نمناک سبک زندگیکودک ادامه زندگی نوزادان نارس چگونه است؟
نوزادان نارس ، مراقبت نوزادان نارس
نوزادان نارس به نوزادنی گفته می شود که قبل از هفته 37 بارداری متولد شوند. نوزادان نارس معمولا در بخش مراقبت های ویژه نوزادان نگهداری می شوند.

چطور از نوزادان نارس مراقبت کنیم

نوزادانی که قبل از هفته 37 بارداری به دنیا می آیند نوزادان نارس نامیده می شوند. این نوزادان کم وزن هستند و تمامی نیازهای خود را از بدن مادر دریافت نکرده اند بنابراین از نوزادان نارس در دستگاه های ویژهای مراقبت می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل درباره ادامه زندگی کودکان نارس توضیح داد.

محسن حق شناس از ترخیص نوزاد نارس 650 گرمی پس از 3 ماه با وزن 1600 گرم در بیمارستان روحانی خبر داد.

وی گفت:نوزاد پسر با وزن 650 گرم در 1 تیر ماه 96 در این مرکز بدنیا آمد که به دلیل نارسی و کم وزنی شدید در بخش مراقبت های ویژه نوزادان این مرکز بستری شد.

معاون آموزشی بیمارستان روحانی ادامه داد:این نوزاد که در هفته 26 بارداری به دنیا آمد با مراقب و درمان های به موقع و سریع در بخش مراقبت های ویژه نوزادان( nicu )به مدت تقریبی سه ماه با وزن یک هزار و 600 گرم از بخش مرخص شد.

حق شناس افزود:نوزادانی که با سن بارداری کمتر از 34 هفته و یا وزن کمتر از 1500 گرم بدنیا می آیند، ضروری است در بخش مراقبت ویژه نوزادان بستری شوند؛ زیرا این نوزادان نارس در عملکرد دستگاه های بدن با وجود شکل گیری کامل، دچار اختلال هستند.

نوزادان نارس

نوزاد نارس

این فوق تخصص نوزادان بیمارستان روحانی بابل تصریح کرد:نخستین خطری که این نوزادان را در بدو تولد تهدید می کند نارسی ریه ها و عدم تنفس موثر است که با پیشرفت هایی که طی دو دهه اخیر در درمان این نوزادان انجام شد، به طور پیشرونده ای تولید ترکیب حیاتی بنام سورفکتانت گسترش یافته است. این ترکیب که ساخت آن در ریه های نوزادان نارس به طور ناقص صورت می گیرد با استفاده از لوله گذاری داخل نای در ساعات اولیه پس از تولد به داخل ریه ها تزریق شده و سبب بهبود تنفس و انتشار اکسیژن می شود.

مسئول بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان روحانی با اشاره به اینکه تغذیه در نوزادان نارسی که مشکل تنفسی را پشت سر می گذارند باید با احتیاط انجام شود، خاطرنشان کرد:تغذیه از پستان مادر در ابتدا مقدور نیست و باید از طریق لوله معده ای دهانی و یا با سرنگ با حوصله و دقت تغذیه شوند و افزایش حجم شیر باید با دقت و بر اساس تحمل دستگاه گوارش نوزاد انجام شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل یادآور شد:مراقبت در نگهداری و جابجایی این نوزادان بسیارحیاتی است، چرا که عروق نارس در داخل مغز به سبب نارسی و شکننده بودن مستعد خونریزی بوده و هر چه نوزاد نارس تر باشد، این خطر بیشتر خواهد بود.

وی در پایان گفت:کم وزن ترین نوزادی که در این مرکز به دنیا آمد 450 گرم بود که با مراقب در بخش مراقبت های ویژه نوزادان به مدت تقریبا سه ماه با وزن یک هزار و 600 گرم از بخش مرخص شد و بعد از گذشت تقریبا چهار سال و نیم همچنان جهت کنترل رشد و تکامل به این مرکز مراجعه می کند که از لحاظ تکاملی و تکلم مشکلی ندارد.

ادامه زندگی نوزادان نارس چگونه است؟

ادامه زندگی نوزادان نارس چگونه است؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از سلامت نیوز/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف