نمناک اخبارجامعه درخواست مادر قاتل ستایش برای اعدام نکردن پسرش
قاتل ستایش ، پدر و مادر قاتل ستایش قریشی
در گفتگو با پدر و مادر قاتل ستایش در حاشیه دادگاه , مادر او میگوید فقط اعدامش نکنند این در حالی است که مادر ستایش میگوید فقط قصاص.
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1396

مادر قاتل ستایش:فقط اعدامش نکنند!

زن و شوهر پشت در چوبی قهوه ای رنگ شعبه هفتم دادگاه کیفری یک ایستاده اند و منتظرند تا هر چه زودتر جلسه تمام شود و پسرشان در را باز کند و بیرون بیاید. هر از گاهی منشی شعبه یا یکی از ارباب رجوع ها در را باز می کند و مرد تا نیمه خم می شود تا چهره پسرش را از لای در ببیند که چگونه روی صندلی فلزی قهوه ای رنگ نشسته و بی آنکه حرف بزند فقط همه چیز را تماشا می کند.

پدر و مادر قاتل ستایش قریشی

 

مادر امیر (قاتل ستایش) همان چادر مشکی براقی را پوشیده که یک هفته بعد از حادثه در گفت وگوی تصویری اش با یکی از خبرگزاری ها پوشیده بود. حالا که یک سال و خرده ای از حادثه می گذرد باز هم همان اشک ها و همان حرف ها. مادر می گوید:« این دستبندهای آهنی که به دست هایش بسته اند را می بینید؟ پلاستیکی اش را توی خانه داشت و باهاش دزد و پلیس بازی می کرد»


اشک میان چشم هایش حلقه می زند و نفسش چند ثانیه بیرون نمی آید. پدر امیر صورت همسرش را تماشا می کند؛ زن چادر مشکی اش را روی صورتش می کشد و بی صدا شانه هایش می لرزد. میان هق هق ها چادر مشکی را کنار می زند با صدای گرفته ادامه می دهد:«فقط اعدامش نکنن، همین» مرد این جمله را که می شنود سرش را به دیوار پشت سرش می چسباند و به دیوار روبه رو خیره می شود.

 

کت و شلوار یک دست سورمه ای پوشیده. « ١٧ سالش تموم شده رفته تو ١٨ سال. تو کانون اجازه نمی دن برم ببینمش و باهاش از نزدیک حرف بزنیم. ما این طرف (دستش را به نشانه دوردست ها بالا می برد) او، آن طرف» این را می گوید و دست به موهای جوگندمی اش می کشد و به زمین خیره می شود. دستش را در هوا تاب می دهد و ادامه می دهد:« البته! چقدر باهاش حرف بزنم؟ مددکار کانون هر روز داره باهاش حرف می زنه... » میان حرف هایش در شعبه هشتم باز می شود و اول مامور و بعد امیر بیرون می آید.

 

امیر بلوز آبی زندان را همراه با شلوار پارچه ای مشکی پوشیده و بی آنکه سرش را بالا بیاورد و به کسی نگاه کند جلوی در می ایستد تا مامور دستبند را به دست هایش ببندد. مادر با حسرت پسرش را تماشا می کند و از دور دست هایش را به نشانه آغوش برایش باز می کند. نگاه های سنگین همسرش اجازه بلند گریه کردن را به او نمی دهد. مامور امیر را با خودش می برد و همزمان مادر و پدر ستایش و وکیلش از داخل شعبه بیرون می آیند.

 

مادر ستایش نگاه های ملتمسانه مادر امیر را با چشم های سرد و خالی جواب می دهد و با همسرش سراغ وکیل شان می روند. پدر امیر می گوید:«راه مان نمی دهند؛ هزار بار رفتیم و پرسیده ایم چقدر دیه می خواهند؟ اما می گویند فقط قصاص» وکیل ستایش میان صحبت هایش با پدر و مادرمقتول می گوید:«فرض را بر این بگیریم که شما رضایت بدهید.» مادر ستایش به وکیل اجازه نمی دهد تا جمله اش را تمام کند و می گوید «فقط قصاص؛ ما رضایت نمی دهیم.»

وکیل ستایش:جلسه برای میزان مهرالمثل بود


عسگر قاسمی آقباش، وکیل خانواده ستایش درباره جلسه دادگاهی که دیروز برگزار شد به «اعتماد» گفت:این جلسه دادگاه برای رسیدگی به میزان ارش البکاره و مهرالمثلی است که باید به عنوان خسارت به خانواده ستایش تعلق بگیرد. مبلغی که خانواده قاتل باید برای مهرالمثل پرداخت کنند بر اساس میزان مبلغ مهریه ای است که در آن خانواده برای دختران در نظر گرفته می شود. مثلا ما می پرسیم که دختر عموهای ستایش هنگام ازدواج چقدر مهریه گرفته اند و ما بر اساس آن مهرالمثل را مشخص می کنیم. در مورد مبلغ ارش البکاره هم معمولا به اندازه دیه نفس است اما باز هم در هر پرونده به صورت جداگانه بررسی می شود.

قاضی پرونده:محکومیت قطعی شد


قاضی رحمانی که به جلسه دیروز دادگاه رسیدگی کرد به «اعتماد» گفت:بحث های حقوقی محکومیت قطعی شده است. اما در این جلسه میزان خسارتی که خانواده قاتل برای آسیب زدن به مقتول که به صورت ارش البکاره و مهرالمثل است باید پرداخت کنند، مطرح
می شود.


قرار است میزان مبالغ این خسارت ها توسط کارشناس ها در ماه های آینده مشخص شود. پیش از این متهم در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه و به یک بار قصاص به جرم قتل، یک بار اعدام به جرم تجاوز به عنف و پرداخت دیه به جرم جنایت بر میت محکوم شد. حکم صادره در دیوان عالی کشور مهر تایید خورده و در انتظار تایید رییس قوه قضاییه بود که اولیای دم دریافت ارش البکاره و مهرالمثل را مطرح کردند.

درخواست مادر قاتل ستایش برای اعدام نکردن پسرش

درخواست مادر قاتل ستایش برای اعدام نکردن پسرش
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 15
برگرفته از اعتماد -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 14 1
نظر کاربران
تینا

تینا

چه سرنوشته غم انگیزی...کاش بخشیده بشه تا بتونه توبه کنه این پسر در سن خیلی کم این جرم رو کرد ای کاش در تربیت یا نطارت بر رفتارش دقت بیشتری میشد خدا به خانواده ی هردو صبر عنایت کنه

پاسخ دادن 16 2
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف