نمناک دین و مذهباحکام استفتائات روزه بر اساس فتوای مقام معظم رهبری
روزه ، روزه ی زن باردار
به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان، رهبر معظم انقلاب به چند استفتاء با موضوع روزه ی زن باردار، تزریق آمپول در حال روزه و کفاره باطل کردن روزه با کار حرام پاسخ گفته اند.

پاسخ مقام معظم رهبری به چند استفتاء درباره روزه

روزه در شرع مقدس اسلام آن است که انسان در تمام روز (از طلوع فجر تا غروب آفتاب) با قصد اطاعت از فرمان خداوند از خوردن و آشامیدن و چیزهای دیگری که به تفصیل گفته خواهد شد خودداری کند.

کسی که می داند روزه برای او ضرر دارد یا خوف ضرر داشته باشد باید روزه را ترک کند و اگر روزه بگیرد صحیح نیست بلکه حرام است، خواه این یقین و خوف از تجربه ی شخصی حاصل شده باشد یا از گفته ی پزشک امین یا از منشأ عقلایی دیگر.

رهبر معظم انقلاب به چند استفتاء با موضوع روزه ی زن باردار، تزریق آمپول در حال روزه و کفاره باطل کردن روزه با کار حرام پاسخ گفته اند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری متن استفتاء و پاسخ ها را منتشر کرده است .

روزه

احکام روزه

* حکم روزه ی زن باردار

آیا روزه گرفتن بر زن بارداری که نمی داند روزه برای جنین او ضرر دارد یا خیر، واجب است؟

اگر بر اثر روزه، خوف ضرر بر جنین داشته باشد و خوف وی هم دارای منشا ء عقلایی باشد، افطار بر او واجب است و در غیر این صورت واجب است که روزه بگیرد.

* تزریق آمپول در حال روزه

تزریق آمپول در حال روزه برای روزه دار چه حکمی دارد؟

آمپول تغذیه ای و تقویتی و آمپولی که در رگ تزریق می شود بنابر احتیاط، جایز نیست.

* باطل کردن روزه با کار حرام

کفاره باطل کردن روزه با کار حرام چه میزان است ؟

بنابر احتیاط مستحب، کفاره جمع دارد.

* فرو بردن اخلاط

هنگامی که مبتلا به بیماری زکام بودم، مقداری از اخلاط سر و سینه در دهانم جمع شده بود که به جای بیرون انداختن، آن را فرو بردم، آیا روزه ام صحیح است یا خیر؟

فرو بردن اخلاط سر و سینه ضرری به روزه نمی رساند، ولی اگر به فضای دهان رسیده باشد بنابر احتیاط واجب باید از فرو بردن آن خودداری نمایید.

* منع پزشک از روزه

اگر پزشک شخصی را از روزه گرفتن منع کند، آیا با توجه به این که بعضی از پزشکان اطلاعی از مسائل شرعی ندارند، عمل به گفته او واجب است؟

اگر مکلّف از گفته پزشک یقین پیدا کند که روزه برای او ضرر دارد و یا از گفته وی یا منشأ عقلایی دیگری برای او خوف از ضرر حاصل شود، روزه گرفتن برای او واجب نیست، بلکه جایز هم نیست.

* استفاده از شیاف توسط روزه دار

داروهای مخصوصی برای معالجه بعضی از بیماری های زنان وجود دارد (شیاف های روغنی) که در داخل بدن گذاشته می شود، آیا استفاده از آن موجب بطلان روزه می شود؟

استفاده از آن داروها به روزه ضرر نمی رساند.

* رسیدن روزه دار به محل اقامت، بعد از زوال

اگر شخصی بخواهد قبل از زوال به محل اقامتش برسد، ولی در راه به خاطر پیشامد حادثه ای نتواند در زمان معیّن به مقصد برسد، آیا روزه او اشکال دارد و آیا کفّاره بر او واجب است یا فقط قضای روزه آن روز را باید به جا آورد؟

روزه اش در سفر صحیح نیست و بر او فقط قضای روزه ی آن روزی که پیش از ظهر به محل اقامتش نرسیده، واجب است و کفّاره ای هم ندارد.

* ترمیم یا کشیدن دندان روزه دار

آیا کارهای دندان پزشکی از قبیل کشیدن دندان، عصب کشی، بی حسی، پر کردن، روزه را باطل می کند؟

اگر چیزی وارد حلق نشود، روزه صحیح است.

استفتائات روزه بر اساس فتوای مقام معظم رهبری

استفتائات روزه بر اساس فتوای مقام معظم رهبری
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از ایسنا-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف