنسیتی

4.111
این مطلب مفید بود ؟92
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی