نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها ارتباط اندازه دور کمر با وضعیت عملکرد قلب
اندازه دور کمر ، افزایش اندازه دور کمر
پزشکان به تازگی دریافته اند که اندازه دور کمر در خانمها و آاین می تواند در کاهش عملکرد قلب آنها تاثیر بسیاری داشته و منجر به بروز بیماری قلبی شود.
بازدید : 2,832 نفر

تاثیر اندازه دور کمر در عملکرد قلب

تا چندی پیش تصور می شد که افزایش وزن و چاقی به طور غیر مستقیم با بیماری های عروق کرونری ارتباط دارد و باعث افزایش سطح کلسترول خون و فشار خون و ..و می شود.افزایش وزن ممکن است در قسمت های مختلف بدن بروز کرده و اندام انسانها را تغییر دهد.اما اخیرا ثابت شده است که میان اندازه دور کمر و افزایش آن ارتباط زیادی با بیماری های قلبی و تصلب شرایین وجود دارد.

اندازه دور کمر و سلامت قلب

طبق تحقیق جدید محققان آمریکایی، اندام گلابی شکل که دارای چربی بیشتری در قسمت ران ها است در مقایسه با اندام سیبی شکل که دارای چربی بیشتری در دور کمر است از وضعیت بهتری در زمینه سلامت قلب برخوردارند.

دکتر برنت مولشتاین، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید:«ما در این مطالعه دریافتیم عملکرد بطن چپ قلب با افزایش محیط دور کمر تشدید می شود. رابطه بین عملکرد بطن چپ قلب و اندازه دور کمر بسیار قابل توجه است.»

به گفته محققان، عملکرد غیرعادی بطن قلب علت متداول بروز بیماری قلبی و نارسایی قلبی است. از اینرو کاهش سایز دور کمر می تواند موجب کاهش این ریسک ها شود.

در این پژوهش، دانشمندان اندازه دور کمر، وزن کلی بدن و شاخص توده بدنی 200 زن و مرد مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 را اندازه گیری کردند. دیابت ریسک بروز بیماری قلبی را افزایش می دهد.

محققان از طریق اکوکاردیوگرافی، عملکرد قلب شرکت کنندگان حاضر در مطالعه را مورد ارزیابی قرار دادند. آنها دریافتند هر چقدر اندازه دور کمر بیشتر شود عملکرد بطن چپ قلب تشدید می شود.

این محققان همچنین اذعان داشتند رابطه بین اندازه دور کمر و کاهش عملکرد قلب مستقل از وزن کلی بدن و شاخص توده بدنی است.

به گفته محققان، این نتایج تاییدکننده تحقیق قبلی است که نشان می داد چربی نواحی شکمی به مراتب پرخطرتر از چربی سایر نواحی بدن است.

همچنین مولشتاین در ادامه می افزاید:«در مقایسه با مردان، زنان حاضر در این مطالعه به طورکلی وضعیت بهتری از لحاظ عملکرد قلب داشتند. در مجموع، چاقی شکمی دارای تاثیرات بد بیشتری بر روی مردان در مقایسه با زنان است.»

تغییر دادن سبک زندگی می تواند به شما و افراد خانواده شما کمک کند که در کاهش وزن در درازمدت موفق باشید. مثال هایی از تغییرات در سبک زندگی عبارت است از:

متعادل کردن انرژی دریافتی (از غذا و نوشیدنی ها) با انرژی مصرفی (از طریق تحرک فیزیکی)

پیروی از یک برنامه غذایی سالم

فراگیری نحوه داشتن رفتارها و سبک زندگی سالم

این تغییرات به مرورزمان به بخشی از زندگی روزمره شما تبدیل خواهد شد.

ارتباط اندازه دور کمر با وضعیت عملکرد قلب

ارتباط اندازه دور کمر با وضعیت عملکرد قلب
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از مهر-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف