نمناک اخباراقتصاد سرانجام افزایش عیدی کارمندان چه شد؟
عیدی کارمندان ، کارمندان دولت
مرکز پژوهش های مجلس در مورد طرح استفساریه قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت و نحوه تسری آن به کارگران شاغل و مشمولان قانون کار در دستگاههای اجرایی، اظهارنظر کارشناسی را اعلام کرد.
تاریخ انتشار : 1 آبان 1395

عیدی کارمندان افزایش نمی یابد؟

 مرکز پژوهش های مجلس در مورد طرح استفساریه قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت و نحوه تسری آن به کارگران شاغل و مشمولان قانون کار در دستگاههای اجرایی، اظهارنظر کارشناسی را اعلام کرد.

 بر اساس آن، به موجب تفسیر مجلس، دولت موظف است به کارکنان تابع قانون کار شاغل در دستگاههای اجرایی همانند کارگران کارگاههای کار معادل شصت روز آخرین مزد به عنوان عیدی و پاداش پرداخت کند.

در این طرح نمایندگان مجلس بیان داشته اند که به استناد ماده(75) و تبصره 4 ماده(117) قانون مدیریت خدمات کشوری، کارکنان تابع قانون کار شاغل در دستگاههای اجرایی از شمول این قانون و قانون نحوه پرداخت عیدی مصوب 1374/10/20 مستثنی هستند و نظر تفسیری خود را در این زمینه بیان کرده اند. تفسیر و تصمیمی که از منظر مدیریت منابع انسانی، پشتوانه علمی و منطقی لازم برخوردار نیست و می تواند زمینه ساز بروز تبعیض و رفتارهای سلیقه ای از سوی دستگاههای اجرایی با توجه به توان چانه زنی مالی آنان و بهره گیری از ظرفیت های قانونی گردد، همانند آنچه در این طرح قانونگذار به آن استناد کرده است.

بر اساس آنچه که در این اظهارنظر آمده است، فارغ از مبانی نظری و منطق حاکم بر قوانین موضوعه، بررسی های به عمل آمده نشان می دهد در صورتی که قانونگذار قائل به پرداخت عیدی و پاداش به میزان دو برابر حقوق و مزد ماهانه به کارکنان مشمول قانون کار شاغل در دستگاههای اجرایی است، این هدف را باید از طریق اصلاح قانون تامین کند، نظر تفسیری نمی تواند رافع مشکل و تامین نظر قانونگذار باشد.

در گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، ماده 75 قانون مدیریت خدمات کشوری صرفا میزان عیدی پایان سال را بر اساس نظام امتیازی تعیین کرده و هیچگونه حکمی در رابطه با دامنه شمول قانون ارایه نکرده است. تبصره(4) ماده (117) نیز بیان می دارد کارکنان تابع قانون کار از شمول این قانون مستثنی هستند و لذا ارتباطی به مستثنی کردن این دسته از کارکنان از شمول قانون نحوه پرداخت عیدی و پاداش مصوب 1374/10/20 ندارد. ضمن اینکه دامنه مستثنیات ماده 117 قانون مدیریت صرفا محدود به کارکنان تابع قانون کار نمی شود و حجم وسیعی از کارکنان دولت و دستگاههای اجرایی را در بر می گیرد که در بخش ارزیابی حقوقی طرح مورد اشاره قرار گرفته اند. لذا طرح استفساریه فوق بلاموضوع به نظر می رسد.

قانون نحوه پرداخت عیدی و پاداش مصوبه 1374/10/20 قانونی است جامع الشمول برای کلیه کارکنان دستگاههای اجرایی با هدف رفع تبعیض در نظام اداری کشور و جلوگیری از پرداخت های سلیقه ای که از سال 1374 تاکنون انضباط مالی و عدالت را در زمینه پرداخت عیدی و پاداش در نظام اداری کشور فراهم کرده است. مستثنی کردن گروهی از کارکنان شاغل در دستگاههای اجرایی از شمول این قانون، آثار زیانباری بر نظام اداری کشور خواهد داشت و زمینه نارضایتی و طرح درخواست های مشابه را فراهم می کند؛ لذا پیشنهاد رد کلیات طرح را دارد. 

سرانجام افزایش عیدی کارمندان چه شد؟

سرانجام افزایش عیدی کارمندان چه شد؟
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از مهر /ن
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف