نمناک سبک زندگیموفقیت تکنیک های افزایش نفوذ و تاثیرگذاری در محیط کار
نفوذ ، افزایش قدرت نفوذ
در حقیقت افراد بدون توجه به جایگاهشان می توانند در هر سمت و نقشی که دارند موثر و با نفوذ واقع شوند.

استراتژی های افزایش نفوذ در محیط کار

ارزشمند ترین کالای جهان، طلا و الماس نیست، داشتن جذبه و توانایی نفوذ بر دیگران است. با آموختن واقعیات ساده درباره ی تاثیرگذاری و نفوذ در دیگران و استفاده از روش های مربوط به آن، می توانید تا حدود زیادی بر اثر بخشی تبادل ها و تعامل های خود با دیگران بیفزایید. تردیدی در این نیست که بعضی ها طبیعتاً جذاب و جاذب تر هستند که این البته یک امتیاز است، اما قدرت نفوذ و نیروی تأثیر گذاری چیزی نیست که آن را در ژن ها جست و جو کنیم.

قدرت نفوذ حاصل مهارت های ویژه ای است که اغلب ما درباره ی آن یا اطلاعی نداریم و یا در نهایت کم می دانیم. این بدان معناست کهتکنیک های افزایش نفوذ را می توان آموخت.

به طور کلی در کسب وکار ها و سازمان ها باید به این نکته توجه داشت که خواه بالاترین سمت را داشته باشید یا فقط یک شنونده در یک جلسه باشید، یادگیری برخی مهارت های نفوذ و تاثیرگذاری برای دستیابی به موفقیت بسیار حیاتی است. علاوه بر این، تسلط بر چنین مهارت هایی برای یک رهبر سازمانی که در واقع هدایتگر افراد است ضروری است. قدرت نفوذ چیست؟ در محل کار، نفوذ ظرفیت یا قدرتی است که به یک فرد نیرویی جذب کننده می دهد تا بتواند اعمال، رفتار یا نظرات دیگران را تحت تاثیر قرار دهد.
 
تکنیک های افزایش نفوذ

 نفوذ ظرفیت یا قدرتی است که به یک فرد نیرویی جذب کننده می دهد

نفوذ می تواند نشات گرفته از موقعیت یا حتی عنوان شغلی باشد ولی وجود آن برای همیشه تضمین شده نیست. در حقیقت افراد بدون توجه به جایگاهشان می توانند در هر سمت و نقشی که دارند موثر واقع شوند. درادامه هشت استراتژی آمده است که به افراد کمک می کند.

با استفاده از این استراتژی ها در محل کار سطح نفوذ و تاثیرگذاری خود را بالا ببرند:

1- همواره در تلاش برای موثر واقع شدن باشید

در ابتدا، شما باید در جست وجوی بهبود باشید. موثرتر واقع شدن در سرکار تمایل و تلاش خاصی می طلبد. اگراین مساله برای شما مهم نیست، علت آن را کشف کنید.

2- به یاد داشته باشید که همیشه در محل کار شما براساس شایسته سالاری عمل نمی شود

مراقب باشید گرفتار این طرز فکر نشوید که اگر شما سخت کار کنید به صورت عادلانه و منصفانه پاداشی به شما تعلق خواهد گرفت. رقابت واقعی در محل کار وجود دارد. بله، شایستگی ها و نتایج کار برای رشد شما ضروری هستند اما شما باید یاد بگیرید که چگونه ارتقا یابید و همچنان کار خود را به بهترین نحو انجام دهید.

3- همواره مهارت ها و دانش خود را به روز نگه دارید

امروزه حفظ مهارت ها و به روز نگه داشتن اطلاعات و یادگیری مستمر بسیار آسان است. دوره های آنلاین، وبلاگ ها، کتاب ها، پادکست ها، سمینارها و حتی یوتیوب دسترسی آسان به منابع یادگیری را فراهم می کنند. اگر شما در حال یادگیری و به روز نگه داشتن خود نباشید، مطمئن باشید همکار یا رقیب شما در حال توسعه مهارت ها و به روز نگه داشتن خود است.

4- نسبت به دانسته ها و اطلاعاتتان خودباوری داشته باشید

اگر شما به گام سه عمل کنید، بنیان و پایه قوی در روابط خود ایجاد می کنید تا همکاران و کارفرمایان به شما اعتماد کنند. گام بعدی این است که آنقدر شجاعت و جرات داشته باشید تا نشان دهید چه اطلاعاتی دارید و به هوشمندی افراد حاضر در تیم هستید. مجله HBR در مقاله ای اشاره می کند که یک زن در صورتی برای یک شغل اقدام می کند که 100 درصد الزامات شغلی مربوط به آن را برآورده کند، درحالی که یک مرد حتی اگر بتواند تنها 60 درصد از الزامات مربوط به یک شغل را انجام دهد برای آن شغل درخواست می فرستد.

5- مشکلات «مهم» را حل کنید

زنان اغلب به دلیل چند عملکردی بودن، انجام کارها به طور همزمان و کمک به دیگران به خودشان افتخار می کنند. بهتر است بدانید که حتی اگر شما در این صفات خوب هستید، باید با این ریسک که همزمان کارهای بی اهمیت زیادی به شما واگذار شود هم دست و پنجه نرم کنید. پس هر آنچه را که می توانید انجام دهید تا مشکلات اصلی را در کسب وکار خود پیدا کنید و سپس برای حل آنها اقدام کنید. هنگامی که شما شروع به حل مشکلات واقعی کسب وکار خود کنید، سطح تاثیرگذاری و نفوذتان به سرعت بالا خواهد رفت.

6- بدانید چه زمانی سبک های ارتباطی فردی(مردانه) یا اجتماعی و جمعی (زنانه) خود را نشان دهید

سبک های ارتباطی زنان به طور مداوم مورد قضاوت قرار می گیرد. سبک شما ممکن است بیش از حد تهاجمی، طاقت فرسا، رقابتی یا شاید بیش از حد گرم و دلسوزانه یا ملایم دیده شود اما هرگز درست و مناسب نیست. در دنیای کار، برای یک زن نشان دادن خشم در ظاهر دردناک است. با این حال، مردان زمانی که پرخاشگری، نفرت یا خشم خود را نشان می دهند، بهتر عمل می کنند؛ بنابراین میدان ارتباطات ناهموار است. شما در این شرایط چه کاری انجام می دهید؟ مراحل ترقی را به گونه ای طی کنید که سبک های ارتباطی انتخابی تان برای شما و محیط اطرافتان کارآ باشد.
 
با خودآگاهی شروع کنید و پس از آن تغییرات کوچکی ایجاد کنید تا تکنیک های ارتباط فردی و جمعی خود را بالا ببرید. آگاه باشید که چه زمانی و کدام سبک ارتباط در یک زمینه خاص قدرت نفوذ شما را افزایش می دهد. سپس، خودآگاهی خود را در زمینه ارتباطات غیرکلامی افزایش دهید. این طرز رفتار شما پیام های بسیاری در مورد شما می فرستد که مخاطبانتان به طور ضمنی می توانند آنها را کشف کنند. ویژگی های غیرکلامی که شما باید در نظر بگیرید عبارت است از ظاهر، رفتار، حالت بدن، زبان و سبک صحبت کردن، موقعیت اتاق، زبان بدن، صدا و طرز بیان و...
تکنیک های افزایش نفوذ

حفظ حریم ها در محیط کار یکی از تکنیک های افزایس نفوذ است

7- آماده سازی و تمرین منجر به بهترین ها می شود

مانند یک ورزشکار، آمادگی و تمرین مهارت های تازه یادگرفته شده برای تغییر عادات و نتایج مهم هستند. خودآگاهی حوزه هایی را که شما در پی تطابق و سازگاری آنها هستید، مشخص تر می کند. تمرین به شما اجازه می دهد تا رفتارهای جدید خود را بسنجید. هنگامی که شما برد های کوچکی را در طول مسیر شغلی خود تجربه می کنید، اعتماد به نفس و قدرت نفوذ شما رشد می کند.

8- از دیگران قدردانی کنید

تلاش کنید افراد دیگر را در سرکار به رسمیت بشناسید و از آنها قدردانی کنید. تحقیقات نشان می دهد که زنان هنگامی که توسط دیگران مورد تمجید و ترفیع قرار می گیرند نسبت به زمانی که خود به تنهایی ترفیع می یابند بیشتر احساس مفید بودن می کنند. این موضوع به این معنا نیست که شما نباید شیوه های موثر برای ترفیع (حرفه ای و عاقلانه) را یاد بگیرید، بلکه به این معنا است که شما باید گروه ها و قهرمان هایی در سازمان داشته باشید که مایل باشند، بهترین بودن شما را با صدای بلند انتشار دهند.
قطعا اگر شروع به به کارگیری این استراتژی ها کنید، قابلیت های نفوذ و تاثیرگذاری خود را افزایش داده و بهبود می بخشید. مهم نیست که چه نقشی در سازمان دارید، توانایی شما برای تاثیرگذاری و نفوذ کلید تداوم رشد و موفقیت شما است.

تکنیک های افزایش نفوذ و تاثیرگذاری در محیط کار

تکنیک های افزایش نفوذ و تاثیرگذاری در محیط کار
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از مجله دنیای اقتصاد / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف