نمناک اخباراقتصاد کدام بانکها اسکناس نو توزیع می کنند؟
اسکناس نو ، اسکناس نو
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی اسامی بانک های منتخب توزیع کننده اسکناس نو را معرفی کرد.
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1395
بازدید : 3,700 نفر

بانکهای منتخب توزیع کننده اسکناس نو

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت:از 21 اسفند برای تامین نیاز مردم ، 700 میلیارد تومان در تهران و 900 میلیارد تومان اسکناس نو در شهرستان ها و در شعب منتخب بانک ها توزیع می شود.
 

فهرست بانک های منتخب توزیع کننده اسکناس نو عبارتند از:

 * بانک ملی
 
* بانک صادرات
 
* بانک سپه
 
* بانک انصار
 
* پست بانک
 
* بانک اقتصاد نوین
 
 
ناصر حکیمی افرود:با توجه به بررسی های انجام شده میزان کاربری اسکناس امسال حدود 50 درصد کاهش یافت اما با این حال برای تامین نیاز مردم اسکناس های نو در نوروز توزیع می شود.

حکیمی در پاسخ به این پرسش که آیا توزیع اسکناس های نو همه ارقام را در بر می گیرد گفت:همکاران ما در حوزه نشر اسکناس با توجه به تقاضایی که در سال های گذشته وجود داشته است برآورد می کنند که کدام نوع اسکناس بیشتر مورد نیاز مردم است.

حکیمی در پاسخ به این پرسش که حجم مبادلات روزانه در سامانه شتاب چقدر است گفت:اکنون روزی حدود 90 میلیون تراکنش در شبکه شاپرک و حدود 70 میلیون تراکنش در شبکه شتاب انجام می گیرد.

وی با بیان اینکه در مجموع بیش از 160 میلیون تراکنش در روز انجام می گیرد افزود:پیش بینی می کنیم در روزهای پایانی سال این رقم به 200 میلیون تراکنش در روز برسد.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت:اکنون 99 و نیم تا 99 و هشت دهم درصد میزان تراکنش ها، موفق است و این رقم در مقایسه با سال های گذشته بهتر شده است.

حکیمی با بیان اینکه نسبت تراکنش های ناموفق در مقایسه با سال های گذشته بسیار کاهش یافته است، افزود:تمهیداتی اندیشیده شده است که امسال بهترین کیفیت شبکه را شاهد باشیم.

وی افزود:ارتقای کل زیر ساخت های بانکی برای پردازش تراکنش ها از جمله اقدامات در جهت موفق شدن تراکنش هاست.

حکیمی گفت:در طول یک تا دو سال گذشته فرایندهای بسیاری در بانک ها اصلاح شده و زمان توقف سامانه ها به حداقل ممکن رسیده است.

وی ادامه داد:ضریب کیفی ما در داخل شبکه 97 و نیم درصد است و موفقیت 99 و نیم درصدی تراکنش ها فراتر از آن چیزی است که برای سامانه تعریف شده است.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت:حدود چهار سال است که کارتخوان ها به بانک ها ربطی ندارند و شرکت های خدمات پرداخت آنها را راهبری می کنند.

حکیمی افزود:با توجه به تجربه پارسال، سقف برداشت پول از خودپردازها را برای برخی بانک های که درخواست داده بودند به طور موقت از حدود 20 اسفند تا 15 فروردین از 200 هزار تومان به 500 هزار تومان افزایش داده ایم.

وی اضافه کرد:این موضوع برای بانک ها اجباری نیست و برخی بانک ها می توانند این کار را نکنند اما بیشتر بانک ها خودشان تمایل به انجام این کار دارند.

حکیمی درباره تامین سکه آخر سال هم گفت:بانک مرکزی در دو سال گذشته مداخله مستقیمی در بازار سکه نداشته است اما اگر سازوکار خود تنظیمی بازار کار نکند بانک مرکزی براساس روال گذشته از طریق بانک کارگشایی طرح حراج سکه را اجرا می کند تا بازار سکه با حباب ناخواسته مواجه نشود.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت:یکی از سامانه هایی که رونمایی شده سامانه متمرکز مدیریت وجه نقد در سراسر کشور بود که سیستم متمرکزی است و میزان تقاضا را بررسی می کند و با توجه به داده های این سامانه می توان توزیع وجه نقد را در خودپردازها در سراسر کشور مدیریت کرد.

حکیمی درباره شعب کشیک بانک ها در ایام تعطیلات نوروز هم گفت:در بخش بانکداری الکترونیک به هیچ عنوان در هیچ ساعات شبانه روز و در هیچ ایامی تعطیلی در خدمات بانکداری الکترونیک نداریم و همه این سیستم ها با کشیک 24 ساعات خدمات ارائه می کند.

وی ادامه داد:اما درخدمات حضوری شعب بانک ها مطابق روال سال های گذشته هر یک از بانک ها شعب کشیک را برای خدمات حضوری در تعطیلات عید درنظر می گیرند و در این زمینه اطلاع رسانی خواهند کرد.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:از دو سال پیش موضوع یکپارچه سازی درگاه های پرداخت های اینترنتی را انجام داده ایم و اکنون همه این درگاه ها در زیر دامنه شاپرک قرار دارند.

حکیمی افزود:یکی از خدمات دیگری که در غالب پرداخت همراه رونمایی شد پرداخت های نزدیک از طریق تلفن همراه و مجازی سازی کارت ها بر روی گوشی تلفن همراه است.

وی ادامه داد:در این روش می توان کارت های بانکی را روی تلفن های همراه هوشمند شبیه سازی کرد و با نزدیک کردن تلفن همراه به دستگاه کارت خوان، مبلغ مورد نظر را پرداخت کرد.

کدام بانکها اسکناس نو توزیع می کنند؟

کدام بانکها اسکناس نو توزیع می کنند؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از تسینم /ن
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف