طرح اسکناس 5000 تومانی عوض شد + تصاویر

تاریخ انتشار : 12 اسفند 1393کد مطلب : 12451زمان مطالعه : 1 دقیقه
به تازگی طرح اسکناس 5000 تومانی تغییر کرده و با طرح جدید سر در دانشگاه تهران رونمایی شده است و به احتمال زیاد این اسکناس با طرح جدید در بهار سال آینده منتشر خواهد شد.

 اسکناس 5000 تومانی که تا به حال از آن استفاده می کردیم در سال جدید با طرحی جدید به دست ما می رسد. این طرح که از چهار دهنه سر در دانشگاه تهران در آن استفاده شده است در سال جدید به دست ما خواهد رسید.

 

اسکناس جدید 5000 تومانی در سال جدید

 

به مناسبت هشتادمین سالگرد تصویب قانون تاسیس دانشگاه تهران در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، که رییس کل و قائم مقام بانک مرکزی و چند تن از وزراء از جمله طیب نیا- وزیر امور اقتصادی و دارایی- حضور داشتند، از طرح جدید اسکناس پنجاه هزار ریالی نیز رونمایی شد.

بنابر آنچه که بانک مرکزی اعلام کرده، در طراحی این اسکناس، از دو دهنه میانی از چهار دهنه سر در دانشگاه تهران استفاده شده که در پایین سردر ، تصویری از نقوش اسلیمی برگرفته از معماری ایرانی – اسلامی به کار رفته است.

در میان فضای خالی دو سردر ، بیت معروف « توانا بود هر که دانا بود ز دانش دل پیر برنا بود» از حکیم ابوالقاسم فردوسی به همراه ترجمه لاتین آن نقش بسته که توسط استاد جلیل رسولی خوشنویسی شده و در تصویر پس زمینه سردر، نمادهایی از علوم ریاضیات، پزشکی، شیمی و فیزیک جهت تبیین و روشن تر کردن نقش دانشگاه تهران به عنوان مرجع و نماد علمی کشور قرار داده شده است.

اما ابعاد این اسکناس 79×166 میلی متر بوده و تمام ویژگی های امنیتی لازم در طراحی و چاپ آن لحاظ شده است.

 

اسکناس 5000 تومانی جدید

اسکناس 5000 تومانی طرح جدید

 

 

طرح اسکناس 5000 تومانی عوض شد + تصاویر

طرح اسکناس 5000 تومانی عوض شد + تصاویر : امتیاز : 3.9 تعداد رای : 49
این مطلب مفید بود ؟3811
برگرفته از ایسنا -/ ن.م
نظرات
وبگردی