نمناک دین و مذهبگوناگون آیا ارتباط مردگان با زنده ها قطع می شود؟
مردگان ، بازماندگان
یکی از سوالاتی که همواره ذهن انسان را به خود درگیر می کند این است که آیا مردگان پس از مرگ ارتباطش به طور کلی با این دنیا قطع خواهد شد؟

آیا درگذشتگان با خانواده های خود دیدار می کنند

آنچه درباره آمدن مردگان به دیدار بازماندگان مطرح است، این است که بر اساس روایات، ارواح مردگان هر چند گاهی به اذن خداوند به دیدار خانواده شان می آیند و آن ها را می بینند. اگر سرگرم کارهای خوب بودند، شادمان می شوند. اگر گرفتار کارهای بد بودند، ناراحت می شوند. اما اینکه در چه ساعتی و یا چه زمانی و یا هر چند گاهی می آیند، روایات ها متفاوت است. در برخی روایات هر هفته ذکر شده و در برخی هر ماه یک بار و در برخی سالی یک بار.

یکی از سوالاتی که همواره ذهن انسان را به خود درگیر می کند این است که آیا انسان پس از مرگ ارتباطش به طور کلی با این دنیا قطع خواهد شد؟به منظور رسیدن به پاسخ این سوال، سه روایت از امام صادق(ع) را در این مورد بررسی می کنیم.

 
از امـام صـادق علیه السلام نقل شده که «مؤمن پس از مرگ از خانواده خود دیدار می کند و در مـورد وضع آنها، آن چه را که از آن مسرور گردد، می بیند و آن چه را که از آن اندوهناک شود، بر او مخفی می ماند»
 

«فروع کافی، جلد 3»

همچنین از امـام صـادق علیه السلام نقل شده که:«هیچ مؤمـن و کافـری نیست که در هنگام ظهر نزد خانـواده خویش حاضر نگردد. وقتی مؤمـن خانواده اش را در حال انجام اعمال صالح می بیند، خداوند را حمد گوید و وقتی کافر خانواده خویش را در حال انجام اعمـال صـالح ببیند، بر آنان غبـطه می خورد.»
 
بازماندگان

ارتباط مردگان با دنیا

«فروع کافی، جلد 3»

در روایت دیگری بیان شده که:«اسحاق بن عمّار از امام صادق(ع) سؤال کرد:آیا شخصی که از دنیا رفته با خانواده خویش دیدار می نماید یا خیر؟ امام فرمودند:آری. پرسید:هر چند گاه؟ فرمود:بنا به منزلتی که نزد خدا دارد. هر هفته، هر ماه یا هر سال...»

«فروع کافی، جلد 3»

در برخی روایات وارد شده که ارواح به دیدن بازماندگان می آیند (به ویژه والدین به دیدار فرزندان و بالعکس) و به آنان التماس می کنند که چیزی برای ما بفرستید، ولو به کمی یک جرعه آب یا یک پاره استخوان. پس، ارتباط ارواح با متعلقین تا وقتی در دنیا باقی هستند، برقرار خواهد ماند. منتهیٰ چنانچه بیان شد، به کمیّت، کیفیت و چگونگی معین شده از سوی خداوند متعال بستگی دارد. 

آیا ارتباط مردگان با زنده ها قطع می شود؟

آیا ارتباط مردگان با زنده ها قطع می شود؟
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 19
برگرفته از باشگاه خبرنگاران-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 18 1
نظر کاربران
چاووش

چاووش

البته وصدالبته این حدیث واقعیت داردوروح مرحوم حتی پس ازرحلت بخواب خانواده بستگان وحتی همسایگان رفته ودرخواستی هم نموده اندوبرای اینجانب حدودا سی سال است که اتفاق میافتد والسلام قولا من رب رحیم

پاسخ دادن 0 0
SAYED  SAMIR

SAYED SAMIR

خیلی عالی .آیا وقتی که مردگان در خواب خانواده اش بیاید همان اتفاق راست است

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف