نمناک سبک زندگیروابط عاطفی مهارت های ارتباطی مناسب با داماد
ارتباط با داماد ، ارتباط با داماد
برای اینکه روابط خوبی با داماد تان داشته باشید باید نکاتی را در رفتار خود رعایت کنید که اهمیت بسیاری دارند. دانستن فوت و فن هایی برای تثبیت خود می تواند مدیریت روابط شما را با دامادتان بهبود ببخشد.

راهکارهای طلایی برای بهبود روابط با داماد

بسیاری از مشکلاتی که در زندگانی همسران جوان ظهور می کند، اغلب ریشه در مسائلی دارد که در روزهای نخستین دیدارها در رفتار والدین و خواهرها و برادرهای بزرگ تر و دیگر بستگان مطرح می شود مثلاً می گویند که فلانی چنین گفت و به همانی چنین نظر دارد و مانند اینها.

خانواده عروس باید با انجام رفتارهای مناسب و مطلوب سابقه ذهنی خوبی را برای داماد خود ایجاد کنند تا جایی برای بهانه جویی های او باقی نگذارند، اگر چه همه دامادها بهانه گیر نیستند ولی چه بهتر که ما نیز به گونه ای رفتار کنیم که بهانه گیران نیز نتوانند مجالی برای ابراز بهانه ها پیدا کنند.

پدری 45 ساله ام. حدود سه سال است دخترم را عروس کردم. دامادم لیسانس دارد. به من و خانم و دخترم خیلی بی احترامی می کند. در ضمن خیلی هم دروغ می گوید. چه کنیم؟
مخاطب گرامی، در ابتدا باید اشاره کنیم یکی از مسائل زمینه ای در بروز مشکلات و اختلافات خانوادگی، ناتوانی و نداشتن مهارت در برقراری ارتباط است. گاهی با شکل گیری زندگی یک زوج، دیده می شود به جای آن که خانواده های دو طرف احساس کنند آدم های جدیدی وارد زندگی شان شده اند که می توانند.

دایره ارتباطی خوب خانواده را وسیع تر کنند، چنان دچار مشکلات، سوء تفاهم ها و درگیری ها می شوند که تاثیرات این شکست ها و اختلافات تا همیشه با زوج می ماند و آن ها تا زمانی که با هم زندگی می کنند، حسی از کینه و کدورت را در دلشان نگه می دارند. فراموش نکنیم ما نمی توانیم و نباید هیچ آدمی را تغییر بدهیم و از او آدمی بسازیم که خودمان می خواهیم، هر آدمی با باورها، اعتقادات، فرهنگ و پس زمینه اجتماعی و خانوادگی خودش رشد می کند و پا به خانواده ها می گذارد.

ارتباط با داماد

 ارتباط صحیح با داماد 

حال اگر بخواهیم مدام از اخلاق او ایراد بگیریم یا بخواهیم او را تغییر بدهیم، باعث می شویم او نسبت به ما گارد بگیرد و در مقابل حرف و خواسته مان مقاومت کند که در بیشتر اوقات، کاملا طبیعی است. در ادامه به شما پدر عزیز مهارت های ارتباطی مناسب با دامادتان و چگونگی حل این سوء تفاهم و اختلاف ها را ارائه می دهیم و امیدواریم بتوانید این اختلاف ها را به آسانی مدیریت کنید.

همیشه جانب دخترتان را نگیرید

حتی در مواردی که یقین دارید حق با دخترتان است، بهترین کار برخورد خوب و بزرگ منشانه و به دور از جانبداری است. شما زمانی می توانید در حل مشکل، بیشترین تاثیر را داشته باشید که خود را در یک طرف دعوا قرار ندهید طوری که دامادتان به شما اعتماد کند و بداند در مقابل او نیستید و اگر حرفی می زنید، می خواهید مشکل را حل کنید نه این که از دخترتان جانبداری کنید. تحت هیچ شرایطی تا از اصل قضیه خبردار نشده اید، حق را به دخترتان ندهید و دامادتان را قضاوت نکنید.

دلیل جبهه گیری دامادتان را جویا شوید

به ندرت دعوای زن و شوهری پیش می آید که فقط یک طرف مقصر باشد و در بیشتر مواقع، دو طرف با درصدهای مختلفی، مقصر ماجرا هستند. بهترین روش این است که دلیل این رفتارها را از دخترتان جویا شوید. ممکن است سر منشاء اختلافات، رفتار دخترتان باشد. شاید بی اهمیتی به همسر، قطع رابطه با والدین او و در بیشتر مواقع رفتارهای متقابل، باعث این گونه رفتارها در دامادتان و در طول زمان باعث بی احترامی و اختلاف با خانواده شما و دخترتان شده است. بیان شکایت از رفتار و گفتار دامادتان و جانبداری از نظرتان، فقط رنج و ناراحتی را تشدید می کند و در طول زمان باعث عمیق شدن اختلاف می شود.

مدام در زندگی دخترتان دخالت نکنید

اگر اختلاف دختر و دامادتان ریشه اساسی و جدی پیدا کرد و بعد از مدت ها زندگی مشترک، هنوز هم درباره آن موضوع اختلاف دارند و خودشان به تنهایی توانایی حل آن را ندارند؛ فراموش نکنید نحوه ورود و برخورد شما به عنوان بزرگ تر خانواده و میزان توانایی شما در حل مشکل بسیار مهم است به طوری که این حمایت، حالت دخالت و قضاوت از طرف داماد پیدا نکند. چنان چه خودتان توانایی حل آن را دارید، می توانید کمک کنید ولی با توجه به شرایط حاضر، پیشنهاد می شود برای حل مشکل شان از یک فرد با تجربه یا مشاور خانواده که تخصص کافی در این زمینه دارد کمک بخواهید چون ممکن است حمایت و کمک شما باعث شود خسارت بیشتری به زندگی شان وارد شود.

ارتباط با داماد

 مهارت ارتباط با داماد 

توصیه پایانی

در نهایت فراموش نکنید در این جا تدبیر و مدیریت شما به عنوان بزرگ تر خانواده، بسیار اهمیت دارد که دخترتان را در این مسیر هدایت کنید و با برخورد محبت آمیز با دامادتان، از حساسیت های اخلاقی او آگاه شوید. به دخترتان آموزش دهید که هر رفتار و سوء تفاهمی را منفی تلقی نکند و با کنار آمدن و صبوری در مشکلات ایجاد شده، تنش ها را در زندگی کمتر کند و حساسیت ها و خلقیات همسرش را بشناسد. اگر هم برخورد ناملایمی پیش آمد، هوشمندانه رفتار و سعی کند آگاهانه مشکل را حل کند.

ابراز دوستی و علاقه مندی نسبت به داماد امری مهم و در خور توجه است و چه خوب است که گاهی پدر زن و مادر زن و در صورت امکان برادران بزرگ تر به داماد تلفن بزنند و احوال او را جویا شوند و ابراز علاقه نمایند

برخورد نکردن با داماد بر اساس پیش داوری های نادرست و نامناسب و نگاه نکردن به او بر اساس نگرش های منفی، نباید با استناد به برخی اشعار و یا ضرب المثل های نامناسب از قبل با داشتن پیش داوری های منفی با داماد برخورد کرد. باید در مورد داماد واقع بین نباید به همه بدبین بود و نسبت به همه خوش بین، بلکه باید واقع نگر باشیم. بدبینی و خوش بینی نا به جا مشکل آفرین است، اما واقع بینی روابط ما را با دامادمان سامان می بخشد و از تفریط به دور می داردمان.

مهارت های ارتباطی مناسب با داماد

مهارت های ارتباطی مناسب با داماد
: امتیاز : 5 تعداد رای : 3
این مطلب مفید بود ؟
3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف