نمناک دین و مذهبگوناگون فرق های جالب در اخلاق زنان و مردان
تکبر ، ترس
برخی از زشت ترین اخلاق مردان زیبا ترین خلق وخوی زنان است.

تفاوت های جالب اخلاقی در مردها و زن ها

طبق رهنمود های امیر المومنین(ع) در حکمت 234 نهج البلاغه تکبر، ترس و بخل از جمله ویژگی های رفتاری است که برای خانم ها پسندیده است و برای مردان جز بدترین اخلاق ها محسوب می شود..

«خِیارُ خِصالِ النِّساءِ شرارُ خِصالِ الرِّجال :الزَّهو ، والجُبن وَ البُخل ؛ فَاذا کانَتِ المرأَه مَزهُوَّهً لم تمَکِّن من نَفسِها ، وَ اذا کانت بَخیلهً ، حَفِظت مالَها و مالَ بَعلِها ، وَ إذا کانت جَبانَهً فَرِقَت من کُّل شی ءٍ یَعرِضُ لَها.» ؛

برخی از زشت ترین اخلاق مردان زیبا ترین خلق وخوی زنان است، مانند، تکبّر، ترس، بخل؛ هرگاه زنی متکبّر باشد بیگانه را به حریم خود راه نمی دهد، و اگر بخیل باشد اموال خود و شوهرش را حفظ می کند، و چون ترسان باشد از هر چیزی که به آبروی او زیان رساند فاصله می گیرد. (نهج البلاغه محمد دشتی / حکمت 234 )

اما در اینجا این سوال پیش می آید که مگر نه این است که تکبّر و ترس و بخل از صفات نکوهیده هستند پس چگونه است که این صفات می توانند نیکوترین خوی زنان باشد ؟ آیا مدل اخلاقی زن و مرد متفاوت است ؟

آنچه جزو اصول اخلاقی است معین است امّا باید میان اخلاق و رفتار تمایز قایل شویم . خلق ساختار کلی روح انسان را شامل می شود و رفتار بازتاب این ساختار است امّا این رفتار با توجه به شرایط از انسان صادر می گردد

زیبا ترین خوی زنان که زشت ترین خصلت مردان است

اخلاق مردان وزنان

تکبر:

تکبر یک خوی ناشایست است اما روایت داریم که امیر مومنان در جنگ خندق بعد از آنکه عمرو را کشت ، وقتی از میدان به طرف مسلمین می آمد قدم ها را آهسته بر می داشت و خودش را خیلی رشید گرفته بود و متکبّرانه می آمد ، پیغمبر اکرم (ص) فرمودند :این نوع راه رفتنی است که خداوند جز در این موقع آن را مغبوض می دارد .

تکبر زن مطلقاً خوب نیست بلکه بسته به شرایط نیکوست و آن شرایط قرار گرفتن در مقابل مرد نامحرم است . این تکبّر باعث ایجاد یک حریم برای زن . یک دور باش برای مرد است.

برخی از نیکوترین خلق و خوی زنان ، زشت ترین اخلاق مردان است ، مانند ،تکبّر ، ترس ، بخل ؛ هرگاه زنی متکبّر باشد بیگانه را به حریم خود راه نمی دهد ، و اگر بخیل باشد اموال خود و شوهرش را حفظ می کند ، و چون ترسان باشد از هر چیزی که به آبروی او زیان رساند فاصله می گیرد

ترس(جبن) :

جبن نیز از جمله صفات نکوهیده است اما برای زن در شرایط خاص از جمله نیکوترین صفات است و آن زمانی است که عفّت یک زن به خطر می افتد . شجاعت برای زن خوب است و این شجاعت جزء اصول اخلاقی پسندیده است اما به بهانه شجاع بودن خود را به ورطه ایی انداختن که امکان خدشه دار شدن عفّت زن وجود دارد امری نامعقول است . شجاعت یعنی فداکاری و اگر در این مرحله شجاعت به خرج دهی در حقیقت خیانت به امانت کرده ایی زیرا عفّت یک نوع امانت نزد زن است . بنابراین حضرت توصیه می کنند که زن باید محتاط باشد یعنی رفتارش جبانانه باشد و آن هم هنگامی است که عفّت زن در خطر است .

بخل :

مقصود از بخل در این حدیث بخل در مال شخصی نیست . بخل به معنای آن صفت نفسانی که خُلق است نیز نیست بلکه به معنای(رفتار ممسکانه) است نه از مال خود بلکه از مال شوهر و این اختصاص به زن ندارد و در غیر زن نیز هست. حضرت امیر اول جواد و بخشنده بود بعد ممسک ، بخشنده از مال خود و ممسک در مالی که عهده دار آن بود.

نتیجه :

این صفاتی راکه حضرت برای زنان به عنوان نیکوترین صفات برشمرده ، نمی توان از زمره خُلقیات دانست، بلکه مقصود حضرت رفتار انسان با توجه به شرایط و موقعیت های خاص می باشد پس کبر، بخل، ترس، از جمله صفات نکوهیده به حساب می آیند اما رفتار متکبرانه ، رفتاری از سر ترس و رفتار همراه با بخل را می توان در برخی شرایط نیکو دانست.

فرق های جالب در اخلاق زنان و مردان

فرق های جالب در اخلاق زنان و مردان
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8
برگرفته از دانا-/ر
این مطلب مفید بود ؟ 7 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف