نمناک اخباراقتصاد اعلام رسمی قیمت جدید خودرو تا عصر امروز
ایران خودرو و سایپا هر کدام براساس فرمول قیمت گذاری شورای رقابت، سه سناریوی قیمتی به این شورا ارائه کرده اند که قرار است در جلسه امروز یکشنبه، یکی از این سناریوها نهایی و برای اعلام عمومی اطلاع رسانی شود.
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1392

'در جلسه نهایی امروز یکشنبه خودروسازان با رئیس شورای رقابت، قیمت جدید خودروها تائید و رسما اعلام خواهد شد. قرار است جلسه نهایی خودروسازان بزرگ کشور با رئیس شورای رقابت برای تعیین قیمت خودروها تا لحظاتی دیگر آغاز شود.
جمشید پژویان رئیس شورای رقابت درباره ارائه قیمت جدید خودروها به شورای رقابت توسط خودروسازان بزرگ کشور گفت:نکات جزئی در خصوص اجرایی شدن کامل قیمتهای تعیین شده در خصوص خودرو باقی مانده بود که مدیران عامل شرکت های خودروساز طی جلسات برگزار شده، مقرر شد مدارک مربوطه را به شورای رقابت ارائه کنند که این کار را انجام دادند و اجرای نهایی قیمتهای جدید خودرو از یکشنبه توسط شرکتهای خودروساز اجرا می شود.
بازار خودرو پس از گذشت بیش از دوماه بلاتکلیفی، می رود از امروز یکشنبه، رونق گذشته خود را بازیابد؛ بازاری که در این دوران با توقف نسبی خرید و فروش، خودروسازان را در وضعیت نامناسبی قرار داده است.
پپیش از این، جمشید پژویان از تعیین شاخص های فرمول قیمت خودرو براساس متوسط تورم 53.26 درصدی این صنعت خبر داده و گفته بود:تورم بخشی خودروهای کم تیراژ (به جز پراید، پژو، سمند و تیبا) معادل 53.26 درصد در نظر گرفته شده، ضمن اینکه برای چهار مدل خودروی پرتیراژ به طور مشخص تورم بخشی مشخص شده که در همین حدود است.
در همین حال، تورم بخشی پراید 131 با فرمان هیدرولیک بدون کیسه هوا 50.8 درصد، تیبا با فرمان هیدرولیک و کیسه هوا 52.1 درصد، سمند ال ایکس EF7 بنزینی با کیسه هوا 53.3 درصد، تیبا با فرمان هیدرولیک و کیسه هوا 52.1 درصد، پژو 405 با ترمز ضدقفل و کیسه هوا 59.7 درصد و رانا 49.4 درصد اعلام شده است.
شورای رقابت دستورالعمل تعیین قیمت خودروهای ساخت داخل در هر سال را در جلسه اول اردیبهشت ماه خود به ترتیب زیر تصویب کرد:
بهای هر نوع خودرو در هر سال معادل خواهد بود با بهای آن خودرو در فروردین ماه سال قبل به اضافه حاصل ضرب بهای همان خودرو در فروردین ماه سال قبل در حاصل جمع نرخ تورم سالانه همان خودرو و 50 درصد تغییر شاخص کیفیت همان خودرو در طول سال تقسیم بر بدترین شاخص کیفیت در سال قبل منهای عدد ثابت 2 درصد بهای همان خودرو در فروردین ماه سال قبل ( بهره وری مورد انتظار).


1-pt= قیمت هر نوع خودرو در ابتدای سال پیشین
pt= قیمت هر نوع خودرو در سال مورد عمل
dz=تغییر شاخص کیفیت همان خودرو در طول سال تقسیم بر بدترین شاخص کیفیت پایین ترین کیفیت گروه خودروها در سال پیشین بر اساس اعلام موسسه ملی استاندارد.
d=نرخ تورم سالانه تولید همان خودرو در طول یکسال بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
%2 بهره وری سالانه مورد انتظار از خودرو سازان نسبت به سال پیشین'

اعلام رسمی قیمت جدید خودرو تا عصر امروز

اعلام رسمی قیمت جدید خودرو تا عصر امروز
: امتیاز : 3.1 تعداد رای : 8
برگرفته از mehrnews.com
این مطلب مفید بود ؟
5 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف