نمناک سبک زندگیموفقیت اشتباهات رزومه کاری برای استخدام کدامند؟
رزومه ، رزومه کاری
رزومه کاری یکی از مهمترین مواردی است که در هنگام استخدام مورد توجه قرار می گیرد. بنابراین باید سعی شود رزومه کاری خود را سطح بالا و بدون اشکال تهیه کرد. در ادامه شما را با 10 اشتباهی که ممکن است در تهیه رزومه انجام دهید آشنا می کنیم.
بازدید : 2,526 نفر

تهیه رزومه کاری بدون اشکال برای استخدام امری مهم است که باید به آن دقت فراوان داشت. چون رزومه، مهمترین سند و مدرک شما در راه یافتن شغل و کار مناسب است و به نوعی می توان از این سند به عنوان برگ برنده در جستجو برای کار یاد کرد.

 

 اشتباهات رایج در نوشتن رزومه

 

 گوگل در امریکا یکی از محبوب ترین مکان ها برای کار به شمار می رود اسکات بیکن می گوید:«متقاضیان کار در گوگل طیف بسیار وسیعی را در بر می گیرند، از نیروی کار بسیار حرفه ای گرفته تا کسانی که حتی نمی توانند یک جمله را سر هم کنند». بیکن زمانی مسئول جذب مهندس نرم افزار و شبکه برای گوگل بود و در بازاریابی و سایر حوزه ها نیز با آن شرکت همکاری داشت.

مسئولین بخش نیروی انسانی با حجم عظیم رزومه های دریافتی، تقریباً به دنبال هر بهانه ای هستند تا به شما پاسخ منفی بدهند. 10 نمونه ی زیر، چند نمونه از بهانه های رایجی هستند که می تواند به سادگی رزومه ی شما را در زباله دان هر شرکتی قرار دهد. 

1- ظاهر بد و نامرتب

رد کردن رزومه ی کاری متقاضیان به خاطر فرمت بد شاید خنده دار به نظر برسد، مخصوصاً اگر زیبایی بصری ارتباطی با شغل مورد نظر نداشته باشد. با این حال، اتفاقی که می افتد دقیقاً همین است. 
لیدیا دیشمن از فست کمپانی می نویسد:«فرمت رزومه بیشتر از چیزی که فکر می کنید اهمیت دارد. از آنجایی که نگاه سطحی مسئولین امر به رزومه ی شما تنها حدود 6 ثانیه به طول می کشد، ارائه ی سابقه ی کاری در قالبی که توجه فرد را به خود معطوف نگه دارد از اهمیتی حیاتی برخوردار است».

از قالب بندی و فرمت زیبا و سنگین برای نوشتن رزومه استفاده کنید تا زیبایی بصری هم داشته باشد. 

 

در نوشتن رزومه اشتباه نکنید


2- بیان هدف به صورت مستقیم

بیکن بیان هدف در رزومه را «تاریخ گذشته و بسیار مستعمل» می داند. حرف زدن درباره ی چیز هایی که شما می خواهید، به جای آنچه برای کارفرما می توانید انجام دهید، اغلب اوقات تلف کردن وقت کارفرماست. چنین بخش های از مد افتاده ای در یک رزومه ی کاری می تواند شخص را از زمان خود عقب تر نشان دهد.

اینکه شما چه آرزوهایی دارید با اینکه چه سابقه و تجربه ای دارید تفاوت دارد.

3- تمرکز بیش از حد روی تنها یک موقعیت شغلی

تمرکز روی یک نقش شغلی گاهی اوقات منطقی است. اما در مورد شرکت های بزرگی مثل گوگل که صدها و شاید هزاران فرصت شغلی خالی دارند، تنظیم کردن رزومه برای تنها یک موقعیت خالی به معنای آن خواهد بود که احتمال بررسی آن توسط مسئولین شرکت برای دیگر فرصت های شغلی که ممکن است برای شما مناسب تر باشند بسیار ضعیف خواهد بود.

4- عدم ارتباط سابقه ی ذکر شده در رزومه با موقعیت شغلی

رزومه کاری بدون اشکال برای استخدام


بیکن توصیه می کند لازم نیست تمام موقعیت های شغلی که تا به حال داشته اید را فهرست کنید. هر مسئولیتی که بیش از 10 سال از زمان آن می گذرد را حذف کنید.

اگر واقعاً اصرار دارید تجربه ی کاریِ بیش از 10 سال پیش خود را نیز در این فهرست قرار دهید، به ذکر نام شرکت، عنوان شغلی و تاریخ آن بسنده کنید و از ارائه ی جزئیات بیشتر بپرهیزید.

او می گوید:«فقط روی مشاغلی تمرکز کنید که با موقعیت شغلی مورد نظر مرتبط هستند».

5- استفاده ی مکرر از یک رزومه برای موقعیت های متعدد

وقتی قرار باشد برای شرکت های متعددی درخواست بفرستید، استفاده از یک رزومه برای همه ی آنها کار خیلی ساده ای است. باور کنید استخدام نشدن هم به همین سادگی است. بیکن می گوید در عوض خیلی بهتر است اگر رزومه ی خود را برای هر شرکت و هر موقعیت شغلی، جداگانه بهینه سازی کنید.

6- بسنده کردن به ذکر مسئولیت های پیشین

این یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که در نوشتن رزومه می تواند اتفاق بیفتد. اکثریت قریب به اتفاق افراد «مسئولیت» های خود در شرکت های قبلی شان را می نویسند، اما ذکر یک نکته ی مهمتر را فراموش می کنند:اینکه در مسئولیت قبلی خود به واقع چه «دستاورد»هایی داشته اند.

اگر قرار باشد در مسئولیت خود هیچ دستاوردی نداشته باشید که بتوانید از آن در رزومه ی خود استفاده کنید، شاید بهتر باشد به جای رزومه فرستادن، به سینما بروید.

بیکن در این باره می گوید:«خوب است که یک خط به ذکر مسئولیت ها، و دو خط به ذکر دستاوردها اختصاص یابد».

7- حذف عمدی معرف از شرکت های پیشین

انواع رزومه کاری و نحوه نوشتن آن


تصمیم گیران امور استخدامی، اغلب سابقه ی شما را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهند و نه تنها با معرف هایی که ارائه می کنید صحبت می کنند، بلکه تمام شرکت هایی که ممکن است برایشان کار کرده باشید اما به هر دلیلی از ذکر نامشان در رزومه ی خود اجتناب کرده اید را نیز پیدا می کنند و با آنها تماس می گیرند. ارائه ی اطلاعات ناقص یا اساساً عدم ارائه ی اطلاعاتی از این دست می تواند به گمانه زنی های منفی در مورد سابقه ی کاری شما دامن بزند.

8- ذکر «مهارت بالا در استفاده از مایکروسافت آفیس»

مهارت هایی که می نویسید بهتر است برگ برنده شما باشد، یعنی چیزی که فقط شما یا تعداد کمی بلدند و نه مهارت های اولیه ای که همه آن را می دانند.
سال 2015 است و کسی انتظار ندارد کار کردن با آفیس را بلد نباشید. در واقع، تمرکز بیش از اندازه روی آفیس به جای ابزار های تخصصی تر و به روز تر، می تواند دانش شما در این زمینه را کهنه جلوه دهد.

9- استفاده از کلمات به اصطلاح «دهن پر کن»

بیکن می گوید «دو کلمه ای که باعث می شود هر رزومه ای را بلافاصله کنار بگذارم، کلمات هم افزایی و پویایی هستند. استفاده از این کلمات باعث می شود آدم بلوف زنی به نظر برسید.

تنها زمانی که استفاده از لغات تخصصی و عامه پسند اینچنینی می تواند بلا اشکال باشد وقتی است که بخواهید کلماتِ به کار گرفته شده برای ویژگی های خود را با کلماتی که در توصیف فرصت شغلی مورد نظر استفاده شده اند هماهنگ کنید.

10- کوتاهی در برقراری ارتباطی دوستانه با مسئول مربوطه

10 اشتباه رایج در تهیه رزومه کاری چیست ؟

متخصصین و مشاورین جذب نیروی شرکت ها نیز انسان هستند و خیلی جای تعجب دارد که به نظر می رسد اکثر متقاضیان فرصت های شغلی از قدرت نهفته در این حقیقت درک درستی ندارند.

دیشمن در این باره می نویسد:«یکی از بهترین کارهایی که در عرصه ی جستجوی شغل می توان انجام داد این است که با مسئول استخدام رابطه ای دوستانه برقرار کنید.

نیازهای استخدامی شرکت ها باید مرتفع شوند، بنابراین اگر پیامی برای مسئول استخدام شرکتی بفرستید و در آن از وی بخواهید برای بالا بردن شانس خود در این فرایند شما را راهنمایی کند، حتماً وقت لازم را صرف و به شما کمک خواهند کرد».

در نظر داشته باشید که ممکن است توصیه های بالا برای همه ی شرکت ها و همه ی موقعیت ها صادق نباشد.

اساسی ترین اصل پیش از پرداختن به تمام این موضوعات این است که خود شما پیش از نوشتن و فرستادن رزومه، تلاش کنید شرکت و حتی مسئول مربوطه ی آن را بشناسید، و بعد رزومه ی خود را بر اساس دانشی که از این تحقیقات کسب می کنید، برای هر دریافت کننده بهینه سازی کنید.

اشتباهات رزومه کاری برای استخدام کدامند؟

اشتباهات رزومه کاری برای استخدام کدامند؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از برترین ها -/
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف