قیمت سوخت

بازهم افزایش قیمت سوخت !!!

تاریخ انتشار : 3 شهریور 1392کد مطلب : 3871زمان مطالعه : 3 دقیقه
وزیر اقتصاد روحانی با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها شمارش معکوس خود را برای افزایش بهای سوخت شروع کرد.

 درحالی که این روزها سر و صدای لزوم اصلاح بودجه بسیار بلند است، اما نکته اساسی که در این ضرورت مطرح میشود، کسری بودجه ای است که از قبل عدم تحقق درآمدهای بودجه متوجه دولت روحانی شده است.

 
وزیر اقتصاد شب گذشته در برنامه نگاه یک اشاره اساسی به این کسری بودجه داشت. هرچند پیش از این اسحاق جهانگیری کسری بودجه و عدم تحقق درآمدهای بودجه 92 را معدل 70 هزار میلیارد تومان ذکر کرده بود، علی طیب نیا در این برنامه به صراحت اشاره کرد که:پیش بینی می کنیم از رقم کلی بودجه سال جاری که 210 هزار میلیارد تومان است حدود 130 هزار میلیارد تومان محقق نشود و تلاش می شود مشکل کسری منابع هدفمندی در دل مدیریت کسری بودجه حل شود.
 
وی همچنین در خصوص جبران این کسری بودجه اعلام کرد که:پیش بینی می کنیم از رقم کلی بودجه سال جاری که 210 هزار میلیارد تومان است حدود 130 هزار میلیارد تومان محقق نشود و تلاش می شود مشکل کسری منابع هدفمندی در دل مدیریت کسری بودجه حل شود.
 
اصلاح قیمت حاملهای انرژی و جبران درآمدهای محقق نشده دولت در سال جاری. اینها همه نکاتی است که پیش از این نیز در خصوص آنها بحث و مباحثاتی شکل گرفته بود.
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از آنکه در سال گذشته اجرای قانون هدفمندی در فاز دوم را معلق کردند، امسال اما در قانون بودجه درآمدهای حاصل از اجرای هدفمندی و اصلاح قیمتها را برای دولت تعیین کرده اند.
 
اما برای رسیدن به این رقم از درآمد در هدفمندی بهای سوخت باید تا چه میزانی افزایش پیدا کند؟
 
پیش از این جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه اشاره کرده بود که سال در خوشبینانه ترین حالت درآمد هدفمندی یارانه ها 28 هزار میلیارد تومان بوده است و طبق بودجه اگر امسال بخواهیم 38 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشیم باید 28 درصد بر قیمت حامل های انرژی به شکل متوسط افزوده شود.
 
وی همچنین اذعان کرده بود که اگر با توجه کسری بودجه ای که امسال در بودجه مشاهده میشود و محاسبه اصلاحی که تاکنون در قیمت حاملهای انرژی صورت نگرفته است، و با توجه به مصارف هدفمندی در هزینه های جاری و طرح های توسعه ای باید حداقل 42 درصد به شکل متوسط قیمت حاملهای انرژی افزایش داشته باشد.
 
این نکات از سخنان جعفر قادری را باید در کنار سخنان علی مروی رئیس کمیسیون انرژی مجلس گذاشت که در گفتگو با تابناک، اشاره کرده بود که عملا افزایش قیمت حاملهای انرژی یا همان فاز دوم قانون هدفمندی بر دوش دولت روحانی است.
 
وی اشاره کرده بود که دولت در لایحه بودجه 120 هزار میلیارد تومان برای درآمد هدفمندی درخواست کرده بود و مرکز پژوهش ها بررسی کرده واعلام کرد با این رقم افزایش خیلی زیادی در قیمت فرآورده ها صورت می گیرد، که این نگرانی زیادی بود، بالاخره روسای کمیسیون ها با حضور دولت جلساتی گذاشتند وتصمیم برآن شد که این دولت تصمیمی نگیرد تا دولت بعدی به روی کار بیاید به همین دلیل مجلس 50 هزار میلیارد تومان را گذاشت که همان هم دولت اجرا نکرد و مقرر شد مرحله دوم هدفمندی اجرا نشود و دولت جدید اگر به این تصمیم رسید که هدفمندی را ادامه دهد لایحه به مجلس بیاورد و از مجلس مجوز گرفته و کار را انجام دهد و در واقع مدیریت فاز دوم هدفمندی به دولت جدید سپرده شد تا خود تصمیم گیری کند که با مشکل مواجه نشود.
 
حال آنگونه که پیدا است دولت جدید به این نتیجه رسیده است که هدفمندی را ادامه دهد. این امر از سخنان دیشب علی طیب نیا وزیر اقتصاد مشخص است که اشاره مستقیم به اصلاح قیمت حاملهای انرژی به عنوان یک راهکار برای جبران کسری بودجه کرده است. 
 
در واقع دولت روحانی قصد بر آن دارد که استقراض از بانک مرکزی را شاید تا اطلاع ثانوی تعطیل کند و در این راه چاره ای جز اصلاح قیمت انرژی و کسب حداقلی از درآمد تعیین شده برای بودجه را ندارد.
 
با این تفاسیر باید منتظر ماند و دید که این اصلاح قیمت در انرژی و در واقع افزایش قیمت سوخت با چه ترتیب و راهکاری در دولت جدید رقم خواهد خورد تا تبعات تورمی آن دامن دولت جدید را نگرفته و آن را در باتلاق تورمی که سعی در خروج از آن دارد، بیشتر فرو نبرد

بازهم افزایش قیمت سوخت !!!

1.34
این مطلب مفید بود ؟13
برگرفته از tabnak.ir
وبگردی