نمناک ورزشگوناگون مراسم “افتتاحیه المپیک ریو” 2016 + فیلم
افتتاحیه المپیک ریو ، المپیک ریو
مراسم “افتتاحیه المپیک ریو” 2016 ساعت 8 شب به وقت محلی و 3:30 به وقت تهران در ورزشگاه ماراکانا برگزار شد.
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395

جزئیات مراسم افتتاحیه المپیک ریو 2016

مراسم افتتاحیه المپیک ریو ساعت ٨ شب به وقت محلی و ساعت ٣:٣٠ بامداد تهران آغاز شد.

کاروان ایران ساعت 05:08 بامداد به مدت 20 ثانیه در مراسم افتتاحیه رژه رفتند.

مراسم افتتاحیه المپیک ریو در ورزشگاه مشهور ماراکانا برگزار شد، استادیومی که آخرین بار شاهد قهرمانی تیم فوتبال آلمان در جام جهانی 2014 بوده است. در مسابقات المپیک 2016 ریو ورزشکاران 207 کشور حضور دارند که شامل 11 هزار نفر خواهند شد. با این حال تعداد کمتری از این جمع در افتتاحیه المپیک شرکت خواهند کرد.

* ورزشگاه ماراکانا؛ 74738 نفر گنجایش دارد
* کارگردانی مراسم افتتاحیه به فرناندو میرلس و دانیلا توماس تهیه کننده سینما واگذار شده است. این مراسم 4 ساعت به طول انجامید.
* اولین کشوری که رژه المپیک را افتتاح کرد یونان بود و سپس کشورها براساس الفبای لاتین پشت سر هم رژه رفتند.
* آخرین کشوری که در مسابقات المپیک رژه رفت پیش از برزیل میزبان کشور زیمباوه بود.
* جودی دنچ شعری را از یک نویسنده برزیلی خواند.
* وزیر ورزش ایران که علاقه چندانی به حضور در سفرهای خارجی از خود نشان نداده است، در مراسم افتتاحیه حضور ندارد.

*به اعلام کمیته برگزاری مسابقه ها، سهم هر کشور از پخش تلویزیونی افتتاحیه 20 ثانیه ست و برزیل میزبان با 44 ثانیه بیشترین سهم رو دارد .

در این بازی ها بیش از 10 هزار ورزشکار از 206 کشور جهان حضور دارند.

ساعت افتتاحیه المپیک ریو

زمان مراسم افتتاحیه المپیک ریو در کشورهای مختلف جهان

* پرچمداران

 

در بین ورزشکارانی که امروز پرچم کشورشان را در دست خواهند گرفت، چهره های مشهوری حضور دارند. ستاره هایی مثل اندی ماری (تنیس ـ انگلیس)، مایکل فلپس(شناگر ـ آمریکا)، آبینا بندرا ( تیرانداز ـ هندوستان)، رافائل نادال (تنیس ـ اسپانیا)، سرگی تت یوخیم (والیبال ـ روسیه)، فدریکا پیگرینی (شناگر ـ ایتالیا)، جان اوبی میکل (فوتبال ـ نیجریه)، یانه مارکرز (پنجگانه ـ برزیل).
زهرا نعمتی پرچم دار ایران است. پرچم دار کاروان افغانستان هم کیمیا یوسفی است دختری که تنها چهره المپیکی افغانستان در رقابت های ریودوژانیرو است.

رژه تیم های حاضر در المپیک ریو

در این افتتاحیه زیبا که برخلاف ادعاهای میزبان اصلا کم خرج نبود، اتفاقات ریز و درشت زیادی افتاد که در ادامه می خوانید اما در بیرون ورزشگاه ماراکانا، شورش بزرگی از معترضین به میزبانی پرهزینه برزیل برپا شد که پلیس ریو با کمک ارتش این کشور مشغول سرکوب آن شد.

 کاروان های ورزشی کشورهای مختلف از جایگاه مخصوص عبور کردند. در این بین کاروان ورزشی ایران با نام "امام رضا (ع)" و با پرچمداری زهرا نعمتی از مقابل جایگاه عبور کرد. ورزشکاران و اعضای کاروان کشورمان هنگام رژه برای تماشاگران دست تکان می دادند و برخی دیگر نیز مشغول عکس برداری و فیلم برداری از این لحظات بودند تا به یادگار نگه دارند.
 
کاروان ایران در المپیک ریو

زهرا نعمتی پرچم دار ایران در المپیک 2016

 از نکات دیگر مراسم افتتاحیه غیبت الهه احمدی و نجمه خدمتی در مراسم رژه کاروان است. این دو به دلیل تمرین و مسابقه فردا در افتتاحیه شرکت نکردند. همچنین تحویل نشدن لباس فرم رژه به امیر خوش خبر سرپرست تیم ملی والیبال، باعث ناراحتی و گله سعید معروف شد. گفته می شود به همین دلیل سعید معروف، محمد موسوی و شهرام محمودی سه بازیکن تیم ملی والیبال ایران از دهکده بازی ها و توسط تبلت مراسم رژه کاروان ورزشی را تماشا کردند.
 
کاروان ایران در المپیک ریو

رژه کاروان ایران در افتتاحیه المپیک برزیل

 
یکی از نکات شاخص این مراسم حضور کم تعداد روسای جمهور و مقامات بلندپایه در این دوره است که به نظر می رسد وضعیت نامساعد سیاسی در کشور برزیل است باعث شده روسای جمهور رغبت زیادی برای حضور در این مراسم نشان ندهند.
 
* مراسم رژه طبق سنوات گذشته با عبور کاروان یونان از مسیر تعیین شده آغاز شد. سپس کاروان کوچک افغانستان وارد استادیوم شد. در ادامه ورزشکاران آفریقای جنوبی با انرژی خاصی وارد محیط رژه شدند.
 
* افزایش درجه حرارت کره زمین و آب شدن یخ‎های قطبی در ورزشگاه به نمایش آمد. از این موضوع به عنوان خطری جدی برای بشریت در مراسم افتتاحیه یاد شد. همچنین در تصاویر، زیر آب رفتن قسمتی از برخی شهرهای دنیا که مجاور اقیانوس‏‎ها هستند به نمایش گذاشته شد.
 
* در این مراسم تاکید زیادی به زمین سبز و حفاظت از محیط زیست کره خاکی شد. نور پردازی و استفاده از رنگ سبز بارها و بارها در افتتاحیه تکرار شد. در کنار پرچمداران تمامی کاروان‎ها، کودکی با یک گیاه کوچک به نشانه حفاظت از محیط زیست حضور داشت. این موضوع رازی بود که برزیلی‎ها گفته بودند در مراسم افتتاحیه از آن رمزگشایی می‎شود.
 
*کاروان کشور آمریکا در شرایطی در مراسم رژه بازی های المپیک 20016 حاضر شد که در میان ورزشکاران و همراهان این کاروان یک بانو با حجاب حاضر بود.ابتهاج محمد، بانوی شمشیرباز آمریکایی پیشتر اعلام کرده بود به دلیل محجبه بودن در آمریکا با محدودیت هایی مواجه است.
 
* توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک ایستاده برای تیم‎های رژه رونده دست تکان می‎‎داد. این موضوع خصوصا هنگام رژه کاروان کشور آلمان نمود بیشتری داشت.
 
* ورزشکاران پس از رژه از مقابل جایگاه به سمت استندی که در کنار ورزشگاه تعبیه شده بود می رفتند و دانه های قهوه را به صورت نمادین در این استند می کاشتند که جلوه دیگر از شعار بازی ها که اشاره به المپیک سبز دارد، بود.
 
* کاروان کشور جیبوتی با لباسی عجیب در مراسم رژه حاضر شد که تعجب همگان را به همراه داشت. مردان کاروان کم تعداد جیبوتی با دامن سنتی در مراسم رژه رفتند.
 
* به هنگام رژه کاروان تیم مصر، یکی از ورزشکاران این کشور پرچم عربستان را در دست داشت و آن را به طرز عجیبی تکان می داد! این برخلاف قوانین مسابقات است و مشخص نیست این حرکت سیاسی بوده یا در لحظه آخر و با خرید یکی از ورزشکاران مصری توسط سعودی ها رخ داده است.
 
* کاروان تیم اسپانیا با پرچمداری رافائل نادال تنیسور مشهور از مقابل جایگاه رژه رفت. نادال با لبخندی بر لب به شدت مورد توجه عکاسان و دوربین های تلویزیونی قرار گرفت. همچنین ورزشکاران کاروان اسپانیا به هنگام رژه کلا ه های خود را از سر برداشته با تکان دادن آن به ابراز احساسات تماشاگران پاسخ دادند.
 
* کاروان پرتعداد چین به عنوان قهرمان بلامنازع رقابت های المپیک بسیار طول و دراز بود و از تعداد قابل توجه ای ورزشکار تشکیل می شد که با استقبال تماشاگران روبرو شد.
 
*کاروان آمریکا با پرچمداری مایکل فلیپس نابغه شنای دنیا وارد استادیوم ماراکانا شد و به هنگام رژه از مقابل جایگاه ویژه با استقبال جان کری وزیر امور خارجه کشور آمریکا روبرو شد. کری به هنگام رژه ورزشکاران کشورش با گوشی تلفن همراه خود فیلم برداری می کرد.
 
فهرست مهمانان حاضر در مراسم افتتاحیه المپیک ریو
 
آنتونیو مارتی، نخست وزیر آندورا
 
مانوئل وینسته، معاون رییس جمهور آنگولا
 
مائوریسیو ماکری، رییس جمهور آرژانتین
 
پیتر کوگرو، معاون وزیر استرالیا
 
یعقوب ایبوف، معاون نخست وزیر آذربایجان
 
فیلیپ و ماتیلدا، پادشاه و ملکه بلژیک
 
اوگین واگنچوک، شاهزاده بوتان
 
دیوید جانستون، معاون وزیر کانادا
 
لیو یاندونگ، معاون وزیر کشور چین
 
هائه چوی، معاون رییس جمهور کره شمالی
 
فردریک، شاهزاده دانمارک
 
آندج کیسکا، رییس جمهور اسلواکی
 
جان کری، وزیرامور خارجه آمریکا
 
ورکه باین ماراما، نخست وزیر فیجی
 
فرانسیس اولاند، رییس جمهور فرانسه
 
گئورگی مارگولاشویلی، رییس جمهور گرجستان
 
یانوس آدر، رییس جمهور مجارستان
 
متئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا
 
فیصل بن الحسین، شاهزاده اردن
 
داریا گریباسکاته، رییس جمهور لیتوانی
 
ویلم الکساندر، پادشاه هلند
 
هوراسیو کارتف، رییس جمهور پاراگوئه
 
مارسلو دسوزا، رییس جمهور پرتغال
 
شاهزاده بریتانیا
 
میلوس زمان، رییس جمهور چک
 
تومیسلاو نیکولیچ، رییس جمهور صربستان
 
به همراه بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد

فیلم افتتاحیه زیبای المپیک ریو 2016

افتتاحیه المپیک ریو ، فیلم و عکس های مراسم افتتاحیه المپیک ریو

مراسم “افتتاحیه المپیک ریو” 2016 + فیلم
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 59
منبع : نمناک - /م
این مطلب مفید بود ؟ 45 14
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف