طرح جدید اسکناس 50 هزار تومانی که در اواخر شهریورماه رونمایی شده است هم اکنون در دست چاپ قرار گرفت.

اخیرآ شاهد چاپ و رونمایی اسکناس های جدید در کشور شده ایم که یکی از آن اسکناس ها،اسکناس 20 هزار تومانی بود که  چندی پیش با حضور رئیس جمهور  از آن رو نمایی شد.
در این میان بانک مرکزی برای کاهش هزینه های چاپ و تولید اسکناس و سکه های ریز اقدام به چاپ اسکناس های جدید 50 هزار تومانی کرده است که این اسکناس چهارمین نقش ایران چک 500 هزار ریالی است که روانه چرخه پولی می شود. تصویر روی این ایران چک، نقش گنبد و گلدسته حرم امام رضا (ع) و نمای پشت آن سقاخانه اسماعیل طلایی است که در صحن انقلاب حرم امام هشتم قرار دارد. همچنین در رو و پشت این ایران چک، تصویر خورشیدی درج شده که یک پرنده به سوی آن در حال پرواز است.

اسکناس 50 هزار تومانی

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک با بیان اینکه ایران چک حدود 51 درصد ریالی ترکیب پولی کشور را تشکیل می دهد از امحای بیش از 511 میلیون قطعه از این اسکناس در سال خبر داد.
مجید صنیعی با اشاره به اینکه طرح جدید ایران چک 50 هزار تومانی که در اواخر شهریورماه و در هفته دولت رونمایی شد در دست چاپ قرار دارد اظهار کرد:این اسکناس از نظر ابعاد کوچکتر و از لحاظ طرح نیز متفاوت از نوع فعلی است.
وی درباره زمان ورود ایران چک های 50 هزار تومانی طرح جدید به بازار گفت:ایران چک های طرح فعلی را موجود داریم؛ بنابراین تا زمانی که در جریان بوده و موجودی ما به حدی است که بتوان جایگزین کهنه هایی که امحا و از رده خارج می شوند قرار گیرد، نیازی به انتشار طرح جدید نیست.
به گفته صنیعی زمانی ایران چک 50 هزار تومانی طرح جدید به چرخه پولی کشور وارد می شود که هیچ اثری از ایران چک های قدیمی در خزانه بانک مرکزی باقی نمانده باشد و بانکها اعلام نیاز کنند، به آنها ایران چک جدید ارائه می شود.
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک، همچنین با اشاره به میزان ایران چکها در ترکیب پولی کشور بیان کرد:ایران چک 50 هزار تومانی و تا حدی 100 هزار تومانی حدود چهار تا پنج درصد تعداد و حدود 50 درصد ریالی را در ترکیب پولی تشکیل می دهد.
  وی یادآور شد:تقریبا هشت میلیارد قطعه اسکناس در جریان در کشور وجود دارد و سرانه اسکناس به حدود 100 عدد می رسد در عین حال که در سال حدود 500 تا 600 میلیون قطعه ایران چک امحا می شود.
صنیعی این را هم گفت که بیشترین اسکناسی که در حال حاضر نزد مردم کاربری دارد 10 هزار تومانی و 5000 تومانی است که به همین علت خیلی زود کهنه و امحا می شوند، اما بیشترین نیاز روی ایران چک 50 و 100 هزار تومانی است.

اسکناس 50 هزار تومانی طرح جدید + عکس

اسکناس 50 هزار تومانی طرح جدید + عکس : امتیاز : 4.7 تعداد رای : 46
این مطلب مفید بود ؟433
برگرفته از فرهنگ نیوز - / ل
نظرات
وبگردی