نمناک اخباراقتصاد اعلام شاخص تورم خودرو توسط بانک مرکزی
شاخ تورم در بخش خودرو بر اساس مدل های مختلف از سوی بانک مرکزی بین 30 تا 60 درصد اعلام شد که این شاخص مربوط به نیمه دوم سال 91 می باشد و از نظر خودروسازان این شاخص قابل قبول نیست.
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1392

'داوود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان درباره شاخص تورم خودرو گفت:بانک مرکزی شاخص تورم بخش خودرو را برای نیمه دوم سال 91 یعنی از شهریور تا بهمن ماه اعلام کرده است، طبق اعلام بانک مرکزی، شاخص تورم تولید مدل های مختلف خودرو در این مدت بین 30 تا 60 درصد است که از نظر ما قابل قبول نیست.
میرخانی ادامه داد:این شاخص مربوط به 6 ماهه دوم سال گذشته است، در حالی که باید شاخص تورم کل سال مشخص شود، از سویی شاخص تورم تولیدکننده در سال 91 نسبت به سال 90 بیش از 50 درصد بوده است، چطور ممکن است شاخص تورم خودرو بین 30 تا 60 درصد باشد.
وی تصریح کرد:سال مبنا در قیمت گذاری خودرو، اشتباه تعیین شده و در سال گذشته سازمان حمایت به جای موافقت با افزایش 30 درصدی قیمت خودرو تنها با 6 درصد آن موافقت کرد، به همین دلیل قیمت های مبنا نرخ های صحیحی نیست.
مشاور انجمن خودروسازان ادامه داد:ای کاش شورای رقابت پیش از ورود به قیمت گذاری خودرو در این زمینه، روش کار را مشخص می کرد نه اینکه حدود 2 ماه صنعت خودروسازی را معطل خود نگه دارد.
مهدی غضنفری، وزیر صنعت روز گذشته با انتقاد از عملکرد شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو، با انتقاد از عملکرد شورای رقابت در تعیین فرمول قیمت گذاری خودرو، ورود رئیس جمهور به موضوع قیمت گذاری خودرو را خواستار شده و گفته است:این روزها همگان در مورد خودرو و خودروسازان سخن می گویند و مسائل مربوط به تولید و قیمت گذاری همچنان خبرساز است، این در حالی است که ناگفته پیداست این صنعت در آستانه بحران قرار گرفته است.
وی گفته بود:در دو ماه گذشته، هنوز ابعاد کار به وضوح مشخص نیست، وقتی شورای رقابت از خودرو ساز می پرسد چرا قیمت فلان خودرو بالاست او لیست بلند و بالایی از قیمت قطعاتی را نشان می دهد که گران شده است. اگر شما لیست او را بپذیرید کار بیشتری باقی نمی ماند، یعنی قیمت خودرو همان است.'

اعلام شاخص تورم خودرو توسط بانک مرکزی

اعلام شاخص تورم خودرو توسط بانک مرکزی
: امتیاز : 2.5 تعداد رای : 2
برگرفته از qudsonline.ir
این مطلب مفید بود ؟
1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف