دیگران چه می خوانند..؟
نمناک سبک زندگیکار و زندگی اشتباهات فروش که مشتری را فراری می دهد
اشتباهات فروش ، اشتباه بزرگ
شاید شما هم از آن دسته فروشندگانی باشید که در جذب مشتری دچار مشکل شده اید.در این مطلب اشتباهات بزرگ فروشندگان و روش های درست مشتری مداری را شرح خواهیم داد.همراه ما باشید.
بازدید : 1,370 نفر

 با این 5 اشتباهات فروش مشتری ها را فراری می دهید

1. کمک آزاردهنده

حتما دید ه اید که وقتی وارد فروشگاهی می شوید، فروشنده ای سمج سراغتان می آید و سعی می کند به شما کمک کند. شاید قصد فروشنده واقعا کمک باشد ولی اغلب خریداران دوست ندارند خود را تحت فشار احساس کنند.

یکی از مهم ترین مهارت های فروشنده آن است که شرایطی راحت برای خریدار ایجاد کند تا خریدار در آرامش تصمیم خرید خود را بگیرد. در کتاب بازاریابی عصبی توضیح داده ایم که اغلب خریداران خودشان دقیقا نمی دانند چه می خواهند.

وقتی از خریدار درباره جزئیات محصولی که می خواهد بخرد سوال می کنید او را با اضطراب و ترس تصمیم گیری مواجه می سازید که باعث فراری دادن خریدار می شود. بنابراین همیشه تا جایی به خریدار کمک کنید که او احساس اجبار نکند. اغلب بهتر است خریدار را به حال خود رها کنیم و به او اطمینان دهیم که درصورت نیاز به کمک آماده خدمت هستیم.

2. تعریف و تمجید بی مورد

اشتباهات فروشندگی

 

بسیاری از خریداران با تعریف های بی مورد درباره خریدار و همچنین محصول باعث سلب اعتماد خریدار می شوند. حتما پیش آمده که قیمتی محصولی را پرسیده اید و فروشنده می گوید:قیمت این محصول 100 هزار تومان است ولی برای شما 90 هزار تومان! با شنیدن این جمله چه حسی به شما دست می دهد؟ آیا احساس نمی کنید فروشنده شما را فریب می دهد؟ او شما را بسیار ویژه جلوه می دهد درصورتی که از شما هیچ چیزی نمی داند.

مطمئنید به خریدار بعدی هم همین حرف ها را خواهد زد. یا دیده اید که وقتی می پرسیم:آیا این محصول به درد من می خورد؟ فروشنده پاسخ می دهد:بله خیالتان راحت باشد. درصورتی که هیچ اطلاعاتی از ما ندارد که بداند محصول به دردمان می خورد یا نه.

امروزه خریداران بسیار باهوش هستند و عدم صداقت در صحبت های شما را متوجه خواهند شد و این کار باعث از بین رفتن اعتماد مشتری می شود.

همچنین تعریف بی مورد از محصول می تواند حس بدی ایجاد کند. در تعریف از محصول هیچگاه کلی گویی نکنید. مثلا خریدار می پرسد:آیا کیفیت این شلوار خوب است؟ شما هیچگاه نگویید:بله عالی است! با این کار اعتماد مشتری را از دست می دهید. همیشه جواب مشتری را درباره محصول با شواهد, اعداد، آمار و ارقام و موارد مستدل بدهید.

3. تسریع فرایند فروش

هیچگاه از خریدار نپرسید:چی شد؟ تصمیمتان را گرفتید؟ آیا همین محصول را بدهم؟ فاکتور کنم؟ سوالاتی از این قبیل باعث افزایش اضطراب تصمیم گیری می شود و اغلب خریدار را منصرف می کند. در فروش عجله نکنید. به سوالات خریدار با حوصله و علاقه پاسخ دهید. سوالات خوب بپرسید. بگذارید خریدار خودش به این نتیجه برسد که می خواهد از شما خرید کند.

حتما برایتان پیش آمده که رفتید چیزی بخرید و وقتی از فروشنده می خواهید چند محصول بیشتر ببینید حالت چهره شان عوض می شود و طلبکارانه برخورد می کنند.

حتما این جمله را بارها شنیده اید:خریدار دوست ندارد به او فروخته شود، بلکه می خواهد خودش بخرد. به این جمله عمل کنید!

مشتری مداری

 

4. توضیحات زیاد

اغلب فروشندگان فکر می کنند کارشان توضیح دادن است. تا با خریدار مواجه می کنند سعی می کنند از دید خودشان سنگ تمام بگذارند. تا خریدار اولین سوال را مطرح کرد شروع به ارائه توضیحات طولانی می کنند. معمولا این فروشندگان با سرعت بالا توضیح می دهند تا مخاطب نتواند حرفشان را قطع کند. همین باعث می شود خریداران فراری شوند. فروشنده هیچگاه نباید بروشور یا تبلیغ گویا باشد.

یعنی تمام توضیحات محصول یا خدمت را برای خریدار توضیح دهد. اول باید سوالات کافی پرسیده شود و سپس فقط به مواردی اشاره شود که برای خریدار جذاب است. همیشه فکر کنید برای هر کلمه ای که بر زبان می آورید باید 10000 تومان پرداخت کنید. در این صورت آیا بازهم دقیقا مثل الان با خریدار صحبت می کردید؟

5. تحقیر مشتری

مشتری اغلب با محصولات و خدمات ما آشنایی کافی ندارد. ممکن است خیلی از سوالات مربوط به محصول یا خدمت در نظر فروشنده بسیار بدیهی به نظر برسد اما همه خریداران یا بهتر بگوییم همه ما به تمام اطلاعات دنیا اشراف نداریم. فروشنده باید تمامی سوالات خریدار را بسیار واضح و توام با ادب، احترام و صبورانه پاسخگو باشد.

اغلب فروشنده حرف نامناسبی نمی گوید، ولی با زبان بدن و حالت چهره به خریدار بی احترامی می کند و نشان می دهد که سوال خریدار بسیار پیش پا افتاده است.

گاهی فروشندگان خریدار را سر قیمت تحقیر می کنند. مثلا شاید خریدار قیمت محصولی را به جای 120 هزار تومان اشتباها 12 هزار تومان دیده و می پرسد:این محصول 12 هزار تومان است؟ فروشنده با تحقیر می گوید:با 12 هزار تومان به شما شکلات هم نمی دهند! این نوع برخورد خریدار را دلسرد می کند.

فروشندگی

 

خریدار را هیچگاه از روی ظاهر قضاوت نکنید. گاهی فروشندگان با دیدن ظاهر خریدار با زبان بدن خود او را تحقیر می کنند. همیشه فرض کنید خریدار بسیار بسیار باهوش است ولی از محصولات و خدمات شما کاملا بی اطلاع است. اغلب فروشندگان متاسفانه دقیقا عکس این موضوع را فرض می کنند. یعنی خریدار را بسیار کم هوش و کاملا مطلع فرض می کنند.

بسیاری از این موارد اشتباه در فروشندگان به عادت تبدیل شده است. اگر فروشنده هستید و برخی از این اشتباهات را انجام می دهید بلافاصله نسبت به ترک این عادت ها اقدام کنید.

اشتباهات فروش که مشتری را فراری می دهد

برگرفته از برترینها/م.ن
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف