دیگران چه می خوانند..؟
نمناک تکنولوژیتبلت و موبایل از کار افتادن باتری گوشی در هوای سرد
باتری گوشی ، خراب شدن باتری گوشی
استفاده از گوشی های هوشمند تبدیل به جزء جدا نشدنی در زندگی بسیاری از افراد شده است.اما آیا باتری این نوع گوشی ها می تواند تحمل هوای سرد در زمینهای اسکی و برف بازی را داشته باشد؟
بازدید : 2,967 نفر

تاثیر دما بر باتری گوشی همراه

آیا استفاده از گوشی های هوشمند در هوای سرد می تواند روی عملکرد این تکنولوژیهای جدید تاثیر گذاشته و باتری آنها را از کار بیاندازد.شایعاتی در این زمینه وجود دارد که باعث نگرانی دارندگان گوشی شده است.

عملکرد باتری گوشی

محافظت از باتری گوشی در هوای سرد

در این گزارش نگاهی به تاثیرات دما بر روی باتری تلفن های هوشمند انداخته ایم. آیا هوای سرد قاتل تلفن همراه شماست؟

اغلب دیده می شود که باتری های ماشین از کار می افتند و نیاز دارند که با استفاده از دستگاه های دیگر به کار انداخته شوند. آیا این قاعده برای گوشی هوشمند شما هم صدق می کند؟ آیا دستگاه شوکی وجود دارد که با استفاده از آن بتوان گوشی هوشمند شما را به کار انداخت؟

 چه نوع باتری ای دارید؟

 اول از همه، باید بدانید که چه نوع باتری در گوشی شما وجود دارد و این را باید در سایت سازنده گوشی خود پیدا کنید، یا ممکن است اطلاعات لازم روی جعبه گوشی نوشته شده و یا اگر بتوانید به باتری دسترسی داشته باشید روی خود باتری موجود باشد.

 در حال حاضر بسیاری از سازنده ها، از باتری های لیتیوم-یونی استفاده می کنند (که با نام های باتری Li-ion و یا LIB شناخته می شود). این باتری ها اندازه های متنوعی دارند اما بیشتر باتری های گوشی های هوشمند، در اندازه های کوچک و فرم مستطیل هستند. در برخی از گوشی های هوشمند نیز از باتری های لیتیوم-پلیمری استفاده می شود.

 باتریهای لیتیوم-یونی چطور کار می کنند؟

 اگر به دانشی که موجب فعالیت باتری های می شود علاقمند هستید، به طور خلاصه می توان گفت باتری های لیتیوم-یونی با جابه جا کردن یون ها بین قطب منفی و مثبت برای شارژ یا تخلیه شارژ کار می کنند.

 هوا یا به طور دقیق تر دما، می تواند در چگونگی جابه جایی یون ها بین الکترودها موثر باشد. اگر هوا بسیار سرد شود، یونها حرکت نمی کنند و باتری کار نخواهد کرد، البته نکته کلیدی این است برای چنین شرایطی، هوا باید واقعا خیلی سرد باشد. حقیقت از این قرار است:

دلیل خراب شدن باتری گوشی

دماهایی که بر خراب شدن باتری گوشی تاثیر می گذارند

 در دمای کمتر از 40 درجه سانتی گراد زیر صفر، فعالیت باتری متوقف می شود

در دمای کمتر از 20 درجه سانتی گراد زیر صفر، درصدی از شارژ باتری های لیتیوم-یونی تخلیه می شود

در دمای بیشتر از صفر درجه سانتی گراد، باتری لیتیوم-یونی بدون مشکل شارژ خواهد شد

در دمای بیشتر از 45 درجه سانتی گراد، باید از شارژ کردن باتری های لیتیوم-یونی بپرهیزید

در دمای بیشتر از 60 درجه سانتی گراد، باتری لیتیوم-یونی شروع به تخلیه شارژ می کند

چطور عملکرد باتری گوشی های هوشمند را حفظ کنیم؟

 دمای مناسب برای شارژ باتری های لیتیوم -یونی بین 10 درجه و 30 درجه سانتیگراد است. در حالی که میزان شارژ مناسب که باید در باتری ذخیره شده باشد، بین 40 تا 80 درصد است. اگر این توصیه ها را جدی بگیرید، می توانید اطمینان حاصل کنید عمر باتری شما افزایش می یابد.

 همچنین باید توجه داشته باشید که باتری های لیتیوم -یونی گاهی به طور خودکار شروع به تخلیه شارژ می کنند که این موضوع البته بین تولیدکنندگان مختلف متفاوت است، اما معمولا هر ماه بین 1.5 تا 2 درصد رخ می دهد که همچنین به دما نیز بستگی دارد.

 بالاخره، متوسط طول عمر یک باتری، بین 500 تا 1000 چرخه است و هر چرخه زمانی است که باتری شما به اتمام رسیده و دومرتبه شارژ شده است.

از کار افتادن باتری گوشی در هوای سرد

از کار افتادن باتری گوشی در هوای سرد
4.26
برگرفته از ایسنا-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف