اسکن سه بعدی
اسکن سه بعدی با استفاده از امواج فراصوتی و نرم افزار تصویری، تصاویر کاملا واضح و روشن از جنین ارائه می کند تا نواقص جنین را شناسایی کنند.

ویژگی اسکن سه بعدی برای مشاهده جنین

محققان برزیلی واقعیت مجازی را مجهز به نوع جدیدی از اسکن سه بعدی کرده اند که به پزشک و نیز والدین نوزادی که در راه است امکان می دهد جنین داخل رحم و حتی اعضای داخلی بدن او را از تمام زوایا مشاهده کنند.

اسکن 3 بعدی تصاویری از نوزاد را در 3 بعد نشان می دهد. بدون شک این حالت بسیار هیجان انگیز است چون اغلب مادرانی که سونوگرافی دو بعدی انجام می دهند از دیدن تصویر سیاه و سفید و تا حدودی تار ناامید می شوند. با اسکن 3 بعدی شما پوست جنین را می بینید نه اندام داخلی اش را. حتی شما می توانید شکل دهان و بینی او را ببینید و قادر به تشخیص خمیازه کشیدنش باشید. سیستم سه بعدی هم مانند سونوگرافی دو بعدی، بدون درد و غیر تهاجمی است.

اسکن سه بعدی پزشکان را قادر می کند از این طریق بتوانند ناهنجاری ها و نواقص احتمالی را در جنین شناسایی و در صورت صلاحدید به درمان زودهنگام حتی قبل و یا بعد از تولد، اقدام کنند.

این روش اسکن جدید ابزاری برای خانواده ها به شمار می رود تا بتوانند چیزی فراتر از آنچه در سونوگرافی معمولی از جنین می بینند، مشاهده کنند.

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده که تنها سونوگرافی برای مشاهده جنین کافی است اما زمانی که پزشک بخواهد در مورد اثبات وجود ناهنجاری در جنین اطمینان حاصل کند، استفاده از این روش جدید اسکن سه بعدی می تواند به راحتی مشکل گشا باشد. انجام ام آرآی هم هزینه بالایی دارد و دشوارتر از سونوگرافی است اما در مواقع لزوم توسط پزشک تجویز می شود.

اسکن سه بعدی

تماشای جنین با اسکن سه بعدی

محققان برزیلی از ام آرآی، برنامه های پیشرفته کامپیوتری و عینک واقعیت مجازی Oculus Rift برای خلق تصاویر مجازی استفاده کرده اند که می توان آنها را در واقعیت مجازی مشاهده کرد. این فناوری، تصاویری از جنین می گیرد که شفاف تر و واضح تر از تصاویر گرفته شده با سونوگرافی و ام آرآی سنتی است.

دانشمندان، این مدل های سه بعدی جنینی را با فناوری واقعیت مجازی ترکیب کرده اند که در نهایت ویژگی های آناتومی جنین را در داخل رحم به وضوح در اختیار پزشکان قرار می دهد و آنها قادر خواهند بود وضعیت جسمی و سلامت جنین را به درستی مطالعه کنند.

اسکن سه بعدی

اسکن سه بعدی جنین داخل رحم

پژوهشگران به عنوان نمونه، با این اسکن سه بعدی، ویدئویی نیز از داخل بینی جنین تهیه کردند که سینوس ها تا گلوی او را به وضوح نشان می دهد. بنابراین آنها می توانند ساختارهای درونی جنین را به طور سه بعدی مشاهده کنند. این تصاویر و ویدئوها به تصمیم گیری های حیاتی پزشکان درباره سلامت و احتمال وجود ناهنجاری جنینی کمک می کند.

علاوه بر این، اسکن سه بعدی جدید به والدین این امکان را می دهد که روند رشد جنین را داخل رحم مشاهده کنند.

اسکن سه بعدی برای تماشای جنین داخل رحم + عکس

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
برگرفته از سلامت آنلاین -/ح
وبگردی