نمناک تکنولوژیکامپیوتر و نرم افزار روش ها ونکات مهم برای افزایش سرعت رایانه
کاهش سرعت رایانه ، کاهش سرعت کامپیوتر
گاهی اوقات هنگام کار با رایانه با افت سرعت رایانه خود وهنگ کردن آن مواجه می شوید و این عمل بسیار برای شما ناخوشایند با توجه به توصیه های ما ازکاهش سرعت رایانه خود دورخواهیدشد.

جلوگیری ازکاهش سرعت رایانه

اشاید تاکنون برای شما این سوال مطرح شده باشد که علت افت ناگهانی سرعت کامپیوتر و کند کار کردن آن چیست و برای بهبود و یا افزایش سرعت آن می بایست چه اقدام و یا اقداماتی را انجام داد ؟ پاسخ به سوال فوق متغیر بوده و ممکن است دلایل متعددی در این رابطه وجود داشته باشد .کاهش سرعت کامپیوتر دلایل متفاوتی دارد که باید به آنها توجه و به صورت مجزا به آنها پرداخته شود. در برخی موارد ممکن است با رعایت برخی نکات ساده در خصوص نحوه نگهداری سیستم مشکل برطرف گردد و در موارد دیگر ممکن است مجبور به ارتقاء سیستم و یا تعویض قطعات مسئله دار گردیم .

برای افزایش سرعت کامپیوترتان باید به نکات زیر توجه کنید:

اجرای دقیق  scan disk 


با اجرای برنامه Scan disk می توان تعداد زیادی از خطاهای موجود بر روی هارد دیسک را برطرف نمود. برنامه فوق بررسی لازم در خصوص وجود اشکالات فیزیکی بر روی هارد دیسک را نیز انجام میدهد. با توجه به ظرفیت هارد دیسک نصب شده بر روی کامپیوترتان، فرآیند بررسی وضعیت هارد دیسک می تواند مدت زمان زیادی بطول بکشد و شما نباید در این فاصله عملیات خاصی را انجام دهید.

سرعت رایانه

کاهش سرعت کامپیوتر

 

حذف فایل های موقت موجود برروی هارددیسک

فایل هایی که معمولا" پس از نصب یک برنامه همچنان بر روی هارد دیسک باقی می مانند را به عنوان فایل های موقت می شناسند پس شما می توانید بدون هیچگونه نگرانی آنها را از سیستم خود حذف کنید.

سرعت رایانه
حذف فایل های موقت
 
 

حذف اصلاعات موجود درCacheبرنامه مرورگر

زمانیکه در اینترنت سایت های مختلفی را مشاهده میکنید برخی از فایل ها که معمولا به صورت عکس و به منظور نمایش صحیح صفحات وب برای شما نمایش داده می شود از طریق مرورگرتان بر روی سیستم شما ذخیره می شوند که به آنها فایل های cache می گویند. این فایل ها یکی از گزینه هایی ناست که برای افزایش سرعت کامپیوترتان باید آنها را حذف کنید.

سرعت رایانه
حذف اطلاعات اضافه 

defrag نمودن فایل های موجود بر روی هارد دیسک:


defrag، سازماندهی فایل های موجود بر روی هارد دیسک را بگونه ای انجام می دهد که بازیابی آنها با سرعت بیشتری امکان پذیر می شود.

سرعت رایانه
بالابردن سرعت کامپیوتر

از یک ویروس یاب قوی کمک بگیرید:

اغلب ویروس های کامپیوتری درصد بالائی از منابع سیستم را استفاده می نمایند . همین موضوع می تواند کاهش کارآئی سیستم را بدنبال داشته باشد . برخی از ویروس ها حتی می توانند باعث از کارافتادن کامل سیستم گردند . به منظور برخورد موثر با ویروس های موجود همواره سعی نمائید که از یک برنامه آنتی ویروس بهنگام شده استفاده کرده و عملیات پویش به منظور یافتن ویروس را در فواصل زمانی خاصی تکرار نمائید

سرعت رایانه
کمک گرفتن از یک ویروس یاب

سیستم تان را از وجود Spyware ها پاک کنید:

تعداد زیادی از وب سایـت ها بدون آگاهی شما اقدام به نصب Spyware بر روی سیستم شما می کنند. یک spyware می تواند صرفا" در حد و اندازه یک کوکی ساده باشد که وب سایت های ملاقات شده توسط شما را در خود ثبت می کند و یا برنامه هائی باشند که امکان دستیابی سایر افراد به کامپیوتر شما را فراهم می نمایند. در این رابطه می توان از برنامه های متعدد Anti Spyware به منظور پویش و برخورد با این نوع برنامه ها استفاده کنید.

برنامه های نصب شده غیرضروری تان را غیر فعال کنید:

تعداد و تنوع برنامه هائی که در زمان راه اندازی سیستم اجراء می شوند از جمله عوامل موثر در کاهش سرعت کامپیوتر است.بهتر است برنامه های غیر ضروری را هیچ گاه بر روی سیستمتان نصب نکنید چراکه هر برنامه پس از نصب درصدی از منابع سیستم شما را استفاده خواهد کرد و در چنین مواردی باید در انتظار کاهش کارآئی سیستم باشید. بخاطر داشته باشید که برای حذف یک برنامه از روی کامپیوتر از برنامه هائی موسوم به Uninstall می بایست استفاده گردد. حذف فولدرهای حاوی برنامه به تنهائی در این رابطه کافی نبوده و اطلاعات مربوط به آنان همچنان در ریجستری باقی خواهد ماند.

رجیستری را پاک کنید:


تنظیمات و اطلاعات مورد نیاز ویندوز و سایر برنامه های نصب شده در رجیستری نگهداری می شوند. از آنجایی که افزایش فرآیندهای نصب و یا Uninstall ممکن است اطلاعات غیرضروری متعددی را در ریجستری باقی بگذارد در چنین مواردی باید برای حذف اطلاعات غیرضروری موجود در ریجستری از برنامه های کاربردی متعددی استفاده کنید.

scan disk
افزایش سرعت رایانه

ایجاد یک فایل Swap با ظرفیت ثابت:

هر یک از نسخه های ویندوز تابع یک رویکرد خاص برای Paging و فایل swap ذخیره شده بر روی هارد دیسک می باشند. پس از اشغال تمامی فضای حافظه اصلی از فایل swap به منظور ذخیره اطلاعات استفاده خواهد شد . اندازه فایل فوق ثابت نبوده و می تواند با توجه به شرایط موجود تغییر نماید. پس از استفاده از تمامی فضای حافظه و ظرفیت اختصاص یافته برای فایل swap ، ویندوز اقدام به افزایش ظرفیت آن می نماید . در صورت تحقق چنین شرایطی سرعت و کارآئی سیستم کاهش پیدا خواهد کرد . برای مشخص نمودن ظرفیت فایل swap می توان از گزینه System موجود در control panel استفاده نمود ( System |Advanced | Performance Settings | Advanced | Virtual memory ) . مثلا" می توان حداقل و حداکثر ظرفیت فایل swap را مشابه و معادل سیصد مگابایت در نظر گرفت .

سرعت رایانه
کاهش سرعت رایانه


درایورهای سیستم :

پیشنهاد می گردد همواره درایورهای مربوط به کارت ویدئو و کنترل کننده IDE بهنگام شده و از جدیدترین درایورهای ارائه شده مرتبط با آنان استفاده گردد .
استفاده از حافظه RAM بیشتر و هارد درایوهائی با 7200 دور در دقیقه ( RPM ) :
حافظه اصلی و هارد درایو دو قطعه اصلی در کامپیوتر می باشند که نسبت به پردازنده دارای سرعت بمراتب کمتری می باشند . افزایش حافظه RAM می تواند اثرات مثبتی را در ارتباط با سرعت اجرای برنامه های کامپیوتری بدنبال داشته باشد . سعی گردد از هارد درایوهائی استفاده گردد که RPM ( دور در دقیقه ) بالائی داشته باشند ( نظیر 7200 دور در دقیقه ) .

آیا در تبدیل سیستم فایل سرعت سیستم افزایش پیدا میکند؟

اگر بر روی سیستم ویندوز 95 نصب شده است ، ویندوز از سیستم فایل FAT 16 استفاده می کند و در صورت تبدیل سیستم فایل فوق به FAT 32 ، سرعت سیستم افزایش نخواهد یافت ولی در نهایت می توان حجم و تعداد فایل هائی را که می توان بر روی هارد دیسک ذخیره نمود را افزایش داد.


زمانیکه تمامی مواردارائه شده در این خبر به حل مشکل کاهش سرعت نگردید ، می توان هارد دیسک را مجددا" فرمت و اقدام به نصب سیستم عامل و سایر نرم افزارهای دلخواه کرد و یا در صورت ضرورت سخت افزار سیستم را ارتقاء داد.

سرعت رایانه ، روش ها ونکات مهم برای افزایش سرعت رایانه

روش ها ونکات مهم برای افزایش سرعت رایانه
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از خبرنگاران جوان/ک.ک
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف