نمناک اخبارفرهنگ و هنر اشکالی در کتابهای عشق ممنوعه و حریم سلطان وجود ندارد
مجید حمیدزاده رییس کمیته ارزشیابی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: کتاب هایی که بر اساس سریال های ماهواره یی در نمایشگاه عرضه شده اند، مشکلی ندارند.
تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1392

'مجید حمیدزاده درباره ی وضعیت کتاب هایی که با مضمون مشابه سریال های ماهواره یی از جمله «حریم سلطان» و «عشق ممنوعه» در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شده اند، گفت:این آثار از حیث ضوابط نشر مشکلی ندارند. گاهی سریالی با مختصاتی ممکن است دارای اشکالاتی باشد یا هنرهایی در آن وجود داشته باشد که وقتی این آثار به کتابت درمی آیند، این اشکالات یا هنرنمایی ها منتقل نمی شوند؛ بنابراین ما به این مسأله کاری نداریم که یک فیلم دارای چه مختصاتی است، اما آن چه در متن این کتاب ها آمده، مشکلی ندارد.
او افزود:این کتاب ها طبق ضوابط نشر منتشر شده اند. شما نباید فیلم را با کتاب مقایسه کنید. ممکن است چیزی در کتاب باشد که در فیلم نیاید، یعنی در یک فیلم مواردی حذف و موارد دیگر برجسته می شوند.
حمیدزاده ادامه داد:چیزهایی هست که در نوشته نمود آن چنانی ندارد و در فیلم برجسته می شود و برعکس. به همین دلیل نشر این کتاب ها مشکلی نداشته است.
اما پیش تر سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره انتشار و عرضه کتاب های «حریم سلطان» و «عشق ممنوعه» بر اساس سریال های ماهواره یی شبکه های فارسی زبان خارج از کشور در نمایشگاه کتاب تهران، گفت:در نمایشگاه کتاب گروهی برای نظارت بر این گونه مسائل وجود دارد. قطعا اگر کتاب ها مجوز چاپ نداشته باشند و در نمایشگاه عرضه شوند، با ناشران آن ها برخورد می کنیم، ولی اگر مجوز نشر گرفته اند و در حال عرضه در نمایشگاه هستند، نشان می دهد که قبلا در بررسی کتاب ها از سوی مسؤولان کوتاهی صورت گرفته است.
مجید حمیدزاده، رییس کمیته ارزشیابی نمایشگاه کتاب تهران، همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری که در خصوص ضرورت حمایت کردن یا نکردن از این کتاب ها پرسید، عنوان کرد:ما حمایت حداکثری و حداقلی داریم. در ضوابط نشر حداقل های ممیزی درنظر گرفته می شود. در مسأله ی حمایت هم از ناشر و مؤلف طبق اهداف و سیاست ها از درجه ی پایین تا درجه ی عالی حمایت هایی صورت می گیرد. از حیث محتوایی نیز از آثاری که درباره ی ارزش های انقلابی ما باشند، حمایت می شود، اما در مورد کتاب های دیگر بسته به محتوای شان تصمیمات دیگری گرفته می شود.
حمیدزاده در ادامه عنوان کرد:برخی از آثار ممکن است در حوزه ای اشکال داشته باشند و در حوزه ی دیگر فاقد اشکال باشند؛ به عنوان مثال ما در حوزه ی سینما اجازه ی انتشار بعضی مضامین را نمی دهیم، اما در کتاب مختصاتی تغییر می کند. ضوابط کتاب اعمال می شود و با مجوز چاپ صورت می گیرد.
او سپس با تکذیب ادعای کسانی که می گویند تعدادی از کتاب های عرضه شده در نمایشگاه سه روزه مجوز گرفته اند، گفت:در هر حوزه ای احتمال اشکال وجود دارد، به این معنا که ما برای خود عصمت قائل نیستیم و هر زمان متوجه خطایی شدیم، باید آن خطا را اصلاح کنیم.
او اضافه کرد:چون این ناشران قبلا از ما مجوز گرفته اند، اگر کتابی از کتاب های شان متوقف شود، ما باید خسارت شان را جبران و حق شان را تأدیه کنیم.
حمیدزاده در ادامه اظهار کرد:در قسمت ناشران داخلی امسال تخلف تقریبا نزدیک به صفر است. ما در روز اول نمایشگاه هشت عنوان کتاب متخلف و در روز دوم 20 عنوان کتاب متخلف داشته ایم. در این باره به ناشران تذکر داده می شود و ناشران خود اقدام به جمع آوری کتاب های متخلف می کنند. ناشران خود بیش تر از ما به این قضیه اهتمام دارند.'

اشکالی در کتابهای عشق ممنوعه و حریم سلطان وجود ندارد

اشکالی در کتابهای عشق ممنوعه و حریم سلطان وجود ندارد
:
امتیاز : 1.7 تعداد رای : 3
برگرفته از isna.ir
این مطلب مفید بود ؟ 1 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف