نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت برخی اعضای بدن که می توان بدون آنها زنده ماند!
اعضای بدن ، برداشتن اعضای بدن
اعضای بدن با هماهنگی و وابستگی به یکدیگر فعالیت می کنند اما گاهی به دلیل بروز اختلال و بیماری های خاص می توان بخشی و یا عضوی را از بدن خارج کرد و به زندگی طبیعی ادامه داد.

بخش هایی از اعضای بدن که می توان بدون ان هم زنده ماند

شاید برایتان عجیب باشد ولی واقعیتی است که در راز خلقت خداوند و پیشرفت امروزی علم آن را ثابت می کند ، اینکه انسان می تواند بدون وجود عضوی از بدن زندگی کند . حضور تمام اعضای بدن اهمیت خاص دارد اما در شرایط خاص پزشکان می توانند بخشی از ان را از بدن انسان زنده جدا کنند.

همه می دانیم که برداشتن آپاندیس مشکل حادی برای بدن ایجاد نمی کند. اما برخی دیگر از بخش های درونی بدن هم هستند که بدون آنها می توان به زندگی ادامه داد:

طحال
در صورت پارگی طحال، باید این عضو بدن برداشته شود. حال اگر هیچ مشکل دیگری در بدن وجود نداشته باشد، سایر اندام های بدن کارهای طحال را انجام خواهند داد اما از آنجائیکه طحال به بدن در مقابله با عفونت کمک می کند بیمار در معرض ریسک بالای بیماری قرار می گیرد. در چنین مواقعی زدن واکسن، نظیر واکسن آنفولانزا، می تواند کمک کننده باشد.

یک ریه
به گفته محققان، زندگی تنها با یک ریه یا یک و نیم ریه تفاوت چندانی با زندگی با دو ریه ندارد. مشاهدات نشان می دهد افرادی که با عمل جراحی یک ریه شان را برداشته اند توانسته اند 70 تا 80 درصد عملکرد تنفسشان را حفظ کنند. در این مواقع، معمولا ریه باقیمانده برای جبران ریه از دست رفته، زودتر منبسط شده و روند عملکرد را تسریع می کند.

یک کلیه
فردی که یک کلیه اش را از دست داده می تواند تا سال ها با یک کلیه دیگر زنده بماند. در بلندمدت ممکن است در عملکرد کلیه کمی مشکل ایجاد شده یا فرد مبتلا به فشارخون بالا شود، اما در مجموع یک کلیه سالم می تواند همانند دو کلیه هم به خوبی کار کند.

اعضای بدن

زندگی بدون بعضی از اعضای بدن هم ممکن است

غده تیروئید که در گردن قرار دارد بر رشد، نمو، متابولیسم و سایر عملکردها کنترل دارد. طبق اعلام انجمن تیروئید آمریکا، در افرادی که غده ی تیروئیدشان برداشته می شود فرد می تواند سال ها تحت درمان با هورمون تیروئید بوده و به زندگی اش ادامه دهد.
 
معده و روده کوچک
امکان دارد کل معده برداشته شود و در عوض مری، گلو را مستقیماً به روده کوچک وصل کند. بعد از دوره بهبود فرد باید وعده های غذایی کوچک بخورد و به خاطر عدم جذب ویتامین های کافی، مکمل مصرف کند. نتایج مشابه در مورد برداشتن کامل یا جزئی روده کوچک هم وجود دارد.

روده بزرگ
زمانی که روده بزرگ برداشته می شود ممکن است جراح برای دفع مدفوع، سوراخی در قسمت شکم ایجاد کرده و کیسه ای به آن برای جمع آوری مدفوع وصل شود. معمولا این کیسه ها به اندازه یک کف دست هستند. به این عمل جراحی کولوستومی گفته می شود.
 

 

برخی اعضای بدن که می توان بدون آنها زنده ماند!

برخی اعضای بدن که می توان بدون آنها زنده ماند!
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8
برگرفته از جام جم /ن
این مطلب مفید بود ؟ 7 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف