نمناک اخباراقتصاد از نانو سیم کارت بیشتر بدانید + تصاویر
نانو سیم کارت ، سیمکارت
در حالی که نانو سیم کارت های مدتیست که وارد بازار شده اند ولی برخی از کاربران در داخل کشور از کاربردهای آن متناسب با گوشی های خود بی اطلاع هستند.
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1392

نانو سیم کارتها در واقع سیم کارتهایی هستند که در برخی گوشیهای هوشمند به کار گرفته شده اند و برای استفاده از برخی گوشیها مانند مدل های جدید آیفونهای اپل و برخی انواع تبلت لازم است کاربر به این شکل از سیم کارت دسترسی داشته باشد.
ارائه سیم کارتهای نانو در ایران برای اولین بار در نمایشگاه ایران تلکام 2112 اتفاق افتاد و از آن پس به تدریج اپراتورهای مختلف تلفن همراه این نوع سیم کارت را ارائه و وارد بازار کردند.
میکروسیم ها که پیش از نانو سیم کارت به کار می رفتند نیز نوع دیگری از سیم کارت هستند که همچنان در گوشیها مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع سیمکارت هابراساس این گزارش، نانو سیم کارت، 41 درصد کوچکتر از میکروسیم بوده و دارای ابعاد 12.3 میلیمتر (طول) در 8.8 میلیمتر (عرض) و با ضخامت 1.67 میلیمتر است.
پیش از این با کم شدن حجم سیم کارت ها، میکروسیم به عنوان یک سیم کارت کوچکتر برای گوشی و تبلتهای پیشرفته به بازار تکنولوژی عرضه شده بود اما در نانو سیم کارت، ضخامت نیز تغییر یافته و در مقایسه با میکرو سیم کارت، نانو سیم 15 پیکوسانتیمتر نازک تر شده است.
اما برای استفاده از این نوع سیم کارتها این سوال پیش می آید که اگر فرد زمانی بخواهد در طول روز یک یا چند مرتبه سیم کارت خود را در گوشیهای مختلف استفاده کند تکلیف او با گوشیهایی که سیم کارت آنها میکرو است چه خواهد بود؟ در این زمینه نیز راهکاری در نظر گرفته شده و مدتی است در بازار پکیج هایی ارائه می شود که با استفاده از آنها سیم کارت نانو را می توان در گوشیهای معمولی نیز مورد استفاده قرار داد.
همچنین برخی اپراتورهای تلفن همراه نیز سیم کارت هایی را با عنوان دوگانه به بازار وارد کرده اند که با استفاده از آنها فرد می تواند به راحتی سیم کارت خود را به حالت های میکرو و نانو تبدیل کند.
به طور کلی طی سالهای گذشته سیم کارتها اندازه های مختلفی را تجربه کرده اند و سایز کامل، سیم کارت مینی، میکروسیم و نانوسیم که با دستگاهای مختلف کار می کنند. همزمان با کاهش سایز دستگاهها تولید کنندگان نیز سعی کردند در اندازه سیم کارتها تغییراتی بدهند.

سیم کارت های اولیهاولین سایز سیم کارت به صورت سایز کامل بود (1FF):این سایز تقریباً اندازه کارتهای اعتباری بانکی بود.(85٫61 میلیمتر در 53٫98 میلیمتر به ضحامت 1٫76 میلیمتر).
پس از آن سیم کارت مینی وارد بازار شد (2FF) که بخش کوچکتری از همان سیم کارت بود.(با ضخامت قبلی و 25 میلیمتر در 15 میلیمتر)
نسخه بعدی سیم کارت که با نام سیم کارت میکرو(3FF) وارد شد بازهم طول و عرض کمتری نسبت به قبل داشت.(15 میلیمتر در 12 میلیمتر)
با کوچکتر شدن سایز سیم کارت، سازگاری آنها با نسخ قبلی همچنان رعایت شد، به همین علت با دستگاههای برش خاص و یا قاب مخصوص می توان سه نوع ابتدایی سیم کارتها را به یکدیگر تبدیل کرد بدون آنکه مدار سیم کارت صدمه ای ببیند.

سیم کارت های تلفن همراه


سرانجام نیز در سال 2112 نانو سیم کارت (4FF) تولید شد. این سیم کارت بازهم کوچکتر شد. البته برعکس تکامل نمونه های قبلی علاوه بر کاهش طول و عرض، ضخامتش نیز کاهش یافت(12میلیمتر در 8٫8 میلیمتر با ضخامت 1٫7 میلیمتر). در سیم کارت نانو ضخامت پردازشگر به همراه بدنه ضخامتی معادل 1٫7 دارد که حدوداً 15 درصد نسبت به نسخ قبلی کاهش ضخامت داشته است.

نانو سیمکارت ، نانو سیم کارت چیست؟

از نانو سیم کارت بیشتر بدانید + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 6
برگرفته از ایسنا - /م
این مطلب مفید بود ؟ 6 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف