روزهایی که احتمال بارداری شما بیشتر است

کد مطلب : 30573تعداد نظرات : 5 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
احتمال بارداری در زمان پریود نزدیک به صفر است ولی در دوره تخمک گذاری شانس باروری بسیار بالاست و زمان خوبی برای اقدام زوجین می باشد.

 در چه روزهایی احتمال بارداری بیشتر است؟

هنگام تلاش برای باردار شدن، فهمیدن این که زمان تخمک گذاری چه زمانی است و زمانی که فرد درصد بارداری بالا تری دارد، می تواند مفید باشد. برخی افراد ممکن است بخواهند بهترین زمان باروری خود را بدانند تا از بارداری جلوگیری کنند.

زن ها در یک یا دو روز تخمک گذاری درصد باروری بیشتری دارند، که تخمدان ها یک تخمک را آزاد می کند اما ممکن است در روزهایی که به تخمک گذاری منجر می شود، باردار شویم . چون اسپرم می تواند چندین روز در بدن زن زنده بماند در این بخش از نمناک چگونگی محاسبه این پنجره باربری برای کمک و یا اجتناب از لقاح را شرح می دهیم.

روزهایی که احتمال و شانس بارداری بیشتر است!

چرخه قاعدگی:

متوسط سیکل قاعدگی هر فرد بین روز 28 تا 32 ام است. برخی افراد دارای چرخه های کوتاه تری هستند، در حالی که برخی دیگر دوره بسیار طولانی تری دارند.اولین روز از دوره قاعدگی، اولین روز چرخه قاعدگی شان در نظر گرفته می شود.دوره آن ها معمولاً از 3 تا 7 روز طول می کشد.

تغییرات در چرخه قاعدگی معمولاً در مرحله فولیکولار اتفاق می افتد که قبل از تخمک گذاری می باشد.فاز لوتئال که از تخمک گذاری تا دوره بعدی رخ می دهد، معمولاً 14 روز طول می کشد.

بارداری در پریود

احتمال بارداری در کدام روزها بیشتر است؟

تخمک گذاری و احتمال بارداری:

تخمک گذاری یک تخمک از یکی از تخمدان ها است. بعد از رها شدن، تخمک به سمت لوله فالوپ حرکت می کند که در آنجا 24 ساعت یا بیشتر می ماند.بارداری در صورتی رخ می دهد که اسپرم به لوله فالوپ برود و تخمک را در طول این زمان بارور کند. اگر اسپرم بارور نشود، تخمک به سمت رحم حرکت می کند و می شکند و آماده می شود بدن را در طول دوره قاعدگی بعدی ترک کند.

محاسبه تخمک گذاری:

طبق گفته متخصص زنان و زایمان، تخمک گذاری در حدود 14 روز پیش از آنکه یک نفر انتظار داشته باشد که دوره پریودی بعدی خود را داشته باشد، رخ می دهد.اکثر زنان بین روزهای 11 تا 21 روز از این چرخه تخمک گذاری می کنند. اولین روز از آخرین دوران قاعدگی (lmp) روز 1 از این چرخه است.

تخمک گذاری همیشه در یک روز در هر ماه رخ نمی دهد و می تواند تا یک روز یا بیشتر از روز مورد انتظار تغییر کند.پزشکان این بخش از چرخه را در زمان تخمک گذاری به این دلیل می نامند که شانس بارداری در این زمان بالاترین میزان را دارد.

اما دریچه ی حاصلخیز آن ها چند روز قبل از تخمک گذاری آغاز می شود، زیرا اسپرم می تواند تا 5 روز در بدن زن زنده بماند. بنابراین، حتی اگر یک زن در روز 14 یا 15 روز رابطه جنسی نداشته باشد، اگر آن ها در روزه ای 9 تا 13 رابطه جنسی بدون محافظ داشته باشند، ممکن است باردار شود.

مطالعه ای که در مجله تولید مثل انسانی منتشر شد به داده های مربوط به زنان باردار 5، 830 نگاه کرد.محققان دریافتند که احتمال اینکه یک فرد باردار شود، به سرعت 7 روز پس از lmp افزایش می یابد. این احتمال بارداری در 15 روز بالاتر است و تا 25 روز به صفر باز می گردد.

بیشترین میزان باروری در زمان های:

  • 2 درصد در روز 4 از چرخه خود
  • 58 درصد در روز دوازدهم از چرخه خود
  • 5 درصد در روز 21 از چرخه خود

این تحقیق همچنین گزارش می دهد که زنان مسن تر با چرخه های منظم تمایل به درک قبلی در چرخه خود دارند. لازم به ذکر است که این یافته ها فقط باید به عنوان راهنما عمل کنند، چرا که هر فرد و هر چرخه متفاوت است.

این می تواند برای فرد مفید باشد تا چرخه ماهانه خود را نمودار کند و از نشانه های تخمک گذاری برای کمک به تعیین دقیق روز تخمک گذاری در هر ماه توجه داشته باشد.

چرخه ماهانه

شانس و احتمال بارداری در چه روزهایی زیاد و چه روزهایی کم است؟

احتمال بارداری بیشتر در روزهای تخمک گذاری

علائم تخمک گذاری:

پیگیری علائم تخمک گذاری می تواند به فرد در تعیین روز دقیق آن ها در هر ماه کمک کند.

نشانه ها عبارتند از:

-قسمت نرم در قسمت تحتانی شکم

-خیس تر، روشن تر شدن ترشخات لغزنده تر واژینال شبیه به سفیده تخم مرغ،

-میل جنسی بالاتر

برخی از این نشانه ها، مانند دمای بدن اساسی بعد از زمان تخمک گذاری، به تغییر ادامه خواهند داد به همین دلیل، فرد نباید از دما برای پیش بینی افزایش باروری خود استفاده کند.

ممکن است برای کسی مفید باشد که نشانه ها را در عرض چند ماه دنبال کند تا ایده ای از وضعیت طبیعی بدن خود پیدا کند اما باید به خاطر داشته باشند که چندین متغیر وجود دارد و زمان تخمک گذاری می تواند تغییر کند، ماه به ماه.

گزینه دیگر استفاده از کیت پیش بینی کننده تخمک گذاری یا نظارت بر باروری است. کمک باروری میزان هورمون های خاصی را در ادرار برای تعیین روز تخمک گذاری در هر ماه اندازه گیری می کند.

برخی از وسایل همچنین روزه ای اوج باروری را شناسایی می کنند.

جدول زیر یک چرخه قاعدگی معمول را خلاصه می کند و این که فرد چقدر می تواند در هر مرحله باشد:

باروری مرحله چرخه

1 - 7 روز قاعدگی کمترین احتمال باروری

8 - 9 پس از قاعدگی احتمال باروری متوسط است

10 - 14 در دوران تخمک گذاری بیشترین باروری ممکن

15 - 16 بعد از تخمک گذاری ممکن برای باردار شدن

17 - 28 ضخیم شدن پوشش رحمی باروری کم تر - بعید به نظر می رسد که بارداری رخ دهد

شانس شما برای باردار شدن در هر روز از ماه:

زمانی که رابطه جنسی با مهم ترین روزهای تخمک گذاری همراه می شود، شانس بارداری را افزایش خواهید داد. هر مرحله از چرخه خود را بشناسید تا سریع تر باردار شوید ، برای باردار شدن باید به دنبال نقاط ویژه ای از چرخه باروری خود باشید.

احتمال باروری

بالا بردن احتمال بارداری با اقدام در روز مناسب

احتمال باردار شدن در زمان پریود:

در اصل، قاعدگی ریزش ماهانه آندومتر، غشای داخلی رحم است.

برای اغلب زنان این مدت بین سه تا و هفت روز طول می کشد. در روز سوم، سطوح پروژسترون و استروژن در حال افزایش هستند و بر روی بازسازی آندومتر کار می کنند.

در حدود روز چهارم، فولیکول شروع به رشد می کند، این یعنی تخمدان شروع به آماده سازی تخمک برای رها سازی می کند. مگر اینکه تخمک گذاری خیلی زودی داشته باشید (زمان متوسط برای تخمک گذاری 14 روز قبل از شروع پریود است)، شانس کمی وجود دارد که اسپرم مرد شما در طی این مرحله از چرخه شما باعث بارداری شما شود.

شانس بارداری شما:تقریباً صفر.

برای داشتن رابطه جنسی مضر نیست، و برخی از زنان آن را زمان خوبی می دانند که باردار نیستند و می توانند کمی استراحت کنند.

دکتر کلی پاگیداس متخصص باروری در مرکز تولید مثل و باروری می گوید:" من توصیه می کنم که هر هفته دو تا سه بار رابطه جنسی داشته باشید، اما یک روز در میان، اگر بتوانید هم خوب است - کمی پس از آن که پریودتان تمام شد شروع کنید تا امکان باروری خود را تحت پوشش قرار دهید.

دلیل:

در حدود هفت روز از سیکل تان، ، شما متوجه ترشحات واژینالی خواهید شد که به نظر کمی قابل ارتجاع به نظر می رسد. در عرض چند روز، رنگش سفید و کرم می شود و نشانه این است که باروری شما یک بار دیگر باز می گردد.

این بدان معناست که تخمک آزاد می شود، اما نشانه خوبی است که تخمک گذاری در راه است و مخاط گردنی رحم شما یک محیط مناسب برای اسپرم است.به خاطر داشته باشید که بعد از دوره شما می توانید باردار شوید، حتی اگر هنوز قانع نشده اید.به این خاطر که اسپرم می تواند تا پنج روز دیگر زنده بماند.

یک مطالعه نشان داد افرادی که تنها یک بار در طول این مرحله رابطه جنسی داشتند، حتی چهار تا پنج روز پیش از تخمک گذاری هنوز باردار شده بودند.

احتمال حامله شدن در طی دوره تخمک گذاری:

به زمان خوب برای بارداری خوش آمدید! مهم نیست که دوره های شما چقدر طول می کشد، تخمک گذاری به طور کلی حدود 14 روز قبل از دوره برنامه ریزی بعدی تان آغاز می شود. زمانی که این اتفاق می افتد، دمای بدن شما حدود نیم درجه افزایش می یابد.

اما چنانچه در بخش بارداری نمناک بارها اشاره کرده ایم به خاطر داشته باشید که این اتفاق بعد از آن رخ می دهد که شما قبلاً "تخمک گذاری" کرده باشید، که ممکن است خیلی دیر شود.

دکتر بایر توضیح می دهد:" جایی که کیت ها در آن بسیار مفید است، پس از اینکه مثبت به نظر می رسد، در 24 تا 36 ساعت آینده رابطه جنسی داشته باشد."

یک نشانه خوب دیگر از باروری یک تغییر در ثبات خلط گردن رحم است و شما خواهید دید که ترشح واژن افزایش می یابد و ثبات سفیده تخم مرغ را افزایش می دهد، علامت دادن زمان مناسبی برای ارتباط جنسی داشتن است.

حامله شدن

احتمال بارداری در تخمک گذاری چقدر است؟

احتمال باردار شدن بعد از تخمک گذاری:

هم چنین به عنوان فاز لوتئال شناخته می شود، بخش نهایی چرخه شما حداقل 12 روز و تا 16 است.

پروژسترون شروع به افزایش می کند و اشاره می کند که تخمدان نیاز به آزاد کردن هر گونه تخمک در این ماه ندارد. مخاط گردن شما خشک می شود و پلاگ را برای جلوگیری از ورود اسپرم اضافی به رحم ایجاد می کند.

حدود شش روز طول می کشد تا هر گونه تخم ک بارور شده به رحم خود برود. اگر یک ایمپلنت در بدن شما وجود داشته باشد,شما شروع به دیدن افزایش گونادوتروپین کوریونی انسانی خواهید کرد (hCG), هورمونی که توسط تست های بارداری خانگی در عرض یک هفته اندازه گیری می شود.

فرمولی جالب برای یافت روزی که بیشترین احتمال بارداری وجود دارد

تصور کنید سه دوره متوالی شما به ترتیب 28، 21 و 32 روزه باشد. سیکل قاعدگی خود را برای چند ماه متوالی در نظر بگیرید و آن را به درستی ثبت کنید حالا عدد 11 را از طولانی ترین دوره ماهیانه و عدد 17 را از کوتاهترین دوره ماهیانه کم کنید به اعداد بدست امده توجه کنید ؛ تعداد روزهای مابین این دوعدد، روزهایی هستند که احتمال باردار شدن شما در آنها بیشتر از سایر روزها است.

 

بالا بودن احتمال بارداری و روزهای تخمک گذاری در زنان

روزهایی که احتمال بارداری شما بیشتر است : امتیاز : 4.2 تعداد رای : 134
این مطلب مفید بود ؟11321
منبع : nhs / parents / medicalnewstoday / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
نظرات5 نظر به ثبت رسیده است
زهرا1395-04-10
سلام و خسته نباشید خدمت شما.من یک سالی هست ک ازدواج کردم و الان میخوام اقدام کنم ب بارداری،دوره پریود من 24روزه است.روزه تخمک گذاری دقیقا چ روزی میشه?لطفا راهنماییم کنیم.هرکسی یجور راهنمایی میکنه.ممنون
13167
علی1398-04-24
شما روز ۱۲ سیکل احتمال تخمک گذاریتون زیاده
01
ملسه 1395-06-01
سلام من یک سال و شش ماهه ازدواج کردم جلوگیریمم طبیعی بوده الان نزدیک 4ماه میشه جلو گیری نمیکنم 16روزه ازپریم میگذره اماخبری نیس چندبارفقط لکه بینی داشتم همین تستم دادم مشکوک بود بنظرتون من حامله ام
7535
زهرا 1397-07-23
سلام من الان ۵ماه قصد بارداری کردم ولی هنوز جوابی نگرفتم آزمایش که دادم دکتر گفته‌ هرمون شیر دهی دارین باید چیکار کنم که زودتر باردار شوم بعداین که من امروز صبح قبل‌از این که صبحانه یا چیزی بخورم حالت تهوع گرفتم و یه مقدار خون بالا آوردم میخواستم بدونم ربطی به بارداری داره یا نه
4426
اذر1397-08-23
سلام من ده سال جلو گیری میکنم چه کار کنم که زود حامله بشم
5643
وبگردی