نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها اشتباهات رایج درباره واکسن آنفولانزا
واکسن آنفولانزا ، باورهای غلط سرماخوردگی
با شروع فصل پاییز و سرما اغلب مردم برای فرار از سرماخوردگی های سخت زمستانی به سراغ واکسن آنفولانزا می روند.اما برخی از باورهای رایج و اشتباه باعث می شود که بیماران تصورات غلطی را راجع به این واکسن پیدا کنند.

واکسن آنفولانزا

با فرا رسیدن فصل سرما، افراد زیادی با مراجعه به پزشک، درخواست تجویز واکسن آنفلوآنزا را دارند.  افزایش شیوع آنفولانزادر جامعه، ترس از ابتلاء به انواع خطرناک آن مثل آنفولانزای پرندگان و یا نوع خوکی آن، گرفتاری های ناشی از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا مثل تب، سرفه، ناخوشی، گرفتگی و آب ریزش بینی، گاهی سبب می شود نتوانیم از این دو فصل زیبا لذت ببریم.
هر سال تعداد قابل توجهی از افراد حتی در کشورهای پیشرفته جان خود را در اثر آنفولانزا از دست می دهند. جالب است بدانید این عفونت را نمی توان به سادگی رفع کرد.
اما در مورد این بیماری باورهای اشتباهی در میان مردم شکل گرفته که گاهی از خود بیماری نیز مشکل ساز تر خواهد بود.در این مطلب به برخی از این باور های غلط در مورد بیماری آنفولانزا و واکسن آن اشاره خواهیم کرد.

واکسن آنفولانزا

آنفولانزا را دست کم نگیرید

باور اشتباه: آنفولانزا یک عفونت ویروسی خفیف است که خطرناک محسوب نمی شود.
واقعیت این است که اگرچه آنفولانزا خطرناک ترین بیماری جهان محسوب نمی شود؛ اما مطمئناً بیماری ساده ای نیست. از آنجا که هر سال 250 الی 500 هزار نفر فرد بالغ در سراسر جهان در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند، اهمیت و جدیت این بیماری مشخص است.
آنفولانزای فصلی برای افراد مسن و کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خطر بیشتری دارد. این در حالی است که آنفولانزای فراگیر H1N1 بیشتر برای جوانان خطرناک است.

بدن هیچکس در مقابل آنفولانزا مصون نیست

باور اشتباه: بیشتر افراد فکر می کنند از آنجا که تاکنون دچار آنفولانزا نشده اند، به طور طبیعی نسبت به این عفونت مصون هستند.

واقعیت این است که گونه های مختلف ویروس آنفولانزا هر سال تغییر می یابند یا جهش می کنند. در نتیجه نمی توان گفت مصونیت گذشته شما باعث می شود در برابر انواع جدید این ویروس در آینده در امان باشید.باورهای اشتباه زیادی در مورد واکسن آنفولانزا وجود دارد؛ واکسنی که بهترین حافظت ممکن در مقابل آنفولانزا محسوب می شود.

واکسن منجر به بروز آنفولانزا نمی شود

باور اشتباه: یکی از باورهای اشتباه رایج که نه علمی و نه مورد تأیید است، این است که خود واکسن منجر به بروز آنفولانزا می شود. این باور اشتباه از روزنامه های کم ارزش و نوشتارهای بی مسئولیت نشئت می گیرد که باعث ایجاد وحشت شده و جامعه را تهدید می کنند.

واقعیت این است که اگرچه در مواردی واکسن منجر به بروز عفونت می شود؛ اما این موضوع تنها در مورد واکسن های زنده صادق است. واکسن آنفولانزا تنها حاوی نمونه های مرده این ویروس است که نمی تواند باعث بروز عفونت شود.

واکسن آنفولانزا عوارض جانبی شدید ندارد

باور اشتباه: یک باور اشتباه دیگر این است که واکسن عوارض جانبی شدیدی دارد.

واکسن آنفولانزا در واقع بسیار ایمن است و در بیشتر افراد هیچ عکس العملی جز تورم و سرخی در محل تزریق سرنگ ایجاد نمی کند.

افرادی که برای اولین بار واکسن آنفولانزا می زنند، ممکن است دچار درد ماهیچه ها و خستگی شوند. اگرچه این علائم ممکن است با آنفولانزا اشتباه گرفته شوند، اما شک نکنید که علائم آنفولانزا مدت بیشتری دوام می آورند و بسیار شدیدتر هستند.

واکسن آنفولانزا

موفقیت واکسن آنفولانزا بالاست

باور اشتباه: اگر واکسن هم بزنید، دچار آنفولانزا می شوید.

اگرچه تأثیر واکسن آنفولانزا 100 درصد نیست؛ اما درصد موفقیت بالایی دارد. این واکسن بیشتر برای افراد زیر 65 سال که زندگی سالمی دارند، مؤثر است. در نتیجه تأثیر واکسن عمدتاً به سن و سلامت شخص و گونه ویروس موجود در واکسن بستگی دارد.

واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی بدن را تضعیف نمی کند

باور اشتباه: واکسن آنفولانزا باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود.

کاملاً برعکس. واکس آنفولانزا در واقع سیستم ایمنی شما را در مقابل ویروس آنفولانزا تقویت می کند و بهبود می بخشد.

واکسن آنفولانزا نه سرماخوردگی !

باور اشتباه: واکسن آنفولانزا شما را نسبت به تمام سرماخوردگی ها مقاوم می کند.

سرماخوردگی و سرفه یا ناراحتی معده و اسهالی که توسط باکتری یا ویروس ایجاد شده، ربطی به آنفولانزا ندارد و واکسن نمی تواند شما را در مقابل آن ها محافظت کند.

از جمله موضوعات دیگری که در مورد واکس آنفولانزا مطرح می شوند و بایستی آن ها را جدی بگیرید، کاربرد واکسن در زنان باردار و افرادی است که دچار حساسیت خاصی هستند.

به هر حال بایستی این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و از او بپرسید تزریق واکسن آنفولانزا برای شما مشکلی ایجاد می کند یا خیر.

اشتباهات رایج درباره واکسن آنفولانزا

اشتباهات رایج درباره واکسن آنفولانزا
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 134
برگرفته از گجت نیوز-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 116 18
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف