افراد مسن
تحقیقات نشان داده است که فشار پایین در افراد مسن نشانه مرگ زودرس است و متخصصان در این آزمایش به بررسی پرونده پزشکی 46 هزار انگلیسی پرداختند.

خطرات فشار خون پایین در افراد مسن

تخصصان در آزمایشی تازه بر یکی از علایم مرگ زودرس در افراد مسن تاکید کردند. با استناد به مقاله منتشر شده در مجله «جاما اینترنال مدیسن»، فشار پایین در افراد مسن به احتمال زیاد گویای وقوع مرگ در نزدیک ترین زمان است.

متخصصان در این آزمایش به بررسی پرونده پزشکی 46 هزار انگلیسی پرداختند که در سن 60 و بالاتر درگذشتند. در طول بررسی ها اطلاعات مربوط به بیماری های قلب و عروق و سیستم عصبی بیماران و اطلاعات درباره افراد تندرست درنظر گرفته شده بود.

در نهایت مشخص شد که در هر دو گروه افت تدریجی فشار به طور متوسط 14 سال قبل از مرگ مشاهده شده است و در دو سال آخر قبل از مرگ بیشتر بوده است.

علائم و نشانه های پایین بودن فشار خون

در صورتی که شخص بر اثر یک بیماری زمینه ای به فشار خون پایین دچار شده باشد، علائم پایین آمدن فشار خون، به بیماری او بستگی دارد. شایع ترین علائم عمومی فشار خون پایین عبارتند از:
- سبکی سر
- سرگیجه
- غش کردن(سنکوپ)

افراد مسن

نشانه های مرگ در افراد مسن

علائم فشار خون پایین که بر اثر بیماری های زمینه ای ایجاد می شود عبارتند از:

-کاهش فشار خون وضعیتی (هیپوتانسیون وضعیتی):برخی اوقات، تغییر حالت بدن از خوابیده یا نشسته به ایستاده، موجب بروز علائم فشار خون پایین می شود. اگر فشار خون شخص از قبل پایین بوده باشد، ایستادن شخص، وضعیت را بدتر می کند. کاهش فشار خون وضعیتی به حالتی گفته می شود که در آن به علت پایین بودن فشار خون، با ایستادن شخص، علائمی مانند سبکی، سرگیجه و غش کردن (سنکوپ یا از حال رفتن) ایجاد می شود.

-بیماری قلبی:بر اثر پایین بودن فشار خون و نرسیدن خون به عروق کرونری (عروقی که به عضلات قلب خونرسانی می کنند) ممکن است شخص دچار علائمی مانند درد قفسه سینه (یکی از علائم آنژین صدری ) یا حتی حمله قلبی شود.
- بیماری کلیوی
- شوک

علل فشار خون پایین

هر مساله ای که باعث کاهش حجم خون شود، باعث کم شدن حجم خروجی قلب (میزان خون پمپاژ شده توسط قلب) می شود. شایع ترین علت فشار خون پایین، مصرف برخی داروهای خاص می باشد.
- کم شدن آب بدن یا دی هیدراته، اغلب در بین افرادی شایع است که به مدت طولانی حالت تهوع، استفراغ یا اسهال داشته اند یا ورزش پرفشاری انجام داده اند که موجب شده خون بیشتر به سمت عضلات کشیده شود و کمتر به ارگان های بدن برسد.
- خونریزی متوسط یا شدید می تواند به سرعت ذخیره ی خون بدن را کم کند و باعث کاهش فشار خون یا هیپوتانسیون وضعیتی شود.
- التهاب شدید ارگان های داخلی بدن، مانند پانکراتیت حاد، می تواند باعث کاهش فشار خون شود.

نشانه مرگ زودرس در افراد مسن چیست؟

45
این مطلب مفید بود ؟41
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایسنا،دکترقلب/ی
برچسب :
وبگردی